Čína se začne připravovat na případnou válku, prohlásil v úterý prezident Si Ťin-pching. Bezpečnost země je podle něj „stále nestabilnější a nejistější“. Odborníci hovoří o riziku, že by armáda asijské velmoci mohla napadnout Tchaj-wan.
Prezident Si Ťin-pching označil bezpečnost Číny za „stále nestabilnější a nejistější“. Země proto podle něj musí komplexně posílit svůj vojenský výcvik a začít se připravovat na případnou válku.
Prohlášení vyvolává obavy, že by Čína mohla napadnout Tchaj-wan, který dlouhodobě označuje za svou součást. Podle odborníků jsou politikovy komentáře znepokojivé a Západ je musí brát vážně.
Před Čínou není úniku. Peking má po celém světě tajné policejní stanice, jsou i v Česku
Španělská nevládní organizace Safeguard Defenders zabývající se bezpečností ve světě představila rozsáhlý dokument, podle kterého si Číňané můžou došlápnout na své občany i v zahraničí. Peking totiž má po světě provozovat desítky utajených policejních stanic, přestože v zahraničí nemají žádnou jurisdikci. Policisté sloužící v zahraničí podle dostupných informací například přemlouvají Číňany v zahraničí, aby se vrátili do své domoviny, nebo sbírají zpravodajské informace. Podle zprávy funguje policejní zastoupení Pekingu i v České republice.
„Si Ťin-pching již několik let stupňuje svou rétoriku ohledně použití vojenské síly ke znovusjednocení Tchaj-wanu s pevninskou Čínou. Západ v reakci na to udělal jen velmi málo. Liberální demokracie ho nyní musí vzít za slovo a společně s využitím všech prostředků invazi zarazit,“ popsal podle webu Daily Mail Alan Mendoza, výkonný ředitel skupiny pro lidská práva společnosti Henryho Jacksona.
Podle něj je třeba, aby Západ zahájil proces odstranění veškerého čínského vlivu z kritických odvětví, jako je vodní hospodářství a jaderná energetika. „Dále je třeba oddělit Čínu od dodavatelského řetězce a vytvořit nové sítě s podobně smýšlejícími partnerskými zeměmi,“ míní Mendoza.
Před možným útokem na Tchaj-wan varoval i důstojník amerického námořnictva admirál Michael Gilday. „Vůbec nechci vyvolávat paniku, ale nemůžeme to vyloučit,“ řekl Gilday pro web breakingdefense.com.
Pokud by Čína zaútočila na Tchaj-wan, do konfliktu by se zřejmě zapojily i Spojené státy, které poskytují Tchaj-wanu obranné zbraně. Si Ťin-pching nicméně neupřesnil, s kterou zemí by jeho země mohla válčit.