Nárůst respiračních onemocnění
Počty nemocných chřipkou a dalšími akutními respiračními infekcemi stouply za předchozí týden o více než pětinu, je jich 1 750 na 100 tisíc obyvatel. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) jde při pohledu na celostátní čísla o epidemii, nejvyšší nemocnost je v Jihomoravském a Karlovarském kraji a na Vysočině, informoval ústav v tiskové zprávě.
„Nemocnost akutními respiračními infekcemi v ČR ve čtvrtém kalendářním týdnu roku 2024 dosáhla úrovně 1 750 nemocných na 100 000 osob, což je vzestup o 22,2 procenta oproti minulému týdnu. Nárůst je evidován ve všech krajích i všech věkových skupinách,“ uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.
ČTĚTE TAKÉ: Přelomový objev může zásadně ovlivnit boj s rakovinou. Změníme pravidla hry, věří vědci
Podle informací profilu Hygienické služby ČR na sociální síti X, který spravuje ministerstvo zdravotnictví, nebylo zatím hodnoty pro epidemický práh dosaženo ve všech krajích.
Nová vlna globální pandemie? Vědci varují před tisíce let zamrzlými „zombie viry“
Globální oteplování s sebou přináší novou potenciální hrozbu. V důsledku tání ledové pokrývky může dojít k uvolnění patogenů, které byly v ledu uvězněny po tisíce let, píše britský deník The Guardian. Vědci se obávají, že by prastaré viry a mikroby mohly způsobit novou vlnu globální pandemie, varují vědci.
O epidemii akutních respiračních infekcí odborníci hovoří, pokud nemocnost přesáhne 1 600 až 1 700 nemocných na 100 tisíc obyvatel. SZÚ posuzuje případy přepočtené na celkový počet obyvatel ČR, krajské hygienické stanice na jednotlivé kraje. „Z lokálního hlediska lze epidemiologickou situaci v některých krajích ČR hodnotit jako rozvíjející se epidemii,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Ondřej Jakob. Jde o kraje Karlovarský, Liberecký, Jihomoravský, Moravskoslezský a Vysočinu.
Dominantním původcem akutních infekcích je podle Kynčla v současné době chřipka, od předchozího týdne přibylo lidí s chřipkovými příznaky o 75 procent při přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Nejvyšší nemocnost je podle ministerstva u malých dětí ve věku do pěti let, nejnižší u seniorů nad 65 let. Nejvyšší nárůst nemocnosti lékaři zaznamenali podle Jakoba mezi dětmi ve věku 6 až 14 let, kde se zvýšila o více než 25 procent.
„V rámci aktivního hlášení závažných případů respiračních infekcí bylo v aktuální chřipkové sezoně do 26. 1. 2024 hlášeno celkem 90 klinicky závažných případů chřipkové infekce vyžadující hospitalizaci v režimu intenzivní péče, z nichž 18 osob infekci podlehlo,“ sdělil SZÚ v tiskové zprávě.
Naopak od přelomu roku klesá počet pozitivně testovaných na covid. Od předchozího týdne se jejich počet snížil zhruba o pětinu na 11 případů na 100 tisíc obyvatel. V nemocnicích bylo podle dat ministerstva zdravotnictví 78 pozitivně testovaných, osm pacientů bylo na jednotce intenzivní péče.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Chřipka zastínila covid. Počet nemocných raketově roste, v jakých skupinách nejvíce?