reklama

Chudoba rodičů zdvojnásobuje riziko, že hluboko do kapsy budou mít i jejich děti

Finanční situace rodičů má výrazný vliv na životní úroveň jejich dětí. Vyrůstá-li potomek v nuzných poměrech, je u něho až dvakrát vyšší pravděpodobnost, že na tom s penězi bude na štíru v porovnání s jejich dobře situovanými vrstevníky. Největší rozptyl mezi těmito dvěma skupinami panuje v Bulharsku, nejmenší v Lotyšsku, vyplývá z aktuálních dat Eurostatu. Jak je na tom Česká republika?

reklama

Když se nebudeš dobře učit, budeš maximálně zametat chodníky nebo vyvážet popelnice a budeš se mít špatně. Takovou hrozbu si z úst svých rodičů vyslechlo nejedno české dítko, které se v nějaké fázi své pouti vzdělávacím systémem „šprajclo“. Přestože se jedná o rodičovský apel na nezanedbávání školy, úzce souvisí s tím, v jaké finanční situaci se potomci v dospělosti ocitnou.

A Eurostat nyní přišel se statistikou, která dokládá také souvislost mezi finanční situací rodičů a jejich potomků. Vyplývá z ní, že děti chudých rodičů v Evropské unii končí rovněž v chudobě téměř dvakrát častěji než ty, které vyrostly ve hmotně zajištěné rodině. Konkrétně činí riziko chudoby u dětí z chudé rodiny průměrně 23 procent, zatímco riziko chudoby dětí vychovaných ve finančně dobře situované rodině dosahuje jen 13,4 procenta.

Česko, premiant Evropy

Vůbec nejmenší rozptyl mezi těmito dvěma skupinami existuje v Lotyšsku, kde rozdíl není žádný. Ať už jako dítě pocházíte z chudé, nebo dobře zajištěné rodiny, riziko, že v dospělosti skončíte v chudobě, činí 16,6 procenta. Následuje Rakousko a Dánsko. Naopak největší rozpětí v šancích, že děti z chudých nebo relativně bohatých rodin budou v dospělosti chudé, panuje v Bulharsku. A to 40,1 (u dětí z chudých rodin) versus 12,5 procenta (u dobře situovaných rodin).

Česká republika se může pyšnit vůbec nejlepším výsledkem z celé Evropské unie co do rizika, že děti v dospělém věku budou postiženy chudobou. A to v obou kategoriích. Pokud ratolesti vychovají dobře finančně postavené rodiny, riziko upadnutí do chudoby činí jen 5,9 procenta. Děti pocházející z chudé rodiny pak samy skončí v chudobě se šancí 10,2 procenta.

Vzdělání i rovnostářství

„Do českého výsledku se může promítat hned několik faktorů. Obecně platí, že finanční situace lidí se lepší s vyšším stupněm dosaženého vzdělání. Nejenže je vyšší šance, že najdete práci, ale navíc i lépe placenou. Dalším faktorem je skutečnost, že Česko patří k nejvíce rovnostářským zemím co do rozdělení příjmů, ačkoli se to na první pohled nezdá,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Podle ní na tom příliš nezmění ani pandemie koronaviru, jejíž následky ještě data Eurostatu nezachytila. „Myslím, že koronavirus se na tom moc neprojeví, protože stát přišel prakticky okamžitě se silnou reakcí v podobě podpůrných programů, které nedopustily dramatické propady příjmů lidí pracujících v zasažených odvětvích,“ dodala Hedija. Je rovněž přesvědčena, že jak z etického, tak z ekonomického hlediska je dobře, že riziko českých dětí na pád do chudoby je nízké. „Samozřejmě bych to přála i dětem v jiných zemích, jenže to už je také o tom, jak mají nastavený sociální systém nebo přístup ke vzdělání,“ uzavřela.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

reklama

Domácí zpravodajství

Syn zpěvačky, která zemřela po covidu: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama