reklama

Kde je větší riziko nákazy? Ministerstvo „obšlehlo“ žebříček, prý se jen inspirovalo

Porovnání českého a amerického žebříčku rizik

Projekt Chytrá karanténa zveřejnil žebříček podle rizika nákazy nemocí COVID-19 při různých činnostech. Je označen štítkem „Vytvořeno na základě analýzy dat Chytré karantény“. Tabulka včetně grafiky je ale velmi podobná té, se kterou už na začátku července přišla Texaská lékařská asociace na základě dotazování mezi odborníky. Některá data podle Čechů navíc nesedí, a tak žebříček budí pochybnosti o původním autorství. Ministerstvo zdravotnictví už inspiraci u texaských vědců připustilo.

reklama

„Chytrá karanténa analyzovala tisíce dat, abychom mohli sestavit přehled činností podle míry rizika nákazou koronavirem. Pokud ale dodržíte hygienické zásady, tak se riziko výrazně snižuje,“ napsal na Twitteru tým projektu Chytrá karanténa, na kterém spolupracuje ministerstvo zdravotnictví, armáda a Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT), ke svému žebříčku rizik.

K tématu

Tvrzení na Twitteru je však v rozporu s tím, co Seznam Zprávám řekl Ladislav Dušek, šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky, který má údaje v týmu Chytré karantény na starosti. „My tady ta data nemáme,“ prohlásil, když mu redakce jmenovala jednotlivé položky z grafu.

Odkud data pocházejí?

Tabulku uživatelé Twitteru začali porovnávat s téměř identickým žebříčkem, který zveřejnila Texaská lékařská asociace na začátku července. „Tohle je ale strašný trapas, vydávat cizí data za vlastní analýzu! Úroveň opsané diplomky pokořena,“ uvedl bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Chytrá karanténa je dokonce tak blbá, že se nechá nachytat při opisování. Když je přistižena, zatlouká jako poškolák. Předsedou komise dozírající na Chytrou karanténu je premiér. Je to jeho odpovědnost a jeho nevěrohodnost,“ napsal zase poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek.

K tématu

Lidé se tak na sociálních sítích začali ptát, na základě jakých dat projekt o rizikových místech rozhodoval. To ale zatím nikdo nesdělil. „Jasně, že je to inspirace. Ta tabulka se nám líbila, je užitečná. Takže jsme ji porovnali s daty z klastrů z Chytré karantény a zjistili jsme, že se v mnohém překrývají. Koronavirus se chová všude stejně. Šíří se v místech, kde je hodně lidí dlouho bez bezpečných rozestupů,“ doplnil na Twitteru tým Chytré karantény.

Některé body vyvolaly diskusi

Největší riziko setkání s koronavirem podle žebříčku hrozí v hudebních a tanečních klubech, na sportovním soustředění, při jízdě veřejnou dopravou, cvičení a posilování v uzavřených tělocvičnách, jídle v restauraci formou švédských stolů či bufetů a na dalších velkých hromadných akcích. Naopak nejnižší je při venčení psa, sledování televize doma a při práci na počítači.

Právě poslední a nejméně rizikový bod vzbudil pozornost. Označená „práce na počítači” se totiž jeví jako špatně přeložené spojení „opening the mail”, tedy otevření skutečné dopisní obálky.

Nejen tento bod ale vyvolal diskusi. Epidemiolog Roman Prymula pro CNN Prima NEWS uvedl, že v obchodech v České republice byl zaznamenán jediný případ nákazy, který nebyl ani zcela prokázaný. Projekt Chytrá karanténa však označuje nakupování za středně nízké riziko, udělila mu číslo tři.

Porovnání českého a amerického žebříčku rizik.
Porovnání českého a amerického žebříčku rizik.

Další rozdíly jsou například v hierarchii, česká verze začíná nejnebezpečnějšími body, zatímco ta americká u nejméně rizikových. Americká tabulka zmiňuje například i návštěvu kostela nebo pláže, kterou Češi vyřadili. Projekt Chytré karantény naopak přidal mezi aktivity s nízkým rizikem nákazy venčení psa nebo sledování televize u sebe doma.

K tématu

Tagy: tabulka chytrá karanténa Ministerstvo zdravotnictví COVID-19 koronavirová opatření žebříček rizik
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje

Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje

Ve vládním rezervačním systému k očkování proti covidu byla chyba, které by dokázal zneužít běžný programátor, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS čtyřiadvacetiletý student informačních technologií Filip Šedivý. I když se od pátečního rána mohli hlásit pouze senioři starší 80 let, Šedivý se dokázal prokousat několika kroky se správným zadáním svého věku. Tématu problémového registru se bude věnovat také pořad 360° Pavlíny Wolfové od 20:15 na CNN Prima NEWS.

Komentář: Stát řízený jako firma opět selhal. Zlomí Babišovi nezvládnuté očkování vaz?
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Přestaňte slavit góly a objímat se. Emoce hráčů z Premier League vytáčí politiky
reklama
reklama
Totální selhání: Volné termíny očkování pro seniory došly už hodinu po startu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Divadla, kina a koncerty pro očkované či testované? Neotevřeme, vzkazují pořadatelé
Další články
reklama
reklama