Rozhovor se Zdeňkem Křížem
Chorvati byli extrémně liberální z hlediska vstupních parametrů, řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Zdeněk Kříž v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS. Narážel tak na to, že země povolovala vstup bez očkovaní, prodělané nemoci i bez testů. I když Chorvatsko nakonec pravidla změnilo a po turistech v současné době vyžaduje očkování, prodělanou nemoc nebo antigenní test, podle Kříže se tam dá dostat i bez něj. Otestovat se ale lidé musí po příjezdu do destinace.
„Chorvati byli před několika týdny extrémně liberální z hlediska vstupních parametrů. Řekli, že Česku jako zelené zemi umožní vstup bez omezení. Tedy očkovaným, neočkovaným, lidem před covidem, po covidu a tak dále. Teď u nich byla interní diskuse, která opatření nově upravila,“ uvedl Zdeněk Kříž. Velmi liberální z hlediska celé Evropy ale podle něj zůstali.
Další kilometrové kolony na chorvatských hranicích. Řidiči čekají i několik hodin
Tisíce Čechů se vydaly do tradiční prázdninové destinace – Chorvatska. Kvůli proticovidovým opatřením se ale prodlužují kontroly na hranicích a tvoří se tak mnohakilometrové kolony. Co vše na hranicích celníci kontrolují?
Chorvatsko pro vstup do země vyžaduje očkovaní minimálně jednou dávkou po 22 dnech, doklad o prodělané nemoci v posledních 180 dnech nebo antigenní test. „Ten je dnes v podstatě běžnou součástí života i v Česku. Je poskytován zdarma, takže myslím, že to není velká komplikace. A kdyby někdo opatření nezaznamenal a neměl by nic, tak mu stejně nebude odepřen vstup. Po příjezdu se ale bude muset otestovat na místě,“ upozornil zároveň místopředseda Asociace cestovních kanceláří.
Podle něj je v zemi epidemiologická situace v pořádku. „I čísla to říkají. Z hlediska servisu, hotelů a dalších služeb také všechno funguje, řekl bych z 95 procent, jako v době před covidem – jen s některými hygienickými opatřeními, jako jsou dezinfekce a podobně,“ podotkl.
Lidé se nemusí bát cestovat
Protikoronavirová opatření od pátku výrazně zpřísňuje Slovensko. Kdo není očkovaný, musí do izolace. Zhoršení epidemické situace hlásí řada států, včetně vzorně proočkovaného Izraele. Prudký nárůst hlásí například i Rusko a před nebezpečím varuje Velká Británie. Částečně se navíc uzavírá Tunisko.
Speciální pruh jen pro očkované. Slováci zavádějí přísnější hraniční kontroly
Slovenská policie po zintenzivnění kontrol dodržování karanténních povinností zřídí zejména na velkých hraničních přechodech zvláštní jízdní pruh pro cestující, kteří byli očkováni proti covidu. Informovala o tom mluvčí policejního prezidia Denisa Bárdyová. Od pátku bude Slovensko až na výjimky vyžadovat u neočkovaných při vstupu do země karanténu.
Podle Kříže se lidé ale nemají cestování zas tak bát, protože je mnoho destinací, které jsou z hlediska turismu už několik týdnů v pohodě jak pro příjezd, tak pro návrat do České republiky. „Je pravda, že v poslední době se tomu několik destinací bohužel malinko vymklo, což je zmiňované Tunisko,“ uznal však místopředseda.
Pokud člověk cestuje s cestovní kanceláří, má podle něj ale zásadní výhodu. „Cestovní kanceláře přizpůsobily svůj přístup ke covidové době. Pokud by tedy nastala situace, že klient má vybranou a zarezervovanou destinaci, která z nějakého důvodu nebude realizovatelná kvůli koronavirovým opatřením, cestovky standardně nabízejí bezplatně změnu destinace, změnu termínů nebo další možnosti,“ vysvětlil v Novém dni.
Známe nebo tušíme změny předem
Pokud se cesta do určité země s cestovní kanceláří zkomplikuje, kancelář má o tom podle Kříže od asociace informace během několika minut. „Mnohdy známe nebo tušíme rozsah změn v některé zemi už několik dní předem, takže se na ně můžeme nějak nachystat,“ podotkl místopředseda asociace.
Problémy při vydávání covid pasů. Systém kolabuje a přijal očkovací údaje z 19. století
Ani start digitálních covidpasů, které začaly v Evropské unii fungovat ve čtvrtek, se neobešel bez problémů. Zahraniční státy sice hlásí ze strany svých občanů velký zájem, jenže kvůli enormnímu náporu on-line systémy často nefungovaly. Bezpečnostní experti navíc varují před digitálním podpisem, kterého už internetoví hackeři zneužívají. Aplikace dokonce přijala i vymyšlený očkovací certifikát z roku 1890.
Cestovní kanceláře podle něj pak okamžitě o změně informují klienty. „A to tím, že jim pošlou SMS zprávy, e-maily a samozřejmě zákazníky informují i delegáti na místě. Ti klientům pomáhají. Pokud by bylo například nově potřeba pro návrat z nějaké destinace testování, ať antigenní, nebo PCR, cestovní kancelář zařídí na místě i vhodné testovací centrum, které je schopné lidem testy poskytnout v kvalitě a s potřebným potvrzením,“ vysvětlil Kříž.
Pokud člověk cestuje na vlastní pěst, musí podle Kříže monitorovat hned několik webů. „Protože informace o cestování jsou na webu ministerstva zahraničních věcí, pro příjezd jsou na webu ministerstva vnitra a eventuálně kompletní opatření, které to celé rámcově zahrnuje, jsou na webu ministerstva zdravotnictví. To znamená, že pokud klient cestuje sám, měl by monitorovat tyto všechny zdroje a následně si musí sám najít například nějakou vhodnou testovací laboratoř,“ upozornil.
Zemí, které jsou pro cestovatele v současné době dobře přístupné, je podle Kříže celá řada. „U populárních destinací je ve volné kategorii velká většina. Aktuálně se tam nachází například Itálie, Francie, Řecko, Chorvatsko, Bulharsko, Rakousko, Slovinsko… Takže většina zemí, které jsou turisticky významné, má bezproblémový vstup a zároveň dobrý a nekomplikovaný návrat,“ zdůraznil ve vysílání CNN Prima NEWS místopředseda Asociace cestovních kanceláří.
Chorvati byli extrémně liberální, myslí si místopředseda Asociace cestovních kanceláří Zdeněk Kříž. (Ilustrační obrázek) Zdroj: Getty Images
Chorvati byli extrémně liberální, myslí si místopředseda Asociace cestovních kanceláří Zdeněk Kříž. (Ilustrační obrázek) Zdroj: Getty Images