reklama

Chystá se velké zdražení vody, někde až o desetinu. Šikovné triky vám ušetří tisíce

Přestože inflace za rok 2020 činila v průměru asi tři procenta, řada distributorů vody chystá od nového roku velké zdražení. Nejvíce si připlatí obyvatelé na jihu Moravy, kteří ji odebírají od společnosti VaK Židlochovicko. Za kubík zaplatí od ledna 110 korun, což je o 9,9 procenta meziročně více. Nárůst ceny vody ovšem lze alespoň částečně kompenzovat.

reklama

Výrazné zdražení vody bude tíživé hlavně pro lidi, kteří přijdou v důsledku koronavirové krize o práci nebo jim citelně klesnou reálné příjmy. „V roce 2021 budou takových domácností statisíce. Cena vodného a stočného ovšem vzroste napříč republikou, průměrně o čtyři až pět procent, tedy citelně nad mírou inflace, která v příštím roce postupně zpomalí ke dvouprocentní úrovni,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Zatím největší zdražení oznámila společnost Vodovody a kanalizace Židlochovicko, která od ledna navyšuje cenu metru krychlového vody o 9,9 procenta na 112 korun. Vyplývá to z údajů webu Naše voda. Skoro o osm procent vyšší účet za životadárnou tekutinou mohou očekávat také Pražané, o více než šest procent voda zdraží na Ivančicku a Znojemsku.

Mohou za to i mzdy

Vůbec nejvíce bude za vodu účtovat Frýdlantská vodárenská společnost, a to 126,45 koruny za metr krychlový. Nejméně naopak platí zákazníci Krnovských vodovodů a kanalizací – jen málo přes 56 korun za vodné a stočné dohromady. „Zdražení vody v příštím roce vodárenským společnostem v průměru pokryje inflaci. Zbude jim na další výdaje, včetně těch na investice do vodovodní infrastruktury, která je na řadě míst země, včetně metropole Prahy, stále historicky podfinancovaná,“ dodal Kovanda.

Obnova potrubí ale není jedinou příčinou prudkého zdražení vody. „Odráží se v něm také růst mezd nebo zdražování energií typu elektřiny. Vzhledem k tomu, že růst mezd i cen elektřiny během koronavirové krize zpomalil, porostou v roce 2022 ceny vody mírněji než v roce 2021 nebo letos,“ myslí si Lukáš Kovanda.

Zkontrolujte kohoutky

Na řadu tak opět přijdou osvědčené rady a triky, jak účet za vodu přes výrazné zdražení alespoň udržet na aktuální úrovni. Toho nebude možné dosáhnout jinak než efektivnějším nakládáním s vodou, což povede k poklesu její spotřeby. Některá opatření jsou vyložené drobnosti, u jiných bude třeba pár korun investovat.

Jako první zkontrolujte, zda vám nekapají kohoutky. Jejich opravou se dá ušetřit až dvacet litrů vody za den. Ani případná výměna těsnění není moc nákladná, zato efekt bude velký. Tutéž kontrolu proveďte také u splachovacích WC nebo zahradních hadic. Zde už jde až o stovky litrů denně, což za rok může činit několik tisíc korun. Vodovodní a sprchové baterie osaďte úspornými hlavicemi nebo perlátory.

Sprcha místo vany

Další desítky až stovky litrů se dají ušetřit změnou koupelových návyků. Mytí ve vaně vyměňte za sprchu, a ještě zkuste během mydlení vodu vypnout. Rychlá sprcha může během jediného koupání ušetřit až 170 litrů vody. Stejný trik zkuste také při čištění zubů. Voda přece nemusí téci pro nic za nic.

Tam, kde není nutné používat pitnou vodu, vsaďte na dešťovku nebo takzvanou šedou vodu. V dešťové se dá poměrně účinně prát, šedá voda (například po koupeli) pak postačí na splachování záchodu. Další stovky až tisíce se dají ušetřit pořízením účinnějších spotřebičů – pračky nebo myčky nádobí.

Tagy:
voda rady inflace zdražení vodovod tipy
Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu
Zahraničí

Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu

Šéfa ukrajinské organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům, našli oběšeného v Kyjevském parku. Vital Šyšov se ztratil v neděli při ranním běhu. Podle ukrajinské policie mu někdo ukradl mobil a doklady. Detektivové tak začali případ vyšetřovat jako úkladnou vraždu, která měla být maskovaná sebevraždou. Za jeho smrtí podle nevládních organizací může stát režim v Bělorusku.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok
Školství

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

Sparta podlehla Monaku 0:2. Zápas byl přerušen kvůli rasistickým urážkám z publika
Fotbal

Sparta podlehla Monaku 0:2. Zápas byl přerušen kvůli rasistickým urážkám z publika

Historicky první pohárové utkání pražské Sparty proti AS Monako skončilo porážkou. Knížecký klub v úvodním utkání 3. předkola Ligy mistrů vyhrál na hřišti Sparty 2:0. V prvním poločase skóroval Aurélien Tchouaméni (37). Domácí ultras si následně neodpustili rasistické urážky na účet záložníka tmavé pleti. Na hřiště létaly i kelímky s pivem a zápas byl na několik minut přerušen. 14 minut po začátku druhého poločasu pak vedení Monaka navýšil Kevin Volland. Odveta v Monaku je na programu příští úterý.

Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě

Příčka, která Čechy nepotěší. Podle průzkumu nezávislého britského portálu, který sleduje ceny internetu v mobilu ve světě, mají Češi druhá nejdražší data v Evropě. Podle českých ekonomů v Tuzemsku chybí konkurenční prostředí a ceny nahoře drží velcí operátoři. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) naopak tvrdí, že operátoři zlevňují a že průzkumy nepočítají s neomezenými balíčky.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu

Celkem čtyři policisté, kteří zasahovali proti lednovému útoku na washingtonský Kapitol, už spáchali sebevraždu. Nejnovější obětí je důstojník Gunther Hashida, který zemřel na konci července. Zda sebevraždy přímo souvisí s nepokoji v americkém sídle zákonodárné moci, není zatím prokázáno. Úřady z ledna oficiálně evidují pět úmrtí – čtyř protestujících a jednoho policisty.

reklama

Domácí zpravodajství

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

reklama