Chorvatsko se už plní turisty, Češi si chválí i Zadar. Proč a jaké zde platí podmínky?

Turisté si kola mohou půjčit i přímo v hotelu.

Dovolená v Chorvatsku

Do tolik Čechy oblíbeného Chorvatska se už hrnou první turisté. Před hlavní sezónou využívají nižších cen za jídlo i prázdnějších resortů. Do samotného srdce celé severní Dalmácie – Zadaru – se vydala i redakce CNN Prima NEWS. Jaké zde platí covidové podmínky a pocítíte zdražení?

Ačkoliv Chorvatsko patřilo k zemím, kde platily mírnější proticovidové restrikce, i zde hoteliéři zaznamenali pokles turismu. Nyní se už horlivě těší na hlavní sezónu, stejně jako mnoho Čechů. Ti často na cestu vyrážejí autem nebo vlakem.

„Přijeli jsme obytným vozem, jsme ubytovaní v kempu Falkensteiner. Letos jsme tu poprvé, ale moc se nám tu líbí,“ popisují turisté z Chomutova. Jejich malá dcerka Agáta totiž může v rámci služeb resortu využít i animačního programu. „Služby jsou tu kvalitní, i pro rodiny s dětmi, je to baby friendly,“ dodává. Výhodou je pro ně i to, že se nemuseli prokazovat bezinfekčností.

V zemi byla totiž zrušena ochranná opatření týkající se překračování chorvatských státních hranic. Od 1. května je všem cizincům umožněn vstup do Chorvatska bez jakéhokoliv prokazování bezinfekčnosti. Není ani nutné vyplňovat příjezdový formulář. Veškeré náležitosti aktualizuje web ministerstva zahraničí.

Rodina z Česka ale přiznává, že cesta do Zadaru byla ale kvůli zvyšujícím se cenám paliv finančně náročnější. „Jeli jsme přes Maďarsko, takže cena byla příjemnější, ale to velké zdražení má samozřejmě vliv i na dovolenou. Ale my to ‚obytňákování‘ máme rádi. Tím, že jedeme na delší čas, se nám to vyplatí,“ dodávají. V Chorvatsku mají v plánu zůstat až šest týdnů.

Resorty se pomalu plní

Do Chorvatska se ale lze nejjednodušeji dostat letecky. Záleží ovšem na tom, kolik jste ochotni za letenku zaplatit. „My přijeli autem, manželka za mnou a dětmi později přiletěla z Vídně. Vyšlo jí to asi na 600 korun,“ pochvaluje si turista z Brna.

„Před sezónou jezdíme každý rok. Není to tu tak narvané lidmi a ve finále je oproti hlavní sezoně nižší i cena,“ popisuje maminka ze severních Čech.

„Každý rok jezdíme do resortu před hlavní sezónou, letos jsme vyrazili ještě o tři týdny dřív. Vždy se o to snažíme, aby se nám to vyplatilo,“ dodává turista z Prahy, který díky včasnému odjezdu ušetřil asi osm tisíc korun. Pochvaluje si také hotelové „all inclusive“, uspoří totiž za jídlo.

Po covidu není stopy

„Sezona v Chorvatsku obvykle začíná už po velikonočních svátcích, ještě však není na vrcholu, ale už se to blíží. Od chvíle, co se moře oteplí a přijde slunce, lidé začínají přijíždět,“ popisuje marketingová manažerka resortu Ana Pavlović.

Na novou sezónu se už opravdu těší. „Je to v podstatě první, doufejme, post-covidová turistická sezóna. Takže všechno je připravené a my všichni z resortu Falkensteiner se opravdu těšíme, až přijedou staří i noví hosté,“ říká.

I když jsou na určitých letištích stále povinné respirátory, v Zadaru už po covidu není stopy. „Zrovna před pár týdny byly restrikce zmírněny, v tuto chvíli v Chorvatsku můžete jít do obchodů, restaurací nebo podobných zařízení bez roušky. A to je pro letní měsíce dobrá zpráva,“ dodává Pavlović. Povinnost nosit roušky zůstala pouze u lékaře nebo v lékárně.

Tagy: