reklama

Kde je větší riziko nákazy? Ministerstvo „obšlehlo“ žebříček, prý se jen inspirovalo

Porovnání českého a amerického žebříčku rizik

Projekt Chytrá karanténa zveřejnil žebříček podle rizika nákazy nemocí COVID-19 při různých činnostech. Je označen štítkem „Vytvořeno na základě analýzy dat Chytré karantény“. Tabulka včetně grafiky je ale velmi podobná té, se kterou už na začátku července přišla Texaská lékařská asociace na základě dotazování mezi odborníky. Některá data podle Čechů navíc nesedí, a tak žebříček budí pochybnosti o původním autorství. Ministerstvo zdravotnictví už inspiraci u texaských vědců připustilo.

reklama

„Chytrá karanténa analyzovala tisíce dat, abychom mohli sestavit přehled činností podle míry rizika nákazou koronavirem. Pokud ale dodržíte hygienické zásady, tak se riziko výrazně snižuje,“ napsal na Twitteru tým projektu Chytrá karanténa, na kterém spolupracuje ministerstvo zdravotnictví, armáda a Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT), ke svému žebříčku rizik.

K tématu

Tvrzení na Twitteru je však v rozporu s tím, co Seznam Zprávám řekl Ladislav Dušek, šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky, který má údaje v týmu Chytré karantény na starosti. „My tady ta data nemáme,“ prohlásil, když mu redakce jmenovala jednotlivé položky z grafu.

Odkud data pocházejí?

Tabulku uživatelé Twitteru začali porovnávat s téměř identickým žebříčkem, který zveřejnila Texaská lékařská asociace na začátku července. „Tohle je ale strašný trapas, vydávat cizí data za vlastní analýzu! Úroveň opsané diplomky pokořena,“ uvedl bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Chytrá karanténa je dokonce tak blbá, že se nechá nachytat při opisování. Když je přistižena, zatlouká jako poškolák. Předsedou komise dozírající na Chytrou karanténu je premiér. Je to jeho odpovědnost a jeho nevěrohodnost,“ napsal zase poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek.

K tématu

Lidé se tak na sociálních sítích začali ptát, na základě jakých dat projekt o rizikových místech rozhodoval. To ale zatím nikdo nesdělil. „Jasně, že je to inspirace. Ta tabulka se nám líbila, je užitečná. Takže jsme ji porovnali s daty z klastrů z Chytré karantény a zjistili jsme, že se v mnohém překrývají. Koronavirus se chová všude stejně. Šíří se v místech, kde je hodně lidí dlouho bez bezpečných rozestupů,“ doplnil na Twitteru tým Chytré karantény.

Některé body vyvolaly diskusi

Největší riziko setkání s koronavirem podle žebříčku hrozí v hudebních a tanečních klubech, na sportovním soustředění, při jízdě veřejnou dopravou, cvičení a posilování v uzavřených tělocvičnách, jídle v restauraci formou švédských stolů či bufetů a na dalších velkých hromadných akcích. Naopak nejnižší je při venčení psa, sledování televize doma a při práci na počítači.

Právě poslední a nejméně rizikový bod vzbudil pozornost. Označená „práce na počítači” se totiž jeví jako špatně přeložené spojení „opening the mail”, tedy otevření skutečné dopisní obálky.

Nejen tento bod ale vyvolal diskusi. Epidemiolog Roman Prymula pro CNN Prima NEWS uvedl, že v obchodech v České republice byl zaznamenán jediný případ nákazy, který nebyl ani zcela prokázaný. Projekt Chytrá karanténa však označuje nakupování za středně nízké riziko, udělila mu číslo tři.

Porovnání českého a amerického žebříčku rizik.
Porovnání českého a amerického žebříčku rizik.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Další rozdíly jsou například v hierarchii, česká verze začíná nejnebezpečnějšími body, zatímco ta americká u nejméně rizikových. Americká tabulka zmiňuje například i návštěvu kostela nebo pláže, kterou Češi vyřadili. Projekt Chytré karantény naopak přidal mezi aktivity s nízkým rizikem nákazy venčení psa nebo sledování televize u sebe doma.

K tématu

Tagy: tabulka chytrá karanténa Ministerstvo zdravotnictví COVID-19 koronavirová opatření žebříček rizik
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Školství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

V prvním květnovém týdnu se deváťáci zapotili při konání přijímacích zkoušek na své vysněné školy. Po jejich dopsání však na mnohé z nich padla skepse. Studenti se často bouří kvůli obtížnosti zkoušek, především té z matematiky. Podle nich bylo nemožné i s nastaveným časem test stihnout. Rodiče dětí pak podtrhují fakt, že se žáci od začátku školního roku prezenčně téměř neučili. Kromě kritiky vůči Cermat však přichází i ta vůči samotným dětem.

Porovnali jsme novou Škodu Fabia s úhlavními konkurenty. Výsledek nás překvapil
Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy
Tři kluby věří ve zmrtvýchvstání Superligy. Nenechávají si líbit výhrůžky ostatních
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama