reklama

Chaos, exodus, plná nádraží a vlaky. Lidé prchali z Londýna před vánočním lockdownem

Takový exodus Londýn dlouho nezažil. Podle kritiků premiéra Borise Johnsona ne minimálně od náletů nacistů během druhé světové války. Tisíce lidí se odmítly smířit s vánočními svátky v karanténě a v sobotu večer se kvapem snažily opustit britskou metropoli, kde od nedělní půlnoci začala platit tvrdá opatření proti šíření koronaviru, která Johnson oznámil v sobotu odpoledne.

reklama

Přeplněná nádraží a lidé s kufry snažící se za každou cenu opustit město před úderem půlnoci. Takový pohled se naskytl v sobotu večer v Londýně. Ve velkoměstě totiž od neděle platí nejvyšší stupeň omezení, který se prakticky rovná tvrdému lockdownu. Lidé tak v britské metropoli po dva týdny nakoupí jen nezbytné zboží a hlavně mají nařízeno zdržovat se výhradně doma, a to i po dobu vánočních svátků, o cestách mimo město ani nemluvě.

Opatření oznámená v sobotu odpoledne tak zkomplikovala plány milionům Londýňanů a mnozí z nich se rozhodli z města doslova uprchnout. Jak popisuje web Daily Mail, londýnská nádraží praskala ve švech, což ostatně dokazují i záběry ze sociálních sítí. Okolo 19. hodiny byly vyprodány všechny on-line jízdenky z většiny londýnských nádraží.

Podle svědků se v přeplněných vlacích nedalo hnout. O dodržování bezpečných rozestupů nemohla být řeč vůbec. „Lidé se snažili bránit prostor okolo sebe tím, že na sedadla vedle sebe dávali věci, ale byli ostatními pasažéry požádáni, aby je zase odstranili, protože vlak byl úplně plný,“ popsala situaci na Twitteru jedna z cestujících.

Pod náporem nebyly jen vlaky. „Mnoho lidí si pronajalo auto, aby se z Londýna dostalo, slyšel jsem dokonce o řidičích taxi, kteří vozili lidi pryč z města. Lidé si volali třeba minivany a říkali, že potřebují Nottinghamu,“ uvedl ředitel britského autoklubu Edmund King.

Bývalý europoslanec a jeden z největších propagátorů brexitu Nigel Farage si pak do Borise Johnsona nevybíravě rýpl, když na Twitteru napsal: „Gratulace premiérovi a jeho expertům, způsobili jste první evakuaci Londýna od roku 1939.“

Ovšem činili se i ti, kteří se rozhodli ve městě zůstat. Záběry z Regent Street v centru Londýna zachytily davy lidí využívajících poslední šanci na nákup zboží, které není považováno za nezbytné.

Až dosud byly v Británii tři úrovně omezení, Johnson ale nyní vyhlásil čtvrtý. Nové restrikce podle premiéra zhruba odpovídají omezením zavedeným v listopadu v Anglii. Obyvatelé dotčených oblastí musí –⁠ až na omezené výjimky –⁠ setrvat ve svých domovech. Zavřeno musí mít obchody, které nejsou považované za základní, a také krytá sportoviště. Nové restrikce proti šíření nákazy koronavirem mají platit nejméně dva týdny, přezkoumány mají být 30. prosince.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama