reklama

Chaos, exodus, plná nádraží a vlaky. Lidé prchali z Londýna před vánočním lockdownem

Londýnské nádraží Paddington zažilo v sobotu večer pořádný nápor cestujících
Zdroj: twitter.com

Takový exodus Londýn dlouho nezažil. Podle kritiků premiéra Borise Johnsona ne minimálně od náletů nacistů během druhé světové války. Tisíce lidí se odmítly smířit s vánočními svátky v karanténě a v sobotu večer se kvapem snažily opustit britskou metropoli, kde od nedělní půlnoci začala platit tvrdá opatření proti šíření koronaviru, která Johnson oznámil v sobotu odpoledne.

reklama

Přeplněná nádraží a lidé s kufry snažící se za každou cenu opustit město před úderem půlnoci. Takový pohled se naskytl v sobotu večer v Londýně. Ve velkoměstě totiž od neděle platí nejvyšší stupeň omezení, který se prakticky rovná tvrdému lockdownu. Lidé tak v britské metropoli po dva týdny nakoupí jen nezbytné zboží a hlavně mají nařízeno zdržovat se výhradně doma, a to i po dobu vánočních svátků, o cestách mimo město ani nemluvě.

Opatření oznámená v sobotu odpoledne tak zkomplikovala plány milionům Londýňanů a mnozí z nich se rozhodli z města doslova uprchnout. Jak popisuje web Daily Mail, londýnská nádraží praskala ve švech, což ostatně dokazují i záběry ze sociálních sítí. Okolo 19. hodiny byly vyprodány všechny on-line jízdenky z většiny londýnských nádraží.

Podle svědků se v přeplněných vlacích nedalo hnout. O dodržování bezpečných rozestupů nemohla být řeč vůbec. „Lidé se snažili bránit prostor okolo sebe tím, že na sedadla vedle sebe dávali věci, ale byli ostatními pasažéry požádáni, aby je zase odstranili, protože vlak byl úplně plný,“ popsala situaci na Twitteru jedna z cestujících.

K tématu

Pod náporem nebyly jen vlaky. „Mnoho lidí si pronajalo auto, aby se z Londýna dostalo, slyšel jsem dokonce o řidičích taxi, kteří vozili lidi pryč z města. Lidé si volali třeba minivany a říkali, že potřebují Nottinghamu,“ uvedl ředitel britského autoklubu Edmund King.

Bývalý europoslanec a jeden z největších propagátorů brexitu Nigel Farage si pak do Borise Johnsona nevybíravě rýpl, když na Twitteru napsal: „Gratulace premiérovi a jeho expertům, způsobili jste první evakuaci Londýna od roku 1939.“

Ovšem činili se i ti, kteří se rozhodli ve městě zůstat. Záběry z Regent Street v centru Londýna zachytily davy lidí využívajících poslední šanci na nákup zboží, které není považováno za nezbytné.

Zaplněná londýnská ulice Regent Street
Zaplněná londýnská ulice Regent Street
Zdroj: AP

Až dosud byly v Británii tři úrovně omezení, Johnson ale nyní vyhlásil čtvrtý. Nové restrikce podle premiéra zhruba odpovídají omezením zavedeným v listopadu v Anglii. Obyvatelé dotčených oblastí musí –⁠ až na omezené výjimky –⁠ setrvat ve svých domovech. Zavřeno musí mít obchody, které nejsou považované za základní, a také krytá sportoviště. Nové restrikce proti šíření nákazy koronavirem mají platit nejméně dva týdny, přezkoumány mají být 30. prosince.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Reportáž

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Poslední z vlajkových lodí těžkého průmyslu v Ostravě nabírá vodu. Napřed šly ke dnu ostravské uhelné doly, po nich se začaly potápět Vítkovické železárny a nyní už teče i do oceláren Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal a Nová huť), které zaměstnávají přes 6 tisíc lidí. Všechny odborové organizace působící v ocelárně nyní vyhlásily stávkovou pohotovost, proto v pátek 16. dubna přijel rozbouřenou huť uklidnit i premiér Andrej Babiš.

Koronavirus

Smejkal: Středoškoláci se vrátí v květnu. V červnu povolíme zahrádky a venkovní koncerty

Smejkal: Středoškoláci se vrátí v květnu. V červnu povolíme zahrádky a venkovní koncerty

Počty žáků s pozitivním antigenním testem stoupnou, očekává epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. V rozhovoru na rádiu Frekvence 1 odhadl, že by se studenti středních škol mohli vrátit do lavic v květnu. V červnu by se mohly otevřít restaurační zahrádky, venkovní koncerty a sporty.

Kultura se řítí do propasti. Zaorálek svými výroky připomíná Jakeše, říká houslista Šporcl
Elon Musk na Měsíci. NASA si pro příští let vybrala lunární modul SpaceX
Arenberger zamázl koncerty s PCR testy v Lucerně. Vrchol drzosti, zlobí se organizátor
reklama
reklama
Ukrajina hrozí útokem na „provokující“ lodě ruské rozvědky. V Donbasu se střílí

Rusko

Domácí zpravodajství

Český úspěch: Vědci z Liberce odhalili nový lék na covid. Jde o tenký papírek
Už žádné ignorování odborníků, vyzývá vládu imunolog Hořejší. Situace prý vypadá nadějně
Další články
reklama
reklama