Česká obchodní inspekce pokračuje v udělování přísných pokut za nekvalitní palivo. Peněžní tresty se přitom nevyhnuly ani velkým provozovatelům. Inspekce zároveň aktualizovala seznam 50 čerpacích stanic, které nabízely špatnou kvalitu pohonných hmot. Tradičně se v nich objevují provozovny v malých obcích. Kdo dostal rekordní pokutu a kterým pumpám se raději vyhnout?
Motoristé se v dobách vysokých cen pohonných hmot poohlížejí po příznivějších cenách. Ty ale nejsou vždy zárukou kvality. Dokládá to Česká obchodní inspekce, která i letos rozdala za nekvalitní pohonné hmoty tvrdé pokuty.
ČTĚTE TAKÉ: V politice jede kokain ve velkém, tvrdí Hollan. U nás se koksem pouze topí, oponuje Pecková
Seznam 50 pokutovaných čerpacích stanic přináší web Kverulant. Mapa je sestavována podle pokut, které Česká obchodní inspekce udělila. Největší finanční trest obdržel obchodní řetězec Globus ve výši 2 milionů korun v březnu loňského roku. Důvodem byla kontrola na čerpací stanici v Brně, kde se opakovaně měla prodávat špatná nafta. Řetězec měl potíže s palivem již odstranit a podle mluvčí Globusu byla chyba na straně dodavatele paliva.
„Rádi bychom zdůraznili, že se nejedná o pochybení společnosti Globus, ale našeho dodavatele pohonných hmot, který svou chybu uznal. Bohužel nás ČOI o problému informovala až při druhém kontrolním odběru,“ uvedla dříve mluvčí společnosti Aneta Turnovská.
Hrozí nedostatek ropy, s maržemi se neustále kouzlí. Ceny paliv opět porostou, varoval Kovanda
Na světovém trhu hrozí největší nedostatek ropy od roku 2007, tvrdí hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. V následujících týdnech proto podle něj může dojít k opětovnému růstu cen pohonných hmot. Za dosavadním zdražení navíc nestojí pouze externí vlivy, ale i „kouzlení“ s maržemi ze strany čerpadlářů, těžařů či rafinérií, doplnil ekonom v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Naopak podle ekonoma a premiérova poradce Štěpána Křečka nás v dohledné době čeká stagnace cen benzinu a nafty.
V minulém roce dostala pokutu například čerpací stanice v Klatovech v Plánické ulici. Problém podle inspekce byl ve vyšší hladině kyslíkatých látek.
Vysokou pokutu v září roku 2021 obdržela čerpací stanice RoBiN OIL v Kladně-Dubí. Problémem měl být vzorek prémiového paliva Diesel Premium. Podle České obchodní inspekce přitom šlo o fatální problém, protože naměřená hodnota nerozpustné úsady byla 3360 g/m³. Maximální povolená hodnota je přitom pouhých 33 g/m³. Společnost proto od inspekce obdržela pokutu ve výši 700 tisíc korun.
Další velkou rybou chycenou inspektory byla čerpací stanice MOL v Olomoucké ulici v Přerově. I zde se našlo pochybení v prémiovém palivu EVO Diesel Plus. Hodnota nerozpustné úsady byla 488 g/m³ a společnost dostala půlmilionovou sankci. Kontrola byla provedena v lednu 2021.
Pochybení čerpacích stanic v malých obcích
Inspektoři nacházeli nekvalitní palivo tradičně v menších obcích. Loni například dostal pokutu provozovatel G.A.S. Petroleum Group v Černošíně ve výši 100 tisíc korun. Pokutu 120 tisíc korun obdržela na konci loňského roku společnost HUNSGAS ve Stříteži. Finanční sankci 80 tisíc korun dostala i Firma Pletka v Kamenném Újezdě v září 2022.
Vysokou pokutu ve výši 1,5 milionu korun obdržely čerpací stanice Steronal v Návsí a také pumpa OMV v Domažlické ulici v Plzni. Kontroly zde byly provedeny v roce 2021 a 2020.
Kompletní seznam a interaktivní mapu najdete na webu Kverulant.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Na euro nejsme připravení. Platit jím budeme moci nejdříve za deset let, tvrdí experti