reklama

Chystá se velké zdražení vody, někde až o desetinu. Šikovné triky vám ušetří tisíce

Přestože inflace za rok 2020 činila v průměru asi tři procenta, řada distributorů vody chystá od nového roku velké zdražení. Nejvíce si připlatí obyvatelé na jihu Moravy, kteří ji odebírají od společnosti VaK Židlochovicko. Za kubík zaplatí od ledna 110 korun, což je o 9,9 procenta meziročně více. Nárůst ceny vody ovšem lze alespoň částečně kompenzovat.

reklama

Výrazné zdražení vody bude tíživé hlavně pro lidi, kteří přijdou v důsledku koronavirové krize o práci nebo jim citelně klesnou reálné příjmy. „V roce 2021 budou takových domácností statisíce. Cena vodného a stočného ovšem vzroste napříč republikou, průměrně o čtyři až pět procent, tedy citelně nad mírou inflace, která v příštím roce postupně zpomalí ke dvouprocentní úrovni,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

K tématu

Zatím největší zdražení oznámila společnost Vodovody a kanalizace Židlochovicko, která od ledna navyšuje cenu metru krychlového vody o 9,9 procenta na 112 korun. Vyplývá to z údajů webu Naše voda. Skoro o osm procent vyšší účet za životadárnou tekutinou mohou očekávat také Pražané, o více než šest procent voda zdraží na Ivančicku a Znojemsku.

Mohou za to i mzdy

Vůbec nejvíce bude za vodu účtovat Frýdlantská vodárenská společnost, a to 126,45 koruny za metr krychlový. Nejméně naopak platí zákazníci Krnovských vodovodů a kanalizací – jen málo přes 56 korun za vodné a stočné dohromady. „Zdražení vody v příštím roce vodárenským společnostem v průměru pokryje inflaci. Zbude jim na další výdaje, včetně těch na investice do vodovodní infrastruktury, která je na řadě míst země, včetně metropole Prahy, stále historicky podfinancovaná,“ dodal Kovanda.

Obnova potrubí ale není jedinou příčinou prudkého zdražení vody. „Odráží se v něm také růst mezd nebo zdražování energií typu elektřiny. Vzhledem k tomu, že růst mezd i cen elektřiny během koronavirové krize zpomalil, porostou v roce 2022 ceny vody mírněji než v roce 2021 nebo letos,“ myslí si Lukáš Kovanda.

Zkontrolujte kohoutky

Na řadu tak opět přijdou osvědčené rady a triky, jak účet za vodu přes výrazné zdražení alespoň udržet na aktuální úrovni. Toho nebude možné dosáhnout jinak než efektivnějším nakládáním s vodou, což povede k poklesu její spotřeby. Některá opatření jsou vyložené drobnosti, u jiných bude třeba pár korun investovat.

K tématu

Jako první zkontrolujte, zda vám nekapají kohoutky. Jejich opravou se dá ušetřit až dvacet litrů vody za den. Ani případná výměna těsnění není moc nákladná, zato efekt bude velký. Tutéž kontrolu proveďte také u splachovacích WC nebo zahradních hadic. Zde už jde až o stovky litrů denně, což za rok může činit několik tisíc korun. Vodovodní a sprchové baterie osaďte úspornými hlavicemi nebo perlátory.

Sprcha místo vany

Další desítky až stovky litrů se dají ušetřit změnou koupelových návyků. Mytí ve vaně vyměňte za sprchu, a ještě zkuste během mydlení vodu vypnout. Rychlá sprcha může během jediného koupání ušetřit až 170 litrů vody. Stejný trik zkuste také při čištění zubů. Voda přece nemusí téci pro nic za nic.

Tam, kde není nutné používat pitnou vodu, vsaďte na dešťovku nebo takzvanou šedou vodu. V dešťové se dá poměrně účinně prát, šedá voda (například po koupeli) pak postačí na splachování záchodu. Další stovky až tisíce se dají ušetřit pořízením účinnějších spotřebičů – pračky nebo myčky nádobí.

K tématu

Tagy: voda rady inflace zdražení vodovod tipy

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

Jízdní řád očkování aneb Kdy se dostane řada právě na vás

V Česku se pomaličku rozjíždí systém očkování proti koronaviru. Od ledna se zatím dostala řada především na zdravotníky, zaměstnance a seniory v domovech důchodců a seniory 80+ takzvaně z ulice. Kdy přijde řada na padesátníky nebo třicátníky? A kdy budou na řadě učitelé nebo policisté? Připravili jsme pro vás přehledný jízdní řád očkování tak, jak ho minulý týden zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Vláda

ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek

ČSSD chce pro důchodce další rouškovné. Jen nakupují hlasy, kritizuje Kalousek

Sociální demokraté mluví o tom, že důchodci by mohli i letos dostat mimořádný příspěvek. Naznačila to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), konkrétní částku ale neřekla. Loni dostali senioři „rouškovné“ ve výši pět tisíc korun. Nápad ČSSD zkritizoval šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj jde jen o předvolební dáreček.

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
PŘEHLEDNĚ: Papírnictví otevřou, restaurace ne. Co se v opatřeních mění od úterý?
reklama
reklama
Nové záběry z útoku na Kapitol: Podívejte se na střety demonstrantů a ochranky

USA

Domácí zpravodajství

Lyžaře tahá nahoru skútrem. Jezdíme, dokud vydrží stroje, popsal majitel skiareálu
Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem
Tragická nehoda na Kladensku: Při srážce dvou aut zemřela žena, další se těžce zranila
Studenti mají kvůli on-line výuce psychické potíže, ukázal průzkum. Neudrží pozornost
Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
Další články
reklama
reklama