Šéfka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská ve středu vystoupila na plenárním zasedání Evropského parlamentu. Vyzvala k tomu, aby Evropská unie v přístupu k Bělorusku přitvrdila. Tvrdé sankce se přitom podle ní nemají omezovat pouze děním na hranicích s Polskem, kde zůstávají tisíce migrantů.
Cichanouská pronesla v Europarlamentu projev po jednáních o závěrech klimatického summitu v Glasgow. Její vystoupení se uskutečnilo krátce poté, co se státy Evropské unie shodly na dalším rozšíření sankcí vůči běloruskému režimu.
Již pátý soubor postihů se má mimo jiné dotknout letecké společnosti Belavia, kterou evropští představitelé viní ze zapojení do přepravy migrantů z Blízkého východu k vnějším hranicím EU s Běloruskem. Plán zařadit na sankční seznam dopravce přepravující migranty do Běloruska v úterý potvrdila Evropská komise.
I am honored to be in Strasbourg today for the @Europarl_EN Plenary Session at the invitation of @EP_President. This is an amazing opportunity to address MEPs, to be the voice of all Belarusians courageously fighting for the values we share – freedom, democracy, human rights. pic.twitter.com/z12yXSeKu4
— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) November 24, 2021
Cichanouská ve svém proslovu shrnula četné kauzy, během nichž běloruský režim stíhal odpůrce vlády. Zmínila tak například vězněného novináře Ramana Prataseviče či olympioničku Kryscinu Cimanouskou, která musela z Tokia odjet rovnou do exilu do Polska.
Šéfka běloruské opozice vyzvala Evropskou unii, aby jednala rychle. Politických vězňů je podle Cichanouské v Bělorusku více než evropských poslanců.
„Bude mít Evropa jako celek kuráž jednat okamžitě? Nebo počkáme další rok? Dámy a pánové, žádný další rok už nemáme. Ani Bělorusko. Ale ani Evropa,“ sdělila Cichanouská v projevu.
LIVE at the #EPlenary in Strasbourg - Belarus democratic opposition leader @Tsihanouskaya speaks to MEPs on the situation in her country.
— AFET Committee Press (@EP_ForeignAff) November 24, 2021
Watch now: https://t.co/OCU2siQF3W
Po jejím proslovu se Evropský parlament zabýval očkováním proti covidu ve světě a situací ve Slovinsku, jehož vláda je v poslední době viněna z vyvíjení tlaku na média. Slovinsko, které je v současnosti předsednickou zemí Evropské unie, bylo také kritizováno za průtahy se jmenováním zástupců do Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO).