Čínská epidemie zápalu plic se podle všeho postupně dostává do Evropy. S nemocí totiž začínají zápolit v Nizozemsku, kde lékaři uvádějí, že je to nejrozsáhlejší šíření nemoci za poslední roky. Odborníci varují, že riziko pro šíření nemoci představují evropské metropole, které zároveň fungují jako rozsáhlé letištní uzly.
Z aktuálních dat vyplývá, že v Nizozemsku trpí čínským zápalem plic 80 dětí z každých 100 tisíc. Loni touto dobou šlo nanejvýš o 60 dětí na 100 tisíc. Uvádí to Institut pro výzkum zdravotnických služeb (NIVEL). Magazín Newsweek uvádí, že jde o jednu z nejhorších epidemií zápalu plic v Nizozemsku za poslední roky.
„Je klíčové vědět, zda jde o nový virus, nebo mutaci existujícího. Tato informace utváří naše odhady o šíření a síle viru. Pokud se jedná o nový virus, řítíme se do neznámého,“ komentoval pro britský list Daily Express lékař Joseph Ambani, kterého deník označuje za experta na infekční nemoci.
Navázala na něj další odbornice a lékařka Veronika Matulyteová. Ta deníku Daily Express řekla, že riziko pro rozšíření představují zejména ta evropská města, která mají rozsáhlé letištní uzly. Konkrétně zmínila Londýn, Paříž, Frankfurt a právě nizozemský Amsterdam.
Záhadné zápaly plic z Číny zasáhly Evropu. Ministerstvo zjišťuje, zda máme dost antibiotik
Zápaly plic způsobené bakteriemi, které v poslední době ve větších počtech u dětí zaznamenali v Číně, se podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka objevily v jednotkách případů i v Evropě. ČR proto prověřuje dostupnost typu antibiotik, která na ně účinkují. Novináře chce informovat za týden na tiskové konferenci.
Světová zdravotnická organizace (WHO) i Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) si již vyžádaly z Číny bližší informace ohledně nemoci.
Hrozby jsou si vědomi i Češi. „Jsou případy hlášené z Francie, Holandska a dalších států. Jedná se o jednotky,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Dodal, že v českých nemocnicích zatím nejsou žádné signály o nárůstu „a vzniku nějaké epidemie“.
Infektolog Marek Štefan z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny Fakultní nemocnice v Motole na sociální síti X poznamenal, že onemocnění je proti běžným zápalům plic mírnější. Na vážnější typ se má používat makrolid, jiný typ antibiotik. „Zejména v Asii stoupá rezistence na makrolidy, lékem volby je doxycyklin nebo alternativně fluorochinolony,“ upozornil Štefan.
Případy pneumonie v Číně. Zatím se neví příčina, ale mluví se o bakterii Mycoplasma pneumoniae. Jde o tzv. atypickou bakterii, která způsobuje příznaky podobné viróze (zánět horních cest dýchacích, horečka, bolesti svalů), v těžších případech zápal plic. Klasicky se označuje jako…
— Marek Štefan (@infektolog) November 23, 2023