Čtvrteční demonstrace proti důchodové reformě ve Francii vrátila do hry téma policejního násilí. Jednoho z účastníků totiž bolestivě zranil policista – udeřil ho obuškem do rozkroku tak silně, že mladý muž přišel o varle. Jeho advokátka už podala žalobu. Podle ní mu policista chtěl ublížit.
Bylo to rychlé, nečekané a kruté. Policista neomylně míří na mužovy intimní partie. Ten přitom už ležel na zemi a chránil si fotoaparát. „Můj klient říká, že šlo o krutý a sadistický útok. Policista mu chtěl ublížit, proto mířil tam, kam mířil,“ sdělila advokátka Lucie Simonová.
Advokátka podala žalobu kvůli úmyslnému násilí způsobenému osobou představující veřejnou moc. „Jsme na počátku mohutného sociálního hnutí a už tu máme první zmrzačení. Musíme zabránit tomu, aby došlo k dalším,“ řekla Simonová.
Majetek dezinformátora Vrabela jde do konkurzu. Z milionových dluhů zaplatil jen 15 tisíc
Krajský soud v Českých Budějovicích zrušil oddlužení pořadatele protivládních demonstrací a dezinformátora Ladislava Vrabela. Prohlásil na jeho majetek i konkurz. Soudce Zdeněk Strnad argumentoval tím, že Vrabel ve svém insolvenčním řízení nedělá maximum pro to, aby uspokojil věřitele. Stejný názor má i insolvenční správce Martin Koubek. Vrabel řekl, že soud považuje za politický proces. Podle insolvenčního správce dluží Vrabel 2,6 milionu korun, za rok a půl oddlužení zatím splatil 14 493 Kč, tedy 0,5 procenta dluhu. Při oddlužení má splatit 30 procent dluhu. Vrabel si teď nemůže dalších pět let podat znovu insolvenční návrh, řekl Koubek.
Muž po zásahu policistou skončil v nemocnici. „Když jsem tam přišel, mělo už varle velikost tenisáku. Řekli mi, že mě musí operovat. Po probuzení mi oznámili, že zákrok proběhl v pořádku a že mi amputovali pravé varle,“ popsal zraněný účastník demonstrace Ivan S.
Podle policie se demonstrující chovali agresivně. Zásahové týmy vyprovokovalo několik protestujících, kteří na ně útočili vším možným. Zmiňovaný muž ale mezi nimi nebyl.
Protesty z minulého čtvrtka byly prvním a hned velmi důrazným signálem nesouhlasu s plánovanou důchodovou reformou. Až dva miliony Francouzů daly najevo, že ji nechtějí. „Stát určitě peníze má a jestli potřebuje víc, ať je vezme šéfům a nenutí nás pracovat víc,“ uvedla účastnice demonstrace Annabelle Rosová.
Reformu brzy začne projednávat parlament. Vláda je prý o ní připravená diskutovat, ne však o věku odchodu do důchodu, který se má posunout ze 62 na 64 let. Odbory proto už chystají další protesty, které se mají konat 31. ledna.