Zvrácená logika. Tak český novinář a manažer Vít Kolář hodnotí jednu z úloh, kterou letos museli řešit žáci hlásící se na střední školy. Konkrétně se mu nepozdává otázka z českého jazyka pro zájemce o šestileté gymnázium, která je založena na slovesu zřít. K jeho kritice se přidali i další, kteří otázku od Cermatu hodnotí jako zastaralou. Jiní naopak v úloze nenachází nic komplikovaného. Domnívají se, že význam tohoto slovesa zná snad každý. Redakce CNN Prima NEWS oslovila s žádostí o vyjádření také Cermat, ten se vůči kritice ohradil.
„V Cermatu jsou podlé mrchy,“ začal svou kritiku Kolář na Twitteru. „Testovat porozumění textu u dětí na přijímačkách na knižních a archaických výrazech u sotva srozumitelné básně se jinak nazvat nedá. Zkuste si cvičení 3. Logika? Zvrácená,“ mínil a přiložil i snímek dané úlohy.
V Cermatu jsou podlé mrchy! Testovat porozumění textu u dětí na přijímačkách na knižních a archaických výrazech u sotva srozumitelné básně se jinak nazvat nedá. Zkuste si cvičení 3. Logika? Zvrácená. pic.twitter.com/F4hp4mtId8
— Vit Kolar (@VitKolar1) April 17, 2023
Ve zmiňovaném třetím cvičení testu měli žáci, kteří se hlásí na šestileté gymnázium, uvést, která z otázek je pravdivá. Všechny věty se týkaly slovesa zřít čili vidět. Smyslem úlohy mělo být porozumění textu, Kolář a další se však domnívají, že sloveso zřít mohlo některé děti zmást.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hádka o zkoušky na SŠ: Co berete v Cermatu za drogy, zlobí se rodiče. Nebrečte, reagují jiní
„Lidmi v Cermatu cloumá úchylka testovat míru důvtipu na extrémních příkladech, nikoli znalosti. Mají zvrácenou filozofii přístupu. Dvě děti máme zvládnuté, tak ještě jedno,“ souhlasil s Kolářovou kritikou například komentátor Tomáš Richtr. Novinář a režisér Dan Přibáň celé testy, které děti skládají při přijímacích zkouškách na střední školy, označil za parodii. „Zřejmě je přivezli z 19. století,“ mínil.
Na „druhé straně barikády“ zase stojí lidé, kteří na otázce nevidí nic zvláštního. „Co je na tom? To jako fakt lidi neznají slovo zřít?“ ptal se novinář Václav Hnátek. Další uživatelé poukazovali i na to, že právě sloveso zřít bylo několikrát použito i ve filmech Avatar, který právě mladá generace poměrně dobře zná.
Lékař Martin Beránek dokonce přiložil i údajnou správnou odpověď. „Jasně A, protože ostatní odpovědi nedávají smysl. Nemusím ani číst text. Jde o pochopení textu, není to vůbec o slovesu zřít,“ podotýkal. Do kritiků Cermatu a testovacích úloh se pustili i další. „Nevím, jestli to je nějaká parodie, nebo fakt kňouráte kvůli slovesu zřít a chápání jeho významu spolu se znalostí synonyma? Božíčkunanebíčku,“ napsal jeden z nich.
Cermat: Vítáme slušné diskuze
Sám Cermat se v reakci pro CNN Prima NEWS proti kritice ohradil. „Úloha č. 3, vztahující se k bajce Stařec a osel od J. de La Fontaina, ověřuje jednak porozumění textu, konkrétně aplikaci poznatků z předloženého textu při analýze textu jiného, jednak rozlišování významů slov na základě kontextu. Obecně lze konstatovat, že La Fontainovy bajky jsou pevnou součástí literárního kánonu, jejich příběhy jsou zpravidla jednoduché a snadno pochopitelné. Argument, že v uvedeném případě jde o text sotva srozumitelný, je tedy zcela irelevantní,“ uvedla Jana Patáková, vedoucí Referátu vnějších vztahů Cermat.
Zdůraznila, že žák by měl být schopen porozumět i textu, v němž se nacházejí jemu méně známá slova, a to na základě kontextu. „Úkolem žáka tedy bylo jednak posoudit, zda v daném kontextu má slovo zřít význam vidět, nebo význam rozhlédnout se, jednak rozlišit, které slovo z dané dvojice se užívá běžněji. Budoucí žák víceletého gymnázia by měl být takové myšlenkové operace schopen,“ dodala Patáková.
Toho, že se úloha hojně probírá v médiích i na sociálních sítích, si je Cermat vědom. „Vzhledem ke stylovým aspektům slovní zásoby, které jsou jádrem debaty o této úloze, si dovolujeme vyjádřit znepokojení nad užíváním výrazů jako ‚podlé mrchy‘ v komunikační situaci, v níž jsou evidentně nepřiměřené. Vítáme odbornou diskuzi o úlohách, která může pomoci zkvalitnit naši práci, nicméně tato diskuze by měla být vedena slušným způsobem,“ ohradila se Patáková proti kritice.
Sami si testy vyzkoušejte
Testy jak z českého jazyka, tak matematiky si můžete vyzkoušet i vy, jejich zadání – jak pro čtyřleté, tak víceleté obory – je již zveřejněné na stránkách Cermatu.
Podobné hádky kvůli přijímacím či maturitním zkouškám nejsou nic neobvyklého. Každý rok se žáci, rodiče i veřejnost vyjadřují buď k celkovému zadání, které je podle mnohých složité a nelze jej ve stanoveném limitu zvládnout, nebo k jednotlivým úlohám. Sám Cermat vždy před samotnými zkouškami na svých sociálních sítích sdílí rady a tipy, jak se na přijímačky připravit. I zde se však setkává v komentářích s kritikou.
Milí rodiče, chápeme, jak těžké je mít doma dítě před přijímačkami. Jak mu můžete pomoci?
Posted by Cermat: Jednotné přijímačky on Wednesday, April 5, 2023
Jinak tomu nebylo u příspěvku, který rodičům radil, jak mají své děti při přípravě na zkoušky podpořit a být jim oporou. „My pomáháme ze všech sil, ale vy těm dětem házíte klacky pod nohy. Stydět by se měl Cermat,“ napsala patrně jedna z rozčílených maminek. Na výsledky testů si všechny přihlášené děti budou muset počkat do konce dubna.