Demonstrace Chcípl pes
Do Prahy ve středu večer dorazil konvoj aut z různých míst Česka s odpůrci pandemického zákona. Na Klárově je přivítalo kolem 50 lidí. Akce byla jedním z protestů proti přijetí pandemického zákona, které organizuje hnutí Chcípl PES.
Senátory čeká ve čtvrtek na plénu jednání o vládní novele pandemického zákona. V horní komoře Parlamentu jsou na něj různé názory, odmítavě se k němu vyjadřují i někteří senátoři vládní koalice. Spor v Senátu se snaží ovlivnit i hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES, které vystupuje proti novele. Iniciativa se rozhodla zorganizovat protestní akci přímo před Senátem. Demonstranti by tam měli být přes noc.
Akce na pražském Klárově začala kolem 18:00. Organizátoři ze spolku Chcípl PES tam připravili tzv. „tábor lidu“. Jde o stany, ve kterých jsou nejen petiční archy proti novele pandemického zákona, ale zároveň i místa k přespání. Protestující mají totiž v plánu na místě vydržet aspoň do čtvrtka.
Kromě toho mají demonstranti v plánu držet dvojčlenné hlídky u Senátu, čímž chtějí podle svých slov „dodat senátorům odvahy“. Organizátoři happeningu z hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES pro CNN Prima NEWS uvedli, že počítají s mimopražskými posilami.
Do Prahy dorazil ve středu večer konvoj desítek aut. Auta, která podle organizátorů přijela například z Karlových Varů, Ostravy, Liberce či Českých Budějovic, hlasitě troubila. Některá byla ozdobena vlajkami či protestními nápisy.
Konvoj lidé na chodníku vítali také českými a slovenskými vlajkami i vlajkou s logem Chcípl PES. Auta pak projížděla po Klárově a okolí desítky minut. Demonstranti na chodníku zpočátku jen skandovali, později někteří pokřikovali na lidi v projíždějících tramvajích „roušky dolů“.
Kvůli novele došlo na nejdelší jednání Sněmovny
Novela pandemického zákona z dílny vlády premiéra Petra Fialy (ODS) byla v Poslanecké sněmovně schválena zhruba před dvěma týdny. Kvůli ní tehdy došlo na nejdelší schůzi v historii dolní komory Parlamentu. Projednávání začalo ve středu dopoledne a skončilo až ve čtvrtek v nočních hodinách.
Obstrukce tehdy vedl předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura, který se několikrát dostal k řečnickému pultíku, přičemž při svém první vystoupení dokázal hovořit zhruba tři hodiny. Jeho poslanci poté následovali Okamurova příkladu a snažili se mluvit co nejdéle.
Kromě toho i tehdy došlo na protesty přímo před Poslaneckou sněmovnou. I tyto akce mělo na svědomí hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES. Demonstrace se neobešla bez šarvátek, zranění a zadržených. V jednom okamžiku totiž protestující napadli policisty a jednoho přitom zranili.