Navzdory kolísající ceně se letos bitcoin probil do takového mainstreamu, že se principy této kryptoměny začínají zaobírat i jednotlivé státy světa. Zatímco Čína zaklekla těžaře a vyhání je pryč ze země, jinde bitcoinové nadšence vítají. Různé státy nastavují odlišné strategie a až čas ukáže, zda si negativním postojem nenechaly ujet vlak perspektivního sektoru.
Čína
Asijská velmoc ještě donedávna platila za páteř celé bitcoinové komunity a sídlila zde drtivá většina všech těžařů této kryptoměny (o tom, co je to těžba a jak vůbec bitcoin funguje, jsme psali v kryptoseriálu ZDE). To se ale teď mění.
Peking se rozhodl, že nebude v zemi nadále trpět vyznavače decentralizovaného finančního systému, a vládní nařízení tak těžaře v současnosti nutí, aby odcházeli z Číny pryč. Ze strany země, která vyvíjí digitální měnu centrální banky, pomocí níž chce ještě více zvýšit dohled nad finančními transakcemi občanů, jde o vcelku pochopitelnou reakci. Svobodný bitcoin by implementaci digitálního jüanu jen zbytečně komplikoval.
Portugalsko
Lisabonská vláda se naopak domnívá, že akceptací bitcoinu může přilákat řadu společností působících v bitcoinovém sektoru, a vůči kryptonadšencům proto nastavila smířlivější politiku. Když teď v Číně lidé odpojují své těžební stroje za v přepočtu miliony korun a hledají jinou zemi, kde své mašiny znovu zapojí, mohou zvažovat právě Portugalsko.
Země na Pyrenejském poloostrově je totiž vedle Ukrajiny v kontextu Evropy vůbec nejvíce nakloněná myšlence podpory bitcoinu a lidí, kteří s ním mají co do činění. Vůbec největší pozitivum se skrývá v té mnohdy nejpalčivější otázce: daně. V Portugalsku totiž platí pro rezidenty nulová daň na bitcoin. Portugalští obchodníci s kryptoměnami si tak mohou užívat své profity v plné míře (na rozdíl například od Slovenska, kde platí velmi vysoká daň v řádu desítek procent).
Salvador
Latinskoamerický Salvador se v posledních dnech stal pro kryptoměnové nadšence svatostánkem. Tamní vláda totiž jako vůbec první na světě oznámila, že uzná bitcoin vedle amerického dolaru jako oficiální platidlo země. Lidé by tak měli být schopní zaplatit bitcoinem i za zboží každodenní potřeby, a to už od září.
Skeptici se ale obávají, že v Salvadoru panuje složitá politická situace a tamní lídr Nayib Bukele nemá daleko k autoritářským vůdcům, kvůli čemuž to nemusí s kryptoměnami myslet tak dobře, jak to na první pohled vypadá. V bitcoinové komunitě ale převládá názor, že ať už má Bukele s bitcoinem jakékoli úmysly, tím, že udělil kryptoměně status legálního platidla, si vpustil do země trojského koně. Lidé totiž mohou využívat svobodnou, decentralizovanou měnu, kterou si budou spravovat sami bez zásahu vlády, banky či jiné finanční instituce.