Strana Zelených je pro sociální demokracii nejbližším politickým partnerem, vyplývá to i z vnitrostranické ankety. Na sobotním on-line sjezdu Zelených to řekl vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. Vicepremiér Babišovy vlády se také vyslovil pro naprostý odklon od uhlí už v roce 2033.
Závěry takzvané Uhelné komise jsou podle Jana Hamáčka málo ambiciózní. Komise totiž v prosinci doporučila ukončit využívání uhlí v České republice pro výrobu elektřiny a tepla až v roce 2038. Doporučení Uhelné komise má být na pořadu jednání vlády v pondělí 1. února.
Hamáček: Kolegové z opozice asi spadli z Marsu. Situace je nejhorší, jaká mohla být
„Když jsem poslouchal kolegy z opozice, tak mám pocit, že spadli z Marsu a situaci nevidí. Je úplně nejhorší, jaká mohla být. Máme plné špitály a stoupající epidemii,“ varoval v televizi CNN Prima NEWS ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. Také uvedl, že pokud kapacita v nemocnicích přeteče, nebude čas ani na pacienty s infarktem, po autonehodě nebo se zlomenou nohou.
„Chci, aby naši ministři odmítli málo ambiciózní závěry Uhelné komise. Chceme, aby se rokem odklonu od uhlí stal už rok 2033. Všechny síly chceme napnout do obnovy a budoucnosti uhelných lokalit. Čím dříve začneme s jejich obnovou, tím lépe to dopadne finančně i strukturálně nejen pro pracující v uhelném průmyslu, ale i pro celou Českou republiku,“ řekl Hamáček na on-line sjezdu strany Zelených. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) sice souhlasí, že dřívější odklon od uhlí by šel technicky zvládnout, Česko by to ale stálo 150 miliard navíc, jak uvedl v rozhovoru pro ČTK.
Oranžovo-zelená platforma
Jan Hamáček se sjezdu Zelených neúčastní náhodou. Jeho ČSSD totiž se Zelenými jedná o možné spolupráci v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny. Mezi politickými subjekty jsou sice podle Hamáčka rozdíly, ale i „překvapivé programové shody“.
„Případná cesta bude ještě trnitá, ale jsem přesvědčen, že stojí za to. Pokud společnou řeč najdeme a spojíme síly, přispějeme svou sdílenou silou k pozitivní změně,“ řekl Hamáček. V kontextu spolupráce podle něj není největším nepřítelem program a věří, že ani personální či finanční záležitosti, nýbrž čas. Připomněl, že ČSSD též promýšlí kooperaci na širší platformě, a to s odboráři nebo nezávislými osobnostmi.
ČSSD si chce karanténním bonusem koupit hlasy nízkopříjmových skupin, říká Bábek
Bude stačit 2500 korun za 10 dnů karantény, nebo je to moc? Sociální demokracie přišla (už podruhé) s návrhem na covidový bonus pro zaměstnance, který by měl lidi motivovat k testování a udávání kontaktů. V pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS se kvůli tomu strhla ostrá debata. Podle šéfa podnikatelských odborů Radomila Bábka jde o politický krok ČSSD, jak ve volbách získat hlasy nízkopříjmových voličů. Náměstek ministryně práce a sociálních věcí Michal Pícl (ČSSD) bonus naopak vnímá jako levnou záchranu lidí s nižšími příjmy a nezbytný krok k porážce covidu.
Hamáček očekává, že mnoho otázek Zelených bude směřovat k vládnímu angažmá ČSSD s hnutím ANO. Uvedl, že rozhodnutí vstoupit do vlády nebylo vůbec jednoduché a bylo evidentní, že sociální demokracie zaplatí velkou cenu. I tak to podle něj ČSSD vyhodnotila jako nejméně poškozující ze všech cest, které byly po minulých sněmovních volbách před Českou republikou.
ANO jde doprava
Hnutí ANO se podle předsedy ČSSD stále více posouvá na pravou část politické mapy, stvrdilo to i schválením daňového balíčku. „Pokud Česká republika bude směřovat k vládě ANO a ODS, budu v našem potenciálním společném projektu navrhovat, abychom se veřejně zavázali, že taková vláda nevznikne za žádných okolností s naší podporou,“ dodal Hamáček.
Za jeden z důležitých aspektů považuje ochranu demokracie a parlamentarismu. ČSSD podle něj stálo na vládní úrovni hodně sil, aby po celé volební období byla role Parlamentu brána vážně a aktivně. Zdůraznil, že od sociálních demokratů nikdy nikdo neslyšel, že je Parlament žvanírna nebo že zdržuje od práce. Jako o žvanírně o Sněmovně hovořil premiér Andrej Babiš (ANO).