Poslanci už na nošení roušek ve Sněmovně kašlou. Lidé je přitom mít musí

Poslanci se dohodli, že kdo bude chtít, může během jednání odložit roušku. Pro běžné občany přitom stále platí pravidlo, že kvůli koronaviru v uzavřeném prostoru roušky nosit musí. Sundat je mohou pouze, když dodrží rozestup dva metry. Ten poslanci na plénu rozhodně neudržují, v sále jich je navíc najednou 200.

„Došlo k dohodě politického grémia, že nošení roušek na plénu bude dobrovolné. Pokládáme se za zákonodárný sbor, to znamená za nadřízeného vlády. Takže jaká pravidla platí ve Sněmovně, to nám vláda nařizovat nebude,“ řekl CNN Prima NEWS šéf ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS).

V jednacím sále Poslanecké sněmovny sedí přitom během jednání najednou 200 zákonodárců a členové vlády.

„Slyším to od vás poprvé, nevěděl jsem o tom. Obecně doporučuji roušky nosit. Pokud je člověk v blízkosti někoho jiného blíže než dva metry, tak to riziko existuje. V tomto směru bych doporučil roušku nosit. Já osobně ji nadále nosit budu. Považoval bych za lepší, kdyby ji měli i poslanci,“ komentoval pro CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Poslanci ODS dorazili bez zakrytých úst i na tiskovou konferenci ve sněmovním atriu. Bez roušek přišli i politici z TOP 09. „Povinnost nosit roušky se postupně ruší. Jsme přesvědčeni, že spolu trávíme dostatek času, přišli jsme z předsednictva, kde spolu sedíme. Věříme, že se začneme vracet do normálu,“ vysvětlila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Komunisté nošení roušek nakombinovali. Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik ji měl, zatímco předseda strany Vojtěch Filip, který stál při tiskovém brífinku hned vedle něj, měl odkrytý nos i ústa. Roušky si naopak nechali poslanci hnutí STAN, lidovci, hnutí SPD či vládního hnutí ANO.

Od pondělí platí, že Češi nemusí nosit roušky venku. Zakrytá ústa nejsou nutná ani v kancelářích, ovšem jen v případě, že je splněna podmínka, že lidé mezi sebou budou mít minimálně dvoumetrové odstupy. Ty však mezi sebou poslanci rozhodně nemají.

Tagy: