reklama

Chaos, exodus, plná nádraží a vlaky. Lidé prchali z Londýna před vánočním lockdownem

Takový exodus Londýn dlouho nezažil. Podle kritiků premiéra Borise Johnsona ne minimálně od náletů nacistů během druhé světové války. Tisíce lidí se odmítly smířit s vánočními svátky v karanténě a v sobotu večer se kvapem snažily opustit britskou metropoli, kde od nedělní půlnoci začala platit tvrdá opatření proti šíření koronaviru, která Johnson oznámil v sobotu odpoledne.

reklama

Přeplněná nádraží a lidé s kufry snažící se za každou cenu opustit město před úderem půlnoci. Takový pohled se naskytl v sobotu večer v Londýně. Ve velkoměstě totiž od neděle platí nejvyšší stupeň omezení, který se prakticky rovná tvrdému lockdownu. Lidé tak v britské metropoli po dva týdny nakoupí jen nezbytné zboží a hlavně mají nařízeno zdržovat se výhradně doma, a to i po dobu vánočních svátků, o cestách mimo město ani nemluvě.

Opatření oznámená v sobotu odpoledne tak zkomplikovala plány milionům Londýňanů a mnozí z nich se rozhodli z města doslova uprchnout. Jak popisuje web Daily Mail, londýnská nádraží praskala ve švech, což ostatně dokazují i záběry ze sociálních sítí. Okolo 19. hodiny byly vyprodány všechny on-line jízdenky z většiny londýnských nádraží.

Podle svědků se v přeplněných vlacích nedalo hnout. O dodržování bezpečných rozestupů nemohla být řeč vůbec. „Lidé se snažili bránit prostor okolo sebe tím, že na sedadla vedle sebe dávali věci, ale byli ostatními pasažéry požádáni, aby je zase odstranili, protože vlak byl úplně plný,“ popsala situaci na Twitteru jedna z cestujících.

Pod náporem nebyly jen vlaky. „Mnoho lidí si pronajalo auto, aby se z Londýna dostalo, slyšel jsem dokonce o řidičích taxi, kteří vozili lidi pryč z města. Lidé si volali třeba minivany a říkali, že potřebují Nottinghamu,“ uvedl ředitel britského autoklubu Edmund King.

Bývalý europoslanec a jeden z největších propagátorů brexitu Nigel Farage si pak do Borise Johnsona nevybíravě rýpl, když na Twitteru napsal: „Gratulace premiérovi a jeho expertům, způsobili jste první evakuaci Londýna od roku 1939.“

Ovšem činili se i ti, kteří se rozhodli ve městě zůstat. Záběry z Regent Street v centru Londýna zachytily davy lidí využívajících poslední šanci na nákup zboží, které není považováno za nezbytné.

Až dosud byly v Británii tři úrovně omezení, Johnson ale nyní vyhlásil čtvrtý. Nové restrikce podle premiéra zhruba odpovídají omezením zavedeným v listopadu v Anglii. Obyvatelé dotčených oblastí musí –⁠ až na omezené výjimky –⁠ setrvat ve svých domovech. Zavřeno musí mít obchody, které nejsou považované za základní, a také krytá sportoviště. Nové restrikce proti šíření nákazy koronavirem mají platit nejméně dva týdny, přezkoumány mají být 30. prosince.

Tagy:
Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává
Volby 2021

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

Babiš mladší se Kalouskovi omluvil za otcovy urážky. Půjdou spolu na pivo

Protože se bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) omluvy od premiéra Andreje Babiše (ANO) nedomohl ani soudní cestou, rozhodl se vzít pokoru do svých rukou Babišův syn. Ten už někdejšímu ministrovi financí omluvu za „ožralu“, „zloděje zlodějského“ a další hanlivé výroky, které padly z úst jeho otce, napsal. Zároveň junior pozval Kalouska na pivo. Expředseda TOP 09 na nápad kývl.

reklama

Domácí zpravodajství

Prymula: Protilátky by měly být brány v potaz. V létě za mě stačí klasické roušky

Vláda by měla brát v potaz hodnoty protilátek. Jejich vysoká hladina stačí k tomu, aby se lidé znovu nenakazili, důkazů je dostatek, myslí si exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Stejně by ocenil, kdyby se v létě mohly vyměnit respirátory za klasické roušky, řekl v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS. Vláda kromě toho schválila placené volno pro očkované státní zaměstnance, podle opozičních politiků by se ale spíše měla zaměřit na fakt, že očkování u praktiků je pomalé.

reklama