Stále více politiků z německé strany Zelených chce v určitých oblastech zakázat, nebo to alespoň naznačují, výstavbu nových rodinných domů a naopak podporují bytové domy. Po stranickém pionýrovi zeleného bydlení Chrisi Kühnovi se ozval i šéf Zelených Anton Hofreiter. Představitel vládní CDU Christian Hirte reagoval, že Zelení ukazují svůj narušený vztah k majetku a že politická levice nikdy nemyslela na soukromé vlastnictví.
Podle lídra strany Spojenectví 90 / Zelení Antona Hofreitera spotřebovávají domy pro jednu rodinu „mnoho místa, mnoho stavebních materiálů, mnoho energie, způsobují rozrůstání města a tím i větší provoz“.
Hofreiter požaduje více práv pro obce, aby se zabránilo v rozvoji nových stavebních oblastí ve venkovských oblastech a zejména na okraji velkých měst, jako jsou Hamburk, Berlín, Mnichov nebo Frankfurt. Ta se potýkají s enormním přílivem lidí, jenž podle studie hamburského institutu GEWOS nezeslábne ani v následujících letech. Populace Berlína nebo Frankfurtu má do roku 2035 vzrůst o šest procent, u Mnichova nebo Hamburku se předpokládá růst populace o více než čtyři procenta.
V případě nouze vyvlastňování komunitou?
„Myslím, že je správné, aby komunita mohla v případě nouze vyvlastňovat, pokud je vlastnictví nejasné nebo se komunity dědiců hádají, a proto je vesnické jádro opuštěné a nelze z něj vytvořit místo k bydlení,“ měl uvést lídr Zelených podle listu Bild.
Deník Focus ale také zmínil Hofreiterovu citaci, že Zelení nechtějí zakazovat občanům jejich vlastní čtyři stěny. „Kvůli vytvoření cenově dostupných životních prostor pro každého je třeba co nejlépe využít těch pár oblastí, které existují. To je ústřední sociální otázka,“ uvedl.
Municipality a okresy, které mají extrémní nedostatek bydlení, jako je Hamburk-Nord, dělají všechno, co mohou, aby situaci zvládly. „A více lidí může být ubytováno spíše v kompaktním životním prostoru než v domě se zahradou pro jednu rodinu,“ uvedl Franz Pesch, profesor územního plánování na Univerzitě ve Stuttgartu.
V části Hamburku již je zakázáno stavět rodinné domy
Právě ve zmíněné části Hamburku již rok není povoleno stavět rodinné domy, za což je podle deníku Focus odpovědný Michael Werner-Boelz ze strany Zelených, který tuto městskou část od února 2020 vede. Politik zajišťuje, že požadavky červeno-rudé koaliční dohody z roku 2020 jsou v jeho oblasti striktně implementovány. V ní politici souhlasili, že nepovolí žádné nové rodinné domy, protože jsou neefektivní z hlediska využití energie a zabírají příliš mnoho místa.
„Ve vícepodlažních bytových domech může být nabídnut nový domov podstatně více rodinám nebo lidem, kteří domov hledají, na stejné podlahové ploše než v rodinných domech,“ uvedl dříve Boeltz.
Pokud by hamburský model byl etablován na celorepublikové úrovni, znamenal by de facto konec výstavby rodinných domů.
Čistá ideologie, nic společného s ochranou přírody
Kritikou záměru Zelených nešetřil předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) státu Durynsko a Christian Hirte: „Anton Hofreiter coby příklad Zelených opět ukazuje jejich narušený vztah k majetku a realitě života na venkově,“ uvedl poslanec Německého spolkového sněmu s tím, že „politická levice nikdy nemyslela na soukromé vlastnictví“.
Pobouření neskrývá ani asociace vlastníků Haus & Grund. „Čistá ideologie, nemá to nic společného s ochranou životního prostředí,“ uvedla hlava sdružení Kai Warnecke.
„Každý, kdo dnes staví, staví tak jako tak udržitelným způsobem: Stavitelé domů plánují a stavějí podle nejvyšších standardů z hlediska energetické účinnosti a využívají nejnovější udržitelné metody,“ dodal Felix Pakleppa z Ústřední asociace německého stavebního průmyslu.
Podle výzkumu provedeného portálem Interhyp v roce 2019 přibližně 63 procent dotázaných Němců uvedlo, že by chtěli bydlet v rodinném domě.