Čína možná kvůli zmizelé Pcheng Šuaj přijde o turnaje. Hráčku podpořila i Kvitová

V příštím roce se má v Číně hrát hned deset turnajů pod hlavičkou WTA. A to včetně nejštědřejšího podniku pro ženy, který kalendář nabízí, Turnaj mistryň v Šen-čenu. Ten se měl v asijské zemi konat až do roku 2028. Kvůli obavám o život zmizelé tenistky Pcheng Šuaj ale možná dlouhodobá dohoda v hodnotě miliard korun brzy přestane platit. Šéf tenisové asociace Steve Simon jasně vzkázal, že byznys v kontextu záhady kolem grandslamové vítězky ve čtyřhře není důležitý.

Elitní čínská tenistka před dvěma týdny obvinila na sociální síti bývalého významného komunistického funkcionáře ze sexuálního napadení a od té doby se na veřejnosti neobjevila.

Šéf WTA Tour Steve Simon vyzval v tiskovém prohlášení čínskou stranu k spravedlivému vyšetření případu a tomu, aby bývalá světová deblová jednička nebyla umlčována. Americkým médiím ve čtvrtek řekl, že aféra může skončit tím, že WTA odebere Číně pořadatelství turnajů v hodnotě desítek milionů dolarů.

„Rozhodně bychom byli svolní k tomu stáhnout naše záležitosti (z Číny) a vyrovnat se s komplikacemi, které s tím jsou spojeny,“ řekl Simon v rozhovoru pro americkou televizi CNN. „Protože tohle je důležitější než byznys. Ženy musejí být vyslyšeny, ne umlčovány,“ dodal.

V letošním kalendáři WTA Tour bylo 10 čínských turnajů včetně finále sezony v Šen-čenu s obří dotací 14 milionů dolarů. Kvůli koronavirové pandemii byly ale všechny turnaje v nejlidnatější zemi světa zrušeny, odloženy či přesunuty. Právě skončený Turnaj mistryň se hrál nakonec v mexické Guadalajaře.

Jedna z nejslavnějších čínských tenistek Pcheng Šuaj publikovala na sociální síti Weibo dlouhý příspěvek o svém vztahu s bývalým vicepremiérem Činy Čang Kao-lim. Někdejší člen mocného politbyra komunistické strany ji údajně nutil k sexu v roce 2018. Sedm let předtím s ním tenistka měla sexuální vztah, který ale později skončil.

Teď ještě hlasovku, fotografii a video

Dvojnásobná grandslamová vítězka ve čtyřhře Pcheng Šuaj v příspěvku, jenž byl zhruba půl hodiny po zveřejnění smazán, napsala, že pro své tvrzení nemá žádné důkazy. Od té doby o ní nikdo z globální tenisové komunity neslyšel.

Ve středu čínská státní televize CGTN na Twitteru zveřejnila text, o němž tvrdí, že je to e-mail od Pcheng Šuaj zaslaný šéfovi WTA Simonovi. Tenistka v něm své tvrzení o sexuálním napadení odmítá a tvrdí, že je v pořádku. O pravosti dopisu nicméně panují mimo Čínu velké pochybnosti a sám Simon uvedl, že jeho obavy o tenistčin osud nerozptýlil, ale spíše prohloubil.

„Díky za zprávu, Pcheng Šuaj. Teď nám můžeš poslat hlasovku, fotku a video, na kterém bude vidět, kdy je natočené. Díky!“ napsala ironicky někdejší výtečná deblistka Rennae Stubbsová, která vyhrála čtyři grandslamy.

Podporu své kolegyni vyslovili na sociálních sítích a v médiích tenisté a tenistky včetně hvězd Novaka Djokoviče, Sereny Williamsové či Naomi Ósakaové. Své příspěvky na sítích často doprovázejí hashtagem #WhereIsPengShuai (Kde je Pcheng Šuaj). V pátek se prostřednictvím příspěvku ptala po čínské hráčce i česká dvojnásobná šampionka z Wimbledonu Petra Kvitová.

„Zprávy o Pcheng Šuaj jsou hluboce znepokojivé. Chci vyjádřit svou podporu neuvěřitelně odvážné hráčce WTA a modlím se, aby byla v bezpečí a v pořádku,“ vzkázala rodačka z Bílovce.

Kauza se dostává za hranice tenisu a strach o život hráčky projevil například i fotbalista Barcelony Gerard Piqué.

Čínští představitelé aféru dosud oficiálně nekomentovali, nediskutuje se o ní ani na internetu, jenž je v nejlidnatější zemi světa pravidelně cenzurován. Skandál přichází zhruba tři měsíce před začátkem zimních olympijských her v Pekingu, proti nimž protestují lidskoprávní organizace kvůli porušování lidských práv v zemi.

Tagy: