Génius, díky němuž žijí miliony lidí. Tělo Victora Changa našli rozstřílené ve stoce

Smrt matky ho navedla k tomu, že se rozhodl po celý život pomáhat lidem. Významný australský kardiochirurg čínského původu Victor Chang, jenž by v úterý oslavil 87. narozeniny, posunul úroveň celosvětové lékařské disciplíny o pořádný kus dále. V nemocnici v Sydney sestavil tým expertů, kterému se podařilo v šestiletém období provést neuvěřitelné množství transplantací srdce. Zářnou Changovu kariéru však přerušila tragédie, když byl zastřelen dvěma zločinci.

Chang se narodil 21. listopadu 1936 v Šanghaji a dětství strávil v Hong Kongu. V 15 letech spolu se sestrou zamířil za příbuznými do Austrálie, s níž spojil podstatnou část života. Již během svých teenagerských let se chtěl věnovat léčbě onkologicky nemocných pacientů.

ČTĚTE TAKÉ: Nejen kouření. Plicím škodí i to, v jaké lokalitě Češi žijí, varují experti a volají po změně

Když mu bylo 12 let, zemřela mu matka na rakovinu prsu, proto mu byl obor blízký. Svůj zápal do lékařství přetavil v excelentní výsledky na univerzitě v Sydney, kde získal titul z obecné medicíny a chirurgie. Po absolvování nastoupil do Nemocnice svatého Vincenta.

Jeho talentu si tehdy všiml kardiochirurg Mark Shanahan, který Dr. Changa poslal do Londýna, aby se zde učil od špiček v oboru. V prostředí anglického zdravotnictví se tak v šedesátých letech minulého století rozvíjel v oboru kardiotorakální chirurgie, a to s takovým úspěchem, že se stal členem věhlasného britského spolku lékařů Royal College of Surgeons.

Chang odcestoval i do Spojených států, kde sbíral cenné zkušenosti a setkával se se specifickými komplikacemi spojenými s centrálním orgánem. Se získanými vědomostmi se v roce 1972 vrátil na domácí půdu, do nemocnice, kde původně začínal. Cesta k rozvíjení vysoce fundované kardiochirurgie tak byla otevřená.

Úspěšná jednotka kardiochirurgů

V nemocničním zařízení svatého Vincenta spolupracoval s chirurgem Harrym Windsorem, který provedl první transplantaci srdce na území Austrálie v roce 1968. Chang, ovlivněn prací význačného odborníka, se pokoušel etablovat tyto náročné operace v rámci domácí instituce a loboval za zvýšení finančních prostředků.

Výrazný úspěch začal zaznamenávat v roce 1984, kdy tým pod jeho vedením provedl transplantaci srdce 14leté Fioně Cooteové, jež se tak stala historicky nejmladší pacientkou z Austrálie, které byl tento nelehký zákrok proveden.

Šestileté období 1984 až 1990 bylo pro tým odborníků opravdu bohaté. Pod vedením Dr. Changa provedli na 197 transplantací životně důležitého orgánu a 14 transplantací srdce společně s plícemi. Až 90 procent pacientů přežilo po náhradě první rok. Australský lékař však pohlížel skepticky na počty dárců orgánu. Aby se chirurgové nemuseli spoléhat jen na tento registr, inicioval Chang shromáždění expertů, kteří se měli zaměřit na vývoj umělých srdcí či levně prefabrikovaných srdečních chlopní. Ty nyní umožňují přežít milionům pacientů.

Ještě na samém začátku působení týmu stačil založit nadaci Victora Changa, která měla poskytovat finanční prostředky na projekty v rámci kardiologie a kardiotorakální chirurgie. Sdružení nadále funguje pod správou jeho dcery Vanessy Changové.

Nadějný vzestup přerušila tragédie

Vzestup nadšeného odborníka přerušila v roce 1991 nečekaná tragédie. Během rána 4. července byl šéf kardiochirurgického oddělení dvakrát střelen do oblasti hlavy poté, co ho po cestě do práce přepadla dvojice mužů z Malajsie. Chang jim odmítl vydat peníze. Zatímco první výstřel prošel tváří, druhý již fatálně zasáhl mozek.

Kriminalisté po konstatování smrti medicínského génia předpokládali, že do útoku mohla být zapletena čínská mafie, takzvané Triády, ale později dospěli k závěru, že šlo o čin amatérských zločinců. Changova důsledná a vysoce erudovaná práce ale zůstává ve světě kardiologie jedním z neochvějných základních kamenů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zoufalství lékařů v Gaze. Lidé křičí v agonii, amputace probíhají bez anestezie, říká Bendl

Tagy: