Naprostá většina nejpostiženějšího města po úterním zemětřesení v Chorvatsku Petrinja bude muset být srovnána se zemí. Deníku Vecernij list to řekl jeho starosta Darinko Dumbovič. Zasažená oblast se v současné chvíli ještě stále chvěje.
Silné zemětřesení, které si vyžádalo sedm lidských životů a značné materiální škody, zničilo prakticky celé centrum a řadu budov ve městě už nebude možné kvůli vážným škodám využívat.
Petrinja leží v těsné blízkosti župního správního střediska Sisak. Ve městě s udávanou rozlohou kolem 42 kilometrů čtverečních žije přes 24 000 lidí, což je přibližně jako počet obyvatel Litoměřic.
V Chorvatsku stále není klid. I v noci na čtvrtek obyvatele děsily otřesy
Oblast v centrální části Chorvatska kolem města Sisaku, kterou nejvíce postihlo úterní ničivé zemětřesení, v noci na čtvrtek pocítila další následné otřesy. Kvůli nim jsou obyvatelé nadále v obavách. Slovinská jaderná elektrárna Krško, která se kvůli zemětřesení v sousední zemi zastavila, je podle agentury STA opět v provozu.
„Dnes je Petrinja městem, které téměř celé spadne. Až do včerejška byla šance, že se zbourá (jen) ze 60–70 procent, dnes jsem ale dospěl k poznání a pravdě – zničeno bude 90 procent města. To je prostě Hirošima, která přinesla smutek a neštěstí pro každého,“ prohlásil starosta Darinko Dumbovič.
V úterý, den po prvním zemětřesení s intenzitou 5,1 stupně, udeřil v regionu Banovina (Banije) jihovýchodně od Záhřebu ještě ničivější otřes o síle 6,4 stupně. Nejvíce byla zasažena města Petrinja, Sisak a Glina a okolní obce. Podle chorvatské televize HRT bylo poškozeno více než 2 000 různých objektů.
Oblast Petrinja, kde se nacházelo epicentrum zemětřesení, se přitom stále chvěje. Podle katedry geofyziky přírodovědecké a matematické fakulty v Záhřebu tam bylo od pondělí 28. prosince zaznamenáno 374 následných otřesů, přičemž v pátek a do sobotního odpoledne 109.