Čínský disident Aj Wej-wej prodává roušky na pomoc humanitárním organizacím

Čínský disident a umělec Aj Wej-wej vytvořil sérii roušek s potiskem svých ikonických děl. Jejich prodejem chce získat peníze na zmírnění následků krize související s pandemií koronaviru. O humanitárním projektu informuje televize CNN.

Umělec, který se po pěti letech v Berlíně přesunul do Velké Británie doufá, že se mu podaří prodejem roušek získat alespoň milion dolarů, které věnuje mezinárodním charitám starajícím se o lidi postižené pandemií.

Roušky stojí po padesáti dolarech a je možné je koupit ode dneška přes platformu eBay. Mezi motivy roušek jsou Aj Wej-wejova díla jako „Maska s prostředníkem“ nebo „Slunečnicová semínka“. Motiv slunečnicových semínek odkazuje na instalaci, při které Aj Wej-wej naplnil londýnskou galerii Tate Modern více než 100 miliony porcelánových semínek.

Výtvarnice z Plzně ukázala Americe, co umí české ručičky

Rodačka z Plzně Radka Salcmannová žije přímo v epicentru pandemie v americkém New Yorku. I ona vážně onemocněla, ale pomoci se nedočkala. Zdravotnický systém v USA kolaboval, lékaři nestíhali a odmítli ji testovat. Po uzdravení se proto v boji proti smrtící chorobě angažovala sama. A to způsobem, který do té doby mnozí Američané neznali.

Mnoho dalších podob, které jsou k zakoupení ve větších sériích po 4 nebo 20 kusech, odkazují na motivy kontroly a svobody projevu, problematiku, kterou se disidentský umělec ve svých dílech dlouho zabývá. Na rouškách jsou vyobrazené mimo jiné bezpečností kamery, pouta, nebo obrázek kraba, čínské slangové označení cenzury.

Aj Wej-wej roušky vytvořil ve spolupráci s kurátorkou Guggenheimova muzea Alexandrou Munroeovou, vlastnoručně je namaloval v ateliéru v Berlíně. Tyto látkové roušky nejsou určené k nošení. Jejich prodejem se mají vybrat peníze pro postižené skupiny, včetně migrantů a uprchlíků, jejichž utrpení se často objevovalo v Aj Wej-wejových dílech a bylo tématem jeho aktivistické činnosti.

Veškeré výdělky kampaně půjdou na účty pro lidi zasažené nemocí COVID-19, které zaštitují ve spolupráci organizace Human Rights Watch, Refugees International a Doktoři bez hranic.

Silný příklad spojení umění a aktivismu pro dobrou věc.

Podle Aj Wej-weje si ohrožení živobytí mnoha lidí žádá, aby každý člověk jednal, jak individuálně, tak i hromadně. „Naše malé činy se staly něčím mnohem silnějším, když vyvolaly společenskou odezvu,“ poznamenává Aj Wej-wej a dodává: „Jednotlivec s rouškou vytváří gesto. Společnost, která nosí roušky, bojuje se smrtícím virem. A společnost, která je nosí z vlastní volby a přesvědčení, ne pouze z nařízení vlád, se může postavit jakékoliv síle. Žádná vůle není příliš slabá, žádný čin není bezvýznamný.“

Kenneth Roth, ředitel Human Rights Watch, popsal Aj Wej-wejův projekt jako „silný příklad spojení umění a aktivismu pro dobrou věc.“ Eric Schwartz, prezident Refugees International, iniciativu nazval „ušlechtilým počinem, který bije na poplach“. UNHCR, uprchlická agentura OSN, informuje, že městští uprchlíci v Africe jsou jednou z nejvíce postižených skupin.

Aj Wej-wej, který vystavoval také v Praze, od začátku pandemie velice často upozorňoval na politické dopady, které může mít. Především v Číně, kde se sám často setkával s policejním nátlakem a šikanou před odchodem do Německa v roce 2015.

V současnosti žije v britské Cambridgi. V dubnovém rozhovoru pro CNN Style vyjádřil Aj Wej-wej obavu, že čínská vláda využije pandemii jako záminku pro posílení tamního policejního státu, jak sám tamní zřízení nazývá. „Čína umí vše využít pro politické cíle. Nezáleží na tom, čemu zrovna čelí. Jediné, co se vláda učí, je, jak zmanipulovat situaci k vlastnímu prospěchu,“ doplnil čínský umělec. Poodhalil také, že připravuje dokument o pandemii, na kterém dálkově spolupracuje s týmem ve Wu-chanu, tedy místa odkud nákaza v loňském roce vzešla.

Aj Wej-wej není jediným umělcem, který se pustil do tvorby roušek. Japonec Takaši Murakami, který maluje, vytváří sochy a zabývá se i designem, je také známý díky spolupráci s velkými jmény hudebního průmyslu, jako je například Pharrell Williams nebo Kanye West, právě spustil prodej roušek s jeho ikonickým květinovým motivem.

Skupina čtyř uznávaných umělců David Shrigley, Yinka Shonibare, Eddie Peake a Linder Sterlingová odhalila ve Velké Británii limitovanou edici roušek. Výdělky z prodeje věnují fondu pro podporu soudobého umění, který v době krize nabízí finanční pomoc umělcům a muzeím postiženým pandemií.

Tagy: