Chorvatsko se už plní turisty, Češi si chválí i Zadar. Proč a jaké zde platí podmínky?

Do tolik Čechy oblíbeného Chorvatska se už hrnou první turisté. Před hlavní sezónou využívají nižších cen za jídlo i prázdnějších resortů. Do samotného srdce celé severní Dalmácie – Zadaru – se vydala i redakce CNN Prima NEWS. Jaké zde platí covidové podmínky a pocítíte zdražení?

Ačkoliv Chorvatsko patřilo k zemím, kde platily mírnější proticovidové restrikce, i zde hoteliéři zaznamenali pokles turismu. Nyní se už horlivě těší na hlavní sezónu, stejně jako mnoho Čechů. Ti často na cestu vyrážejí autem nebo vlakem.

„Přijeli jsme obytným vozem, jsme ubytovaní v kempu Falkensteiner. Letos jsme tu poprvé, ale moc se nám tu líbí,“ popisují turisté z Chomutova. Jejich malá dcerka Agáta totiž může v rámci služeb resortu využít i animačního programu. „Služby jsou tu kvalitní, i pro rodiny s dětmi, je to baby friendly,“ dodává. Výhodou je pro ně i to, že se nemuseli prokazovat bezinfekčností.

V zemi byla totiž zrušena ochranná opatření týkající se překračování chorvatských státních hranic. Od 1. května je všem cizincům umožněn vstup do Chorvatska bez jakéhokoliv prokazování bezinfekčnosti. Není ani nutné vyplňovat příjezdový formulář. Veškeré náležitosti aktualizuje web ministerstva zahraničí.

Rodina z Česka ale přiznává, že cesta do Zadaru byla ale kvůli zvyšujícím se cenám paliv finančně náročnější. „Jeli jsme přes Maďarsko, takže cena byla příjemnější, ale to velké zdražení má samozřejmě vliv i na dovolenou. Ale my to ‚obytňákování‘ máme rádi. Tím, že jedeme na delší čas, se nám to vyplatí,“ dodávají. V Chorvatsku mají v plánu zůstat až šest týdnů.

Resorty se pomalu plní

Do Chorvatska se ale lze nejjednodušeji dostat letecky. Záleží ovšem na tom, kolik jste ochotni za letenku zaplatit. „My přijeli autem, manželka za mnou a dětmi později přiletěla z Vídně. Vyšlo jí to asi na 600 korun,“ pochvaluje si turista z Brna.

„Před sezónou jezdíme každý rok. Není to tu tak narvané lidmi a ve finále je oproti hlavní sezoně nižší i cena,“ popisuje maminka ze severních Čech.

„Každý rok jezdíme do resortu před hlavní sezónou, letos jsme vyrazili ještě o tři týdny dřív. Vždy se o to snažíme, aby se nám to vyplatilo,“ dodává turista z Prahy, který díky včasnému odjezdu ušetřil asi osm tisíc korun. Pochvaluje si také hotelové „all inclusive“, uspoří totiž za jídlo.

Po covidu není stopy

„Sezona v Chorvatsku obvykle začíná už po velikonočních svátcích, ještě však není na vrcholu, ale už se to blíží. Od chvíle, co se moře oteplí a přijde slunce, lidé začínají přijíždět,“ popisuje marketingová manažerka resortu Ana Pavlović.

Na novou sezónu se už opravdu těší. „Je to v podstatě první, doufejme, post-covidová turistická sezóna. Takže všechno je připravené a my všichni z resortu Falkensteiner se opravdu těšíme, až přijedou staří i noví hosté,“ říká.

I když jsou na určitých letištích stále povinné respirátory, v Zadaru už po covidu není stopy. „Zrovna před pár týdny byly restrikce zmírněny, v tuto chvíli v Chorvatsku můžete jít do obchodů, restaurací nebo podobných zařízení bez roušky. A to je pro letní měsíce dobrá zpráva,“ dodává Pavlović. Povinnost nosit roušky zůstala pouze u lékaře nebo v lékárně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidovec Zdechovský: Piráti jsou aktivistická banda. Ať po předsednictví odejdou z vlády
Rozhovor

Lidovec Zdechovský: Piráti jsou aktivistická banda. Ať po předsednictví odejdou z vlády

Piráti jsou aktivistická banda, která dokáže jen křičet, ale nejsou za ní žádné činy. Těmito slovy se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS pustil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) do kolegů z české vlády. Podle něj by Piráti měli po českém předsednictví Evropské unie z kabinetu Petra Fialy (ODS) vystoupit. Zdechovský promluvil také o kauzách hnutí STAN i o tom, jak se dotýkají jeho kolegů z europarlamentu Stanislava Polčáka (STAN) a Jiřího Pospíšila (TOP 09).

ON-LINE: Ukrajinci překvapili leteckými údery, Rusové přišli o desítky obrněnců i vojáky
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajinci překvapili leteckými údery, Rusové přišli o desítky obrněnců i vojáky

Počet obětí na životech v ukrajinském městě Kremenčuk, kde v pondělí nejméně jedna ruská střela zasáhla obchodní centrum, stoupl na 16, dalších 50 lidí je zraněných, uvádí ukrajinské úřady. Zelenskyj útok odsoudil jako teroristický čin. Ukrajina svolala k poslednímu ruskému bombardování civilních cílů na Ukrajině mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Během pondělí zaútočilo ukrajinské letectvo na vícero cílů, přičemž byly zničeny desítky ruských obrněných vozidel, muniční sklad a o život přišel blíže neupřesněný počet ruských vojáků.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:53

Zelenskyj: Útok na centrum v Kremenčuku je jedním z nejbezostyšnějších teroristických činů v evropské historii

07:42

Ústecký kraj vydal turistického průvodce pro ukrajinské děti

07:24

Biden a Macron odsoudili útok na civilisty v Kremenčuku: Rusko povedeme k odpovědnosti

06:58

G7: Muži jednali, partnerky vyrazily na výlet pod vedením bývalé lyžařské hvězdy

Kvitová jako outsiderka, jenže pak spadl titul z nebe. Může potřetí ovládnout Wimbledon?

Jak se může nálada během jediného týdne zcela obrátit. Petra Kvitová se v roce 2022 doposud trápila, ale chmury rozprášila na turnaji v Eastbourne, kde získala titul. V pravý čas. V úterý totiž rozehraje svůj milovaný travnatý Wimbledon. Původně nebyla favoritkou tenisového svátku, ale díky triumfu na generálce a krásným vzpomínkám na All England Club není zcela od věci pomýšlet na nejvyšší metu.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Ostrá hádka v 360°: Politici se překřikovali. Z kauzy Dozimetr se obviňovali navzájem

Šéf SPD Tomio Okamura se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). „Čekal jsem, kdy zástupce lidovců plivne špinavou slinu,“ prohlásil na účet europoslance Okamura. Zdechovského obvinil z bagatelizování zločinu. Ostrá slova si během debaty vyměnili také zastupitel hl. m. Prahy Patrik Nacher (nestr. za ANO) s europoslancem Mikulášem Peksou (Piráti). Politici se překřikovali a navzájem se obviňovali.

Domácí zpravodajství

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k diskusi bude celá řada. Od krize hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Partie s datem 3. 7. navíc bude poslední před letní pauzou. Odpočinout v létě si tak vedle školáků bude moci i Terezie Tománková. A na dovolenou se těší i proto, že to pro ni bývá jediné volno za celý rok. Partie se jinak s výjimkou Vánoc prostě vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Terezie Tománkové?

Hřib ustál pokus o odvolání kvůli spojení s Hlubučkem. Magistrát chystá audity IT zakázek

Pražská opozice v pondělí neúspěšně navrhla odvolání primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Zastupitel Patrik Nacher (ANO) svůj návrh odůvodnil tím, že Hřib vedl magistrát se svým náměstkem Petrem Hlubučkem (dříve STAN), nyní obviněným v kauze Dozimetr v souvislosti s údajnou korupcí v dopravním podniku (DPP). Pro odvolání hlasovalo 17 z 65 zastupitelů. Zastupitelstvo poté schválilo, že magistrát provede hloubkové audity IT zakázek zadaných od roku 2010 firmám, které vlastní podnikatelé Pavel Dovhomilja a Maroš Jančovič rovněž obvinění v kauze Dozimetr.

Mučí mě, tvrdila žena ve vězení. Soud dozorce pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby

Dozorce věznice ve Světlé nad Sázavou obžalované kvůli mučení odsouzené ženy v pondělí okresní soud v Havlíčkově Brodě obžaloby zprostil. Státní zástupce Lukáš Vodička, který pro pět mužů a dvě ženy z vězeňské služby požadoval podmíněné tresty a zákaz činnosti, se proti rozhodnutí na místě odvolal. Podle obžaloby jednali dozorci jako spolupachatelé, když 8. ledna 2020 připoutali odsouzenou k mřížím okna cely.

Zemětřesení na Praze 10. Zastupitelé odvolali starostku Chmelovou a radního Kašpara

Zastupitelé Prahy 10 na svém pondělním jednání odvolali z funkce starostku městské části Renatu Chmelovou a jejího místostarostu Davida Kašpara (oba koalice Vlasta). Podle opoziční TOP 09 měli oba napojení na bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), kterého policie trestně stíhá v kauze Dozimetr. Starostka to označila za zástupné důvody, skutečným jsou podle ní připomínky k připravovanému územnímu plánu. Chmelová je i senátorkou za obvod Praha 10.