V Plzni odstartovala akce Kolo pro Adama. Pomůže sportovcům se zdravotním postižením

Charitativní akce Kolo pro Adama.

V Plzni v devět hodin ráno odstartovala pětidenní cyklistická vyjížďka, která je součástí dobročinné sbírky nazvané Kolo pro Adama. Ta má v tuzemsku pomoci sportovcům se zdravotním postižením získat peněžité prostředky na koupi cyklistického vybavení.

Akce dostala název podle třináctiletého hendikepovaného chlapce Adama, který díky sbírce získá nové kolo. Dítě je od tří let upoutané na lůžko, přesto nalezlo ve sportování velkou vášeň. Původním záměrem sbírky bylo vybrat 150 tisíc na Adamovo kolo, už nyní ale lidé přispěli přes 250 tisíc a zbytek částky se tak rozdělí mezi ostatní sportovce.

Už žádný slepec nebo vozíčkář v médiích, chce úřad ombudsmana. Postižení nesouhlasí

Úřad ombudsmana vydal minulý týden manuál, který radí, jakým způsobem by měli lidé v médiích referovat o postižených osobách. Součástí příručky je seznam slov, která by se měla přestat používat a která chce naopak Úřad ombudsmana nahradit „přijatelnějšími“ slovními spojeními. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové o nich diskutovali Monika Šimůnková, zástupkyně veřejného ochránce práv, Veronika Vítková, autorka příručky, Rudolf Volejník ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých a jazykovědec Karel Oliva.

Na startu cyklistické trasy v Plzni stály desítky lidí. „Každý den ujedeme 300 kilometrů, tak, abychom celkem zvládli 1 500 kilometrů,“ popsal pro CNN Prima NEWS organizátor akce Martin Souček. „Dnes dojedeme až na nejzápadnější bod republiky, tam přespíme, zatím nevíme kde, a pojedem dál,“ doplnil.

Finančně přispět může každý. Lidé mají možnost získat peníze pro hendikepované také vlastním fyzickým úsilím. „Naší cesty se může zúčastnit úplně kdokoliv. Za každý kilometr, který ujedete, přispějí naši partneři pět korun na dobročinnou sbírku,“ vysvětlil Souček.

Nezáleží přitom na tom, zda člověk trasu ujede na obyčejném kole nebo na elektrokole.

Veškeré informace najdete na webové stránce koloproadama.cz.

Tagy: