reklama

Chystá se velké zdražení vody, někde až o desetinu. Šikovné triky vám ušetří tisíce

Přestože inflace za rok 2020 činila v průměru asi tři procenta, řada distributorů vody chystá od nového roku velké zdražení. Nejvíce si připlatí obyvatelé na jihu Moravy, kteří ji odebírají od společnosti VaK Židlochovicko. Za kubík zaplatí od ledna 110 korun, což je o 9,9 procenta meziročně více. Nárůst ceny vody ovšem lze alespoň částečně kompenzovat.

reklama

Výrazné zdražení vody bude tíživé hlavně pro lidi, kteří přijdou v důsledku koronavirové krize o práci nebo jim citelně klesnou reálné příjmy. „V roce 2021 budou takových domácností statisíce. Cena vodného a stočného ovšem vzroste napříč republikou, průměrně o čtyři až pět procent, tedy citelně nad mírou inflace, která v příštím roce postupně zpomalí ke dvouprocentní úrovni,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

K tématu

Zatím největší zdražení oznámila společnost Vodovody a kanalizace Židlochovicko, která od ledna navyšuje cenu metru krychlového vody o 9,9 procenta na 112 korun. Vyplývá to z údajů webu Naše voda. Skoro o osm procent vyšší účet za životadárnou tekutinou mohou očekávat také Pražané, o více než šest procent voda zdraží na Ivančicku a Znojemsku.

Mohou za to i mzdy

Vůbec nejvíce bude za vodu účtovat Frýdlantská vodárenská společnost, a to 126,45 koruny za metr krychlový. Nejméně naopak platí zákazníci Krnovských vodovodů a kanalizací – jen málo přes 56 korun za vodné a stočné dohromady. „Zdražení vody v příštím roce vodárenským společnostem v průměru pokryje inflaci. Zbude jim na další výdaje, včetně těch na investice do vodovodní infrastruktury, která je na řadě míst země, včetně metropole Prahy, stále historicky podfinancovaná,“ dodal Kovanda.

Obnova potrubí ale není jedinou příčinou prudkého zdražení vody. „Odráží se v něm také růst mezd nebo zdražování energií typu elektřiny. Vzhledem k tomu, že růst mezd i cen elektřiny během koronavirové krize zpomalil, porostou v roce 2022 ceny vody mírněji než v roce 2021 nebo letos,“ myslí si Lukáš Kovanda.

Zkontrolujte kohoutky

Na řadu tak opět přijdou osvědčené rady a triky, jak účet za vodu přes výrazné zdražení alespoň udržet na aktuální úrovni. Toho nebude možné dosáhnout jinak než efektivnějším nakládáním s vodou, což povede k poklesu její spotřeby. Některá opatření jsou vyložené drobnosti, u jiných bude třeba pár korun investovat.

K tématu

Jako první zkontrolujte, zda vám nekapají kohoutky. Jejich opravou se dá ušetřit až dvacet litrů vody za den. Ani případná výměna těsnění není moc nákladná, zato efekt bude velký. Tutéž kontrolu proveďte také u splachovacích WC nebo zahradních hadic. Zde už jde až o stovky litrů denně, což za rok může činit několik tisíc korun. Vodovodní a sprchové baterie osaďte úspornými hlavicemi nebo perlátory.

Sprcha místo vany

Další desítky až stovky litrů se dají ušetřit změnou koupelových návyků. Mytí ve vaně vyměňte za sprchu, a ještě zkuste během mydlení vodu vypnout. Rychlá sprcha může během jediného koupání ušetřit až 170 litrů vody. Stejný trik zkuste také při čištění zubů. Voda přece nemusí téci pro nic za nic.

Tam, kde není nutné používat pitnou vodu, vsaďte na dešťovku nebo takzvanou šedou vodu. V dešťové se dá poměrně účinně prát, šedá voda (například po koupeli) pak postačí na splachování záchodu. Další stovky až tisíce se dají ušetřit pořízením účinnějších spotřebičů – pračky nebo myčky nádobí.

K tématu

Tagy: voda rady inflace zdražení vodovod tipy

Další hlavní zprávy

Reportáž

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken

Poslední z vlajkových lodí těžkého průmyslu v Ostravě nabírá vodu. Napřed šly ke dnu ostravské uhelné doly, po nich se začaly potápět Vítkovické železárny a nyní už teče i do oceláren Liberty Ostrava (dříve ArcelorMittal a Nová huť), které zaměstnávají přes 6 tisíc lidí. Všechny odborové organizace působící v ocelárně nyní vyhlásily stávkovou pohotovost, proto v pátek 16. dubna přijel rozbouřenou huť uklidnit i premiér Andrej Babiš.

Sledujte ŽIVĚ vyjádření Babiše a Hamáčka: Proč vicepremiér neletí jednat o Sputniku?
Maláčová se opřela do Zemanova týmu: Nechtějí bonus pro důchodkyně, protože nejsou ženami
Maláčová: Začátkem května snad vrátíme děti do školek. Izolačka funguje, prodloužíme ji
reklama
reklama
Dojemné chvíle i zápasy na koni. Královská rodina odtajnila snímky prince Philipa

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Volby vyhrajeme a zavřeme Babiše, hlásá Chcípl PES. Hnutí představilo program
Desítky lidí vyrazily na farmářské trhy i v sychravém počasí. Dodržují opatření?
Další články
reklama
reklama