Případ, který hýbe Velkou Británií, směřuje ke smutnému konci. Rodina 12letého Archieho Battesbeea neuspěla ani u britského nejvyššího soudu, a chlapec tak bude ve středu dopoledne odpojen od přístrojů, které za něho vykonávají prakticky všechny životní funkce. Matka Archieho označila konání nemocnice a soudů za ostudné a hodlá využít ještě jeden pokus, jak definitivní smrt svého syna oddálit. Chlapec je v kómatu od dubna, kdy byl nalezen doma v bezvědomí.
Odvolací soud v pondělí potvrdil verdikt nižších instancí o tom, že nemocnice může chlapce nacházejícího se ve stavu mozkové smrti odpojit od přístrojů. Poslední nadějí pro rodinu tak byl nejvyšší soud. I ten ale v úterý žádost o odklad odpojení od přístrojů zamítl.
Naděje zhasla, nemocnice může odpojit chlapce v kómatu. Je to poprava, říká zdrcená matka
Britský Odvolací soud zamítl žádost o prodloužení léčby Archieho Battersbeea. Přístroje, které 12letého chlapce udržují při životě, tak mohou být během několika hodin odpojeny. Battersbee leží v londýnské nemocnici od 7. dubna, kdy byl svoji matkou nalezen v kómatu doma. Lékaři ale chlapce považují za prakticky mrtvého a v udržování ho při životě pomocí přístrojů nevidí smysl. Soudy jim daly ve sledovaném případě za pravdu. Rodina ale ostře nesouhlasí.
Archieho matka Hollie Danceová se ale ještě nevzdává. Pro web Sky News uvedla, že rodinní právníci se ještě narychlo pokusí obrátit na Evropský soud pro lidská práva. „Dostali přesně stanovený čas do 9:00. Opět, žádný čas navíc. Stejně jako u každého soudního líčení, měli jsme jeden nebo dva dny na přípravu,“ řekla. Postěžovala si také na to, že nemocnice nedovolila rodině přemístit Archieho do hospicu.
Šance, že ještě něco zvrátí verdikt britských soudů, je ale minimální. Navíc čas je doslova šibeniční. Sama Danceová po rozhodnutí nejvyššího soudu uvedla, že léčba jejího syna, která ho drží při životě, bude ukončena ve středu v 11:00 (britského času).
„Nemocnice od samého počátku tlačila, tlačila a tlačila, že všechno musí být rychlé. Ve skutečnosti popravují dítě a s podporou právního systému je to pro ně velice jednoduché. Myslím si, že je to skandální a ostudné,“ řekla Danceová. Podle ní je třeba reforma britského zdravotního systému i s ohledem na to, že několik jiných zemí údajně projevilo ochotu Archieho léčbu převzít.
Nemocnice si trvá na svém
Londýnská Královská nemocnice si ale od začátku stojí za tím, že chlapcův mozek je natolik poškozen, že neexistuje šance na jakékoliv zlepšení. Lékaři považují chlapce už za prakticky mrtvého a udržování ho při životě pomocí přístrojů označují za konání proti jeho nejlepšímu zájmu. Vedení nemocnice už Archieho rodině vyjádřilo upřímnou soustrast a v zaslaném dopise popsalo, jak bude odpojení od přístrojů za účasti chlapcových nejbližších probíhat.
Smutný příběh se začal odehrávat letos 7. dubna v Londýně. Archieho našla doma jeho matka v bezvědomí. Kolem krku měl uvázaný pásek. Přesné okolnosti nejsou doposud známy, ale podle matky mohla za neštěstím stát výzva „Blackout“ na sociální TikTok. Při ní lidé sami sebe dostávají do bezvědomí zadržením dechu nebo právě škrcením se.
Případ je ve Velké Británii ostře sledovaný, a to hlavně kvůli rozporu mezi nemocnicí a rodinou. Od roku 2018 totiž lékaři mají pravomoc rozhodnout o tom, co je v zájmu jejich pacientů. Případně tedy i o odpojení od přístrojů, pokud souhlasí i příbuzní. Pokud nesouhlasí, rozhoduje ve věci soud.