Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se během pondělního televizního projevu ostře pustil do Evropanů. Podle něj se na starém kontinentu zachází s muslimy stejně jako s Židy před druhou světovou válkou. Své občany zároveň vyzval, aby nenakupovali francouzské zboží. Erdogan má totiž dlouhodobé spory s prezidentem země galského kohouta Emmanuelem Macronem.
„Islamofobie v Evropě dosáhla úrovně srovnatelné se zacházením s Židy před druhou světovou válkou,“ prohlásil v pondělí turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a dodal: „Rostoucí islamofobie na Západě se změnila v rozsáhlý útok na korán, našeho proroka a vše, co považujeme za svaté.“
Erdogan doporučil Macronovi vyšetření u psychiatra. Vadí mu jeho názory na islám
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu doporučil svému francouzskému protějšku, aby se podrobil psychiatrickému vyšetření. Emmanuela Macrona kritizuje za jeho politiku vůči muslimům a islámu, informovala agentura AFP. Elysejský palác označil výroky tureckého prezidenta za nepřijatelné a oznámil, že Francie odvolává z Ankary na konzultace svého velvyslance.
Erdogan v ostrém projevu pokračoval: „Přesídlení, inkvizice a genocidy vůči příslušníkům různých náboženství nejsou Evropě cizí. Zločiny proti lidskosti spáchané na Židech před osmdesáti lety a činy proti našim bosenským sourozencům ve Srebrenici čtvrt století zpět jsou stále v paměti.“
Svá tvrzení opřel zejména o výrok Emmanuela Macrona, který v dřívějších výrocích hájil právo na otištění karikatur proroka Mohameda. Turecký prezident tak vyzval své občany, aby nekupovali francouzské zboží. „Vyzývám zde své lidi. Nechvalte francouzské výrobky, nekupujte je. Nepřátelství vůči islámu a muslimům se v některých evropských zemích stalo politickým programem podporovaným na nejvyšších místech,“ řekl v projevu Erdogan.
Charlie Hebdo a vražda učitele Patyho
Spory mezi oběma hlavami státu mimo jiné rozdmýchala nedávná vražda francouzského učitele Samuela Patyho. Ten během výuky ukázal žákům karikaturu proroka Mohameda v satirickém časopisu Charlie Hebdo. Před budovou si na něj následně počkal osmnáctiletý ruský uprchlík čečenského původu a islámského vyznání Abduláh Abujedovič Anzorov a usmrtil ho nožem.
Karikatury proroka Mohameda, které už v roce 2005 otiskl dánský list Jyllands-Posten, zveřejnil Charlie Hebdo už na začátku září. Učinil tak při příležitosti začátku procesu se 14 lidmi obžalovanými z podílu na atentátu na redakci časopisu v roce 2015. Motivem pět let starého činu byla publikace stejných karikatur. Atentátníci tehdy zabili 12 osob. Erdogan Macronovi mimo jiné také doporučil návštěvu u psychiatra.