reklama

Průběh covidu komplikují další infekce, objevuje se i chřipka. Pomohou znovu respirátory?

Loni chřipka především kvůli přísným lockdownům a nošení roušek a respirátorů prakticky vymizela, letos by proto mohla vzhledem k nižší imunitě lidí udeřit o to silněji, a výrazně tak zkomplikovat průběh nemoci COVID-19 u řady pacientů. Některým už totiž jiné respirační choroby průběh koronaviru znepříjemňují. Jde například o tzv. RS viry. Na sociální síti upozornil na některé případy molekulární biolog Omar Šerý. Podle epidemiologa Romana Prymuly se ale i letos dá chřipková nákaza redukovat nošením respirátorů.

reklama

Průběh léčby koronaviru komplikuje například u sedmiletého chlapce na Brněnsku právě RS virus, který způsobuje další infekce dýchacích cest. Lékaři problém odhalili díky testům na koronavirus, vzorky totiž analyzují i na další viry.

„Analýza přítomnosti chřipkových virů a RS virů u všech vzorků, které analyzujeme na koronaviry, se vyplatila. Máme záchyt dvanácti RSV (respirační syncytiální virus, pozn. red.) pozitivních vzorků. V jednom případě sedmiletého chlapce je koincidence s koronavirem, což může znamenat horší průběh. Máme také první záchyt chřipkového viru,“ napsal Omar Šerý na Twitter.

O den později potvrdil další případ chřipky. „Máme druhý záchyt chřipkového viru. DNA analýzou jsme potvrdili, že v obou případech se jedná o chřipkový virus typu A. Oba pacienti prodělali vysoké teploty a mají příznaky chřipkového onemocnění,“ dodal.

Někteří odborníci už v září varovali, že chřipková epidemie udeří po loňském roce velmi silně. Kvůli lockdownům a nošení roušek se totiž chřipka během minulé sezony prakticky neobjevila. Těžko ale říct, jaká opatření vzhledem k nové vlně pandemie budou v Česku během zimy nastavena.

Dosluhující i budoucí vláda se chce vyhnout lockdownu za každou cenu. V případě, že by opatření byla mírnější, mohla by v ČR propuknout kombinovaná epidemie koronaviru a chřipky, což by podle odborníků mohlo být nebezpečné.

Co s dětmi?

„Takovému člověku hrozí těžký zápal plic i možnost respiračního selhání,“ řekl pro web Blesk.cz praktický lékař Jiří Bartoš. Mnoho seniorů, kteří jsou na řadě se třetí dávkou vakcíny proti covidu, tak chodí naráz na očkování proti koronaviru i proti chřipce. Podle odborníků to není nijak nebezpečné.

Jak ale postupovat u dětí? Ty jsou skupinou, u které k přenosu chřipky a jiných respiračních virů často dochází. Jejich imunita se totiž teprve buduje. Očkovat proti chřipce se v Česku mohou děti od šesti měsíců. Ještě mladší lze ochránit, když se naočkuje matka v průběhu těhotenství, čímž dítěti předá protilátky.

Česká vakcinologická společnost očkování proti chřipce doporučuje především dětem s chronickým onemocněním, u kterých hrozí komplikovaný průběh nemoci. Pro zbylé skupiny dětí chřipka není výrazněji nebezpečná.

Prymula: Stačí dodržovat nošení respirátoru

Strach z chřipkové epidemie ve vysílání CNN Prima NEWS tlumil epidemiolog Roman Prymula. „Kdyby nastala kombinace chřipkové a covidové epidemie, byl by to problém. Zároveň si nemyslím, že by chřipková epidemie v tomto roce měla být nějak silná. Pokud se budou dodržovat pravidla nošení respirátorů, intenzitu chřipky by to mělo výrazně ovlivnit, před rokem tu prakticky nebyla,“ uvedl.

Prymula by v současné situaci volil přísnější opatření než končící vláda Andreje Babiše (ANO). „Vláda je v řešení epidemie o dva kroky pozadu. Překvapuje mě, že je tu mnoho odborníků v různých skupinách, které jsou provázány s vládou, a přesto se nic neděje. Je nutné přistoupit k opatřením, která budou redukovat kontakty mezi lidmi,“ dodal.

Jen za středu v Česku přibylo 13 502 nakažených. Počet aktivních případů přesáhl 123 tisíc. Rychle přibývá i hospitalizovaných s covidem včetně těžkých případů. Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích 3 452 lidí s koronavirem, z nich 491 je ve vážném stavu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka
Koronavirus

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka

Pandemie koronaviru ovlivnila péči také na gynekologických a porodnických odděleních. „Zdravotnický personál už je opravdu unavený. Vidíme mnohem víc neštěstí a cítíme bezmoc častěji než před rokem,“ vylíčila situaci lékařka Lucie Kavanová, která slouží v porodnicích ve Svitavách a Mostě a pracuje i na ambulanci v Litomyšli. Trombózy či zápaly plic nejsou u covid pozitivních pacientů žádnou výjimkou, informuje Deník.cz.

Na třetí dávku po pěti měsících. Přeočkování se nově vztahuje i na lidi nad 50 let
Koronavirus

Na třetí dávku po pěti měsících. Přeočkování se nově vztahuje i na lidi nad 50 let

Lidé nad 55 a 50 let budou moci od 13., respektive 20. prosince dostat už po pěti měsících třetí dávku očkování proti nemoci COVID-19. Novinářům to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Stane se tak podle něj po dohodě s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a centrálním integrovaným řídícím týmem. V současné době mohou dostat třetí dávku po pěti měsících lidé starší 60 let.

Omikronem se nakazili dva lékaři a žák základní školy z Brna. Do karantény šla celá třída
Koronavirus

Omikronem se nakazili dva lékaři a žák základní školy z Brna. Do karantény šla celá třída

U dvou zaměstnanců fakultní nemocnice v Brně se potvrdila mutace omikron. Podle náměstka ředitele Ondřeje Ludky jde o lékaře, kteří jsou teď v izolaci a nepotřebují lékařskou péči. Podle našich informací jsou nakažení i jejich rodinní příslušníci. Nemocnice prověřuje, jestli touto variantou neonemocněli také další zaměstnanci nebo pacienti. Varianta covidu omikron se potvrdila i u jednoho dítěte v ZŠ Arménská v Brně. Celá třída šla podle ředitele školy Holánka do karantény.

Jak postavit dům: Můj sen o bydlení aneb Pořád je ještě správná doba, neprováhejte ji

Stojíte před rozhodnutím, zda si postavit vlastní dům? Pak vězte, že podle odborníků je pořád ještě správná doba. Ale možnosti se zužují. Bude méně pozemků, jejich ceny porostou, úroky a inflace se zvýší. Teď má ještě smysl vystartovat, říká v novém podcastovém pořadu CNN Prima NEWS s názvem Jak postavit dům Jiří Devát, nyní partner IdeaSense, specializující se na inovace nejen v oblasti byznysu, dříve manažer společnosti Microsoft v Česku a na Slovensku.

Harry uštědřil Charlesovi další ránu. Jeho výbuchy ničí princovu autoritu, říkají přátelé

Princ Charles se svým mladším synem vévodou ze Sussexu v posledních měsících sotva promluvil. K nápravě jejich vztahu nepomáhají ani četné útoky, které mladý vévoda své rodině rád uštědřuje. Přátelé z Charlesova okolí se navíc obávají toho, že tahle roztržka může být stejně škodlivá jako princova dřívější válka s princeznou Dianou.

Neočkované nevyšetříme, píší lékaři v ordinacích. Mají právo myslet si své, hájí je Kubek

Neočkované pacienty nevyšetřujeme. Neočkovaní rodiče, nevstupujte do čekárny pediatrické ordinace. I s takovými nápisy se mohou setkat nemocní lidé, když zamíří v těchto dnech k lékaři. Šéf České lékařské komory Milan Kubek však zdůrazňuje, že v nemocnicích leží zejména neočkovaní, o které se zdravotníci starají. Mají však lékaři právo vyvěšovat podobné vzkazy?

Na třetí dávku po pěti měsících. Přeočkování se nově vztahuje i na lidi nad 50 let

Lidé nad 55 a 50 let budou moci od 13., respektive 20. prosince dostat už po pěti měsících třetí dávku očkování proti nemoci COVID-19. Novinářům to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Stane se tak podle něj po dohodě s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a centrálním integrovaným řídícím týmem. V současné době mohou dostat třetí dávku po pěti měsících lidé starší 60 let.

reklama

Domácí zpravodajství

Mluvčí nespokojených lékařů: Kubek komoru zpolitizoval a odmítá jakékoli diskuse

Mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do šéfa České lékařské komory Milana Kubka. „Pan Kubek zpolitizoval Českou lékařskou komoru. Budovu, kterou jsme si zaplatili z našich peněz, nám zamkl,“ řekl s tím, že Kubek šíří hoaxy o koronaviru a zbytečně straší občany. Podle šéfa komory říká Havrda bludy.

Žádné výjimky pro těhotné a kojící. Očkování je pro ně doporučené, maminky přesto váhají

Na těhotné a kojící ženy se žádné výjimky v souvislosti s očkováním nevztahují a ani vztahovat nebudou. Pokud se nebudou chtít očkovat, bude se na ně pohlížet jako na neočkované a nečekají je ani žádné úlevy v souvislosti s PCR testy. Spekulace o tom, zda je pro ně očkování bezpečné, v těchto dnech definitivně ukončil současný i budoucí ministr zdravotnictví. Právě u těhotných a kojících se ale podmínky očkování často měnily, ženy tápou a řada z nich vakcínám stále nevěří.

Prymula: Přitvrdíme, když bude omikron závažnější než delta. Uvidíme za dva týdny

Nová varianta omikron dělá vrásky odborníkům, ale i veřejnosti. Podle epidemiologa Romana Prymuly se však zdá, že není klinicky závažnější než delta. „Pokud bude způsobovat mírné onemocnění, situace vypadá příznivě. V opačném případě bychom museli přitvrzovat,“ podotkl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Dále zmínil, že se mu nelíbí rozdílná doba platnosti covid pasů po prodělání nemoci a očkování.

reklama