Prymula o očkování proti RS virům
V České republice obecně není příliš velká ochota se očkovat. Stále zde totiž panují mýty, že je to nebezpečné, proti chřipce se tudíž očkuje méně než 10 % populace, uvedl epidemiolog Roman Prymula na CNN Prima NEWS. Upozornil také, že u nového očkování proti RS virům sehraje nejspíše roli i cena, která pro většinu seniorů bude příliš vysoká.
V Česku jsou k dispozici první vakcíny proti RS virům, které podle lékařů způsobují vážné zdravotní komplikace a postihují nejčastěji seniory a malé děti. Právě pro první zmíněnou skupinu jsou nyní přístupné, což zhodnotil Roman Prymula jako kuriózní: „Nejvíce postiženou skupinou u nás jsou děti do pěti let věku, ale vakcínu máme jenom pro kategorii nad 60 let.“
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Odškodnění za covidové očkování: Lidé žádají až 100 milionů korun. Dokazování bude složité
A nejedná se o jedinou takzvanou kuriozitu, druhou je i vysoká cena: „Je to nákladné. Vakcína vyjde na pět tisíc korun a neproplácí ji pojišťovna,“ zmínil Prymula a dodal, že dlouhá léta jsme ji proti RS virům neměli a teď přicházejí dvě.
Nová vakcína umožní očkovat děti proti RS viru ještě před narozením, říká Hostomský
V nemocnicích přibývá dětských pacientů, kteří jsou hospitalizováni s RS virem. Mezi nimi jsou i několikadenní kojenci. Ve vývoji je přitom více druhů vakcín, jedna z nich by se mohla dokonce aplikovat těhotným maminkám, a to několik měsíců před porodem. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský.
Druhá vakcína má navíc indikaci i pro těhotné ženy a slouží jako ochrana plodu. Poté, co se dítě narodí, bude navíc chráněno po dobu šesti měsíců. Jenomže mezi maminkami se často objevuje názor, že očkováním dítě ohrozí. Proti tomu se však epidemiolog ohradil a dodal, že například očkování proti černému kašli by jednoznačně doporučil.
Mýty o očkování však panují v celé společnosti a ochota očkovat se není příliš vysoká. Proti chřipce ji využívá pouze 10 % populace, upozornil Prymula. A připustil, že očkování proti RS viru zřejmě nebude tolik žádané: „Když se podíváme na seniora a jeho ekonomické možnosti, tak cena je pro něj vysoká.“
Věří proto, že alespoň u vysoce ohrožených skupin bude výjimka. To bude podle jeho slov komplikované: „Nemáme totiž systém záchytu, abychom věděli, kolik senioru je postiženo. U dětí to víme, ale u seniorů ne. RS viry se u nich moc nevyšetřují,“ vysvětlil.
SLEDUJTE TAKÉ: Podle epidemiologa Romana Prymuly zaostáváme v porovnání s Rakouskem i v proočkovanosti proti klíšťové encefalitidě