Policisté už znají první výsledky pitvy kojence, který náhle zemřel na začátku týdne. Rodina to dává za vinu Domažlické nemocnici, kde prý dítě důkladně nevyšetřili. Ta se ale hájí, že byl postup lékařů správný. Podle policie zatím není jasné, proč chlapec zemřel, patolog pouze vyloučil, že by šlo o násilnou smrt. „Jednalo se o úmrtí z chorobných příčin,“ popsala mluvčí policie Dagmar Brožová.
Beznaděj, smutek a spousta nezodpovězených otázek. To právě zažívá rodina tříměsíčního Petříka. Vše začalo, když na konci minulého týdne chlapec onemocněl. Rodina proto v pondělí večer vyrazila do Domažlické nemocnice na dětskou ambulanci. „Doktor si stoupl, vzal sluchátka, poslouchal ho a řekl, že je v pořádku. Já mu říkal, že doma se nám strašně klepal, že musel mít nějaký bolesti. On napsal nějaký recept, kapky, a to bylo všechno,“ popsal otec dítěte Eduard Janov. „Doktor ho jen zkontroloval, ale nevzal mu krev, nenechali ho tam, pustili nás domu a za osm hodin malej umřel,“ uvedla chlapcova babička Alžběta Ondičová.
Nemocnice se brání
Nemocnice ale vinu popírá. Podle jejich vlastních zjištění příčina úmrtí kojence nesouvisí se zdravotními obtížemi, kvůli kterým byl v nemocnici ošetřovaný. „My stále oficiálně nevíme, k čemu se vyjadřovat. Není prokázáno, že úmrtí dítěte má jakoukoli souvislost s ošetřením v nemocnici, nemáme přístup ani k informacím policie, ani záchranky a je pravděpodobné, že nám nikdo neposkytne ani výsledek pitvy,“ uvedl mluvčí Domažlické nemocnice Petr Kokoška.
„Podle předběžné pitevní zprávy můžeme vyloučit násilí. Jednalo se o úmrtí z chorobných příčin,“ popsala mluvčí Policie ČR Dagmar Brožova. O případ se zajímá také Plzeňský kraj, který je zřizovatelem nemocnice. „Zatím všechny indicie směřují k tomu, že postup lékařů byl správný a příčina neměla souvislost s ošetřením, které bylo poskytnuto,“ sdělil hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták (Piráti).
Spekulovalo se, že v den, kdy rodiče přivezli chlapce do Domažlické nemocnice, měl službu lékař, který dříve figuroval v případu dítěte, které snědlo syrové fazole, načež mu v nemocnici vypláchli žaludek a zemřelo. Že šlo o stejného lékaře pro CNN Prima NEWS v pátek potvrdil sám hejtman. Proč chlapeček zemřel, zda lékaři skutečně chybovali, nebo šlo třeba o náhle zdravotní komplikace objasní až výsledky kompletních laboratorních vyšetření. Ty budou hotovy v horizontu několika týdnů. Do té doby je třeba ctít presumpci neviny.
Hrozí trestní stíhání
Zpětně zjistit, zda lékaři něco zanedbali, může být obtížné. „Rodiče mají právo na naprostou otevřenost a získání všech důkazů, kterými jsou zpravidla zdravotnická dokumentace a pitevní zprávy. Podle nich lze zjistit, jaký byl ten škodný děj,“ popsal pro CNN Prima NEWS expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál.
Pokud by se zanedbání prokázalo, hrozí i trestní stíhání. „Z důkazů se musí zjisti, zda úmrtí či újma na zdraví má souvislost s péčí v nemocnici, nebo zda k něco došlo nezávisle na něm. Pokud k tomu došlo v souvislosti s nemocnicí, je třeba zjisti, zda lékaři postupovali nesprávně, zda se dopustili úmyslného či nedbalostního pochybení. Pokud tomu tak je, mají pozůstalí nárok na náhradu školy a může být zahájeno i disciplinární šetření nebo trestní stíhání,“ vysvětlil Dostál.