reklama

Chystá se velké zdražení vody, někde až o desetinu. Šikovné triky vám ušetří tisíce

Přestože inflace za rok 2020 činila v průměru asi tři procenta, řada distributorů vody chystá od nového roku velké zdražení. Nejvíce si připlatí obyvatelé na jihu Moravy, kteří ji odebírají od společnosti VaK Židlochovicko. Za kubík zaplatí od ledna 110 korun, což je o 9,9 procenta meziročně více. Nárůst ceny vody ovšem lze alespoň částečně kompenzovat.

reklama

Výrazné zdražení vody bude tíživé hlavně pro lidi, kteří přijdou v důsledku koronavirové krize o práci nebo jim citelně klesnou reálné příjmy. „V roce 2021 budou takových domácností statisíce. Cena vodného a stočného ovšem vzroste napříč republikou, průměrně o čtyři až pět procent, tedy citelně nad mírou inflace, která v příštím roce postupně zpomalí ke dvouprocentní úrovni,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Zatím největší zdražení oznámila společnost Vodovody a kanalizace Židlochovicko, která od ledna navyšuje cenu metru krychlového vody o 9,9 procenta na 112 korun. Vyplývá to z údajů webu Naše voda. Skoro o osm procent vyšší účet za životadárnou tekutinou mohou očekávat také Pražané, o více než šest procent voda zdraží na Ivančicku a Znojemsku.

Mohou za to i mzdy

Vůbec nejvíce bude za vodu účtovat Frýdlantská vodárenská společnost, a to 126,45 koruny za metr krychlový. Nejméně naopak platí zákazníci Krnovských vodovodů a kanalizací – jen málo přes 56 korun za vodné a stočné dohromady. „Zdražení vody v příštím roce vodárenským společnostem v průměru pokryje inflaci. Zbude jim na další výdaje, včetně těch na investice do vodovodní infrastruktury, která je na řadě míst země, včetně metropole Prahy, stále historicky podfinancovaná,“ dodal Kovanda.

Obnova potrubí ale není jedinou příčinou prudkého zdražení vody. „Odráží se v něm také růst mezd nebo zdražování energií typu elektřiny. Vzhledem k tomu, že růst mezd i cen elektřiny během koronavirové krize zpomalil, porostou v roce 2022 ceny vody mírněji než v roce 2021 nebo letos,“ myslí si Lukáš Kovanda.

Zkontrolujte kohoutky

Na řadu tak opět přijdou osvědčené rady a triky, jak účet za vodu přes výrazné zdražení alespoň udržet na aktuální úrovni. Toho nebude možné dosáhnout jinak než efektivnějším nakládáním s vodou, což povede k poklesu její spotřeby. Některá opatření jsou vyložené drobnosti, u jiných bude třeba pár korun investovat.

Jako první zkontrolujte, zda vám nekapají kohoutky. Jejich opravou se dá ušetřit až dvacet litrů vody za den. Ani případná výměna těsnění není moc nákladná, zato efekt bude velký. Tutéž kontrolu proveďte také u splachovacích WC nebo zahradních hadic. Zde už jde až o stovky litrů denně, což za rok může činit několik tisíc korun. Vodovodní a sprchové baterie osaďte úspornými hlavicemi nebo perlátory.

Sprcha místo vany

Další desítky až stovky litrů se dají ušetřit změnou koupelových návyků. Mytí ve vaně vyměňte za sprchu, a ještě zkuste během mydlení vodu vypnout. Rychlá sprcha může během jediného koupání ušetřit až 170 litrů vody. Stejný trik zkuste také při čištění zubů. Voda přece nemusí téci pro nic za nic.

Tam, kde není nutné používat pitnou vodu, vsaďte na dešťovku nebo takzvanou šedou vodu. V dešťové se dá poměrně účinně prát, šedá voda (například po koupeli) pak postačí na splachování záchodu. Další stovky až tisíce se dají ušetřit pořízením účinnějších spotřebičů – pračky nebo myčky nádobí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama