Raiffeisenbank začala v Česku sledovat uhlíkové stopy klientů. Reakce lidí jsou rozporuplné
chřipková sezóna
Výpis příspěvků ke štítku „chřipková sezóna“
Prymula: Vakcíny pro RS virům jsou extrémně drahé. Většina důchodců na ně nemá
V České republice obecně není příliš velká ochota se očkovat. Stále zde totiž panují mýty, že je to nebezpečné, proti chřipce se tudíž očkuje méně než 10 % populace, uvedl epidemiolog Roman Prymula na CNN Prima NEWS. Upozornil také, že u nového očkování proti RS virům sehraje nejspíše roli i cena, která pro většinu seniorů bude příliš vysoká.
Covid, nebo chřipka? Podle těchto tří faktorů poznáte, že máte jít na test
Chřipková sezona se pomalu rozbíhá a s ní se mnozí lidé mohou ptát, jestli jsou pouze nachlazení, nebo na ně „sedl“ covid. Jaké rozdíly lze vypozorovat?
Průběh covidu komplikují další infekce, objevuje se i chřipka. Pomohou znovu respirátory?
Loni chřipka především kvůli přísným lockdownům a nošení roušek a respirátorů prakticky vymizela, letos by proto mohla vzhledem k nižší imunitě lidí udeřit o to silněji, a výrazně tak zkomplikovat průběh nemoci COVID-19 u řady pacientů. Některým už totiž jiné respirační choroby průběh koronaviru znepříjemňují. Jde například o tzv. RS viry. Na sociální síti upozornil na některé případy molekulární biolog Omar Šerý. Podle epidemiologa Romana Prymuly se ale i letos dá chřipková nákaza redukovat nošením respirátorů.
Po chřipce se slehla zem. Laboratoře nezaznamenaly v letošní sezoně ani jeden případ
České laboratoře nezaznamenaly v uplynulé sezoně ani jeden případ viru chřipky. Vyplývá to z hodnocení chřipkové sezony 2020 až 2021, kterou vypracoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Na snížení přenosu respiračních virů měly vliv především protiepidemická opatření přijatá kvůli pandemii COVID-19. V loňské sezoně odborníci zaznamenali asi 300 závažných případů chřipkové infekce, kdy museli být pacienti hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Z nich 58 infekci podlehlo.
Covid vymýtil chřipku, Česko nezaznamenalo jediný případ. Imunolog vysvětluje proč
V lednu každoročně praskají čekárny praktických lékařů ve švech pod náporem pacientů s chřipkou, letos je to ale jinak. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zatím v českých laboratořích nebyl detekován ani jeden takový případ. Imunolog Václav Hořejší uvedl, že to odborníci předpokládali, protože opatření proti koronaviru současně fungují i proti chřipce. Zároveň odhaduje, že se tento vir vrátí nejdříve na podzim, kdy by se koronavirová opatření mohla rozvolnit.
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus
S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.
Kombinace bezpříznakového COVID-19 a očkování člověka neohrozí, tvrdí epidemiologové
S ohledem na pandemii je letos celosvětově vyšší poptávka po očkování proti chřipce. Mnoho lidí se ale očkování bojí. Nemůže nám vakcína proti chřipce oslabit imunitu a zvýšit riziko nákazy koronavirem? Je vhodné nechat se otestovat na COVID-19, než se vydáme očkovat? Pro CNN Prima NEWS odpovídali na obavy lidí spojené s očkováním epidemiologové Rastislav Maďar a Kateřina Fabiánová.
Komunikace mezi hygienou a lékaři vázne. Pacienti žádají o karanténu sami, říká Šonka
Jak jsou připraveni na podzimní nápor, kdy se v Česku přidá ke koronavirové pandemii každoroční chřipková sezóna? Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky je situace v ordinacích dramatická. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS také řekl, že komunikace mezi doktory a hygieniky vázne.
Chřipka vs. COVID. Odborníci se přou, co je pro lidi nebezpečnější
Je pro člověka smrtelnější chřipka, nebo COVID-19? O této otázce diskutovali odborníci v pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS. Podle parazitologa a evolučního biologa Jaroslava Flegra mají lidé na běžnou chřipku již protilátky, zatímco onemocnění COVID-19 je výrazně nebezpečnější, protože se s ním lidstvo setkává poprvé.
Roušky až do března, shodují se Vojtěch s Prymulou. Změnit to může jen vakcína
Navzdory červnovým slibům premiéra Andreje Babiše, že plošná opatření proti koronaviru už vláda nezavede, ministerstvo zdravotnictví oznámilo od 1. září opět povinnost zakrytých úst a nosu v obchodních centrech, restauracích, lékárnách, školách, na úřadech, v kadeřnictvích, divadlech či kostelech. Podle ministra Adama Vojtěcha a epidemiologa specializujícího se na imunizaci a vakcíny Romana Prymuly může povinnost platit až do konce chřipkové sezony, tedy někdy okolo března.