Společnost ČEZ vyplatí všem svým pracovníkům bonus ve výši 60 tisíc korun. Cílem vedení polostátní energetické firmy je pokrýt zaměstnancům náklady spojené s vysokou inflací. Informovaly o tom Seznam Zprávy. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru a člen podvýboru pro energetiku Vojtěch Munzar (ODS) pro CNN Prima NEWS uvedl, že jde pouze o vnitřní politiku firmy.
ČEZ rozhodl o vyplacení bonusu všem svým zaměstnancům. Odměnu ve výši 60 tisíc korun vyplatí ve dvou termínech společně s listopadovou a lednovou výplatou, tedy 30 tisíc korun každý měsíc. Důvodem vyplacení finančního bonusu je prý zvládnutí důsledků vysoké inflace. Informují o tom Seznam Zprávy.
Expert: Ani celoevropské zastropování cen drahé energie nevyřeší. Krize bude dlouhá
Debaty o nutném zastropování cen elektřiny a plynu se vedou už téměř od začátku ekonomické krize. Podle energetického experta a minoritního akcionáře společnosti ČEZ Michala Šnobra na tom ale zas až tak nezáleží. Určení maximálních cen energií prý může sloužit jen k odvrácení krize, nikoliv však k boji s vysokými cenami. Mluvil o tom v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
„Jde o výsledek dlouhého a náročného vyjednávání s odborovými organizacemi, do kterého se promítl závazek společnosti v kolektivní smlouvě pokrýt zaměstnancům náklady spojené s inflací, která byla v tomto roce mimořádně vysoká,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Roman Gazdík.
Gazdík dále doplnil, že odměnu dostanou zaměstnanci společnosti ČEZ a. s. Bonusy pro zaměstnance dceřiných společností se budou lišit podle kolektivních smluv.
„Je to vnitřní politika firmy,“ řekl CNN Prima NEWS poslanec Vojtěch Munzar. „Předpokládám, že došlo k jednání mezi odborovou organizací a managementem ČEZ a mně by přišlo daleko nemravnější, pokud by takové výplaty odměn byly v době ztrátového hospodaření firmy.“
„Jde zřejmě o sociální pomoc zaměstnancům od bohaté firmy, která si to může dovolit,“ komentovala rozhodnutí předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
Kovanda: Na zvyšování daní dojde dříve nebo později. Nynější krize není tak dramatická
Současná ekonomická krize spjatá s energetikou a potažmo i dalšími dopady války na Ukrajině ještě není tak dramatická. Ve vysílání Partie PLUS na CNN Prima NEWS to prohlásil ekonom Lukáš Kovanda. Ten zároveň varoval, že dramatický může pro řadu lidí být následující rok. Mimo to dodal, že zvyšování daní, o kterém aktuálně hovoří ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), dříve či později stejně přijde. Jurečka aktuálně pro takový krok nemá v koalici podporu.
Následovat bude i zvýšení mezd
Odbory se s vedením společnosti dohodly také na úpravě mezd pro příští rok. Odboráři podle svého zástupce Jana Hrba původně žádali pro zaměstnance navýšení o 12,7 procenta, což byla výše inflace na jaře letošního roku. Výsledkem jednání je nakonec dohoda o navýšení o deset procent u tarifních mezd. O desetinu víc by měla společnost připlácet i u smluvních zaměstnanců.
S 28 tisíci zaměstnanci je ČEZ největší energetickou společností v zemi. Většinovým vlastníkem firmy je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent jejích akcií.
Společnost za tři čtvrtletí letošního roku téměř zosminásobila svůj zisk, a to z 6,7 na 52,3 miliardy korun. Za celý rok ČEZ očekává zisk 65 až 75 miliard korun.
Vedle toho energetická společnost už na konci května informovala, že všem členům představenstva vyplatí maximální výši roční odměny za rok 2021. Generální ředitel Daniel Beneš si díky tomu přišel na bezmála 35 milionů korun.