Českem postupují bouřky
V Česku ve středu udeřily bouřky. Velmi silné hromobití a přeháňky přecházejí z Mladoboleslavska na Liberecko. Silný vítr a přívalový déšť doprovázený blesky lámou stromy a větve, místy komplikují dopravu. Hasiči během odpoledne měli řadu výjezdů zvláště v Královéhradeckém nebo Středočeském kraji. Meteorologové mimo jiné vydali výstrahu před možnými povodněmi. Potenciálně nebezpečné počasí navíc očekávají i v pátek.
První bouřky se vyskytly po poledni. Na sociálních sítích se objevily například záběry z Prachaticka, kde se vyskytly poměrně velké kroupy. „Intenzivní bouřky mohou produkovat i kroupy kolem tří centimetrů jako například buňka v okolí Českých Budějovic. Jakmile se začnou bouřky slévat do linií, vzroste i riziko intenzivních přívalových srážek,“ popsali na Facebooku meteorologové.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tepelný ostrov udělá z českých měst sálající výheň. Experti popsali, v čem je jev nebezpečný
Krátce před pátou hodinou odpoledne upozornili na výskyt lokálních intenzivních bouřek na severním okraji Prahy a na Pardubicku, kde způsobily mnoho problémů. Nejhorší situace byla na Přeloučsku, kde hasiči odstraňovali spadlé stromy v Selmicích, Chvaleticích či Zdechovicích. Museli se vypořádat i se zatékající vodou do domu a garáže v Řečanech nad Labem a čerpali vodu před i uvnitř slévárny ve Chvaleticích.
Posted by Petule Mikesova on Wednesday, July 10, 2024
Hasiči v Královéhradeckém kraji odstraňovali popadané stromy a větve například v Hořicích na Jičínsku, v Milovicích u Hořic, v Třebnouševsi nebo v Holovousích. Za hodinu měli jen v okolí Hořic do deseti výjezdů. Po 16:00 zasahovali častěji také na Hradecku a Trutnovsku, například v Sověticích na Hradecku čerpali vodu, v Horním Maršově v části Horní Albeřice odstraňovali spadlý strom ze zaparkovaného auta nebo v Dolní Kalné na Trutnovsku uklízeli po bouřce popadané stromy.
Velmi silné bouřky postupují z Mladoboleslavska směrem k severu na Liberecko. Jejich hlavním nebezpečím budou velké kroupy, přívalové srážky, které mohou způsobit i lokální zatopení, a v menší míře nárazy větru kolem 70 km/h. pic.twitter.com/QguNRNeTSF
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) July 10, 2024
Silná bouřka zasáhla vpodvečer i Liberecký kraj. Za tři hodiny od 18:00 vyjížděli hasiči podle jejich krajské mluvčí Evy Klímové k 72 událostem v souvislosti s bouřkou, nejvíc zasažené bylo Liberecko, Jablonecko a část Českolipska. „Z 80 procent šlo o čerpání vody, v menší míře o popadané stromy, teď už se situace uklidnila,“ doplnila mluvčí. Zřejmě největší škody napáchaly až třícentimetrové kroupy v Hodkovicích nad Mohelkou. „U jednoho bytového domu tam kroupy ucpaly odtokové kanálky ze střechy a poškodily i světlíky na střeše a do domu začalo zatékat, hasiči to zabezpečili plachtou,“ dodala Klímová.
Také středočeským hasičům přibylo výjezdů. Od 15:00 do 18:00 zasahovali u 60 událostí. „V 52 případech šlo o technickou pomoc. Zasahovali jsme u 31 nahlášení popadaných stromů, třináctkrát jsme čerpali vodu a osmkrát jsme odstraňovali nebezpečné stavy,“ přiblížil krajský mluvčí Jan Sýkora.
Na některých místech nejezdí vlaky
Mezi Zábořím nad Labem a Řečany nad Labem po bouřce zanesly větve trakční vedení, nad jednou kolejí je poškozené. „Větve spadly na trakční vedení, došlo k tomu na více místech v celém úseku mezi Řečany nad Labem a Zábořím nad Labem,“ uvedl mluvčí hasičů Správy železnic Martin Kavka. K události došlo před 16:30. Provoz na železničním koridoru byl krátce po 20:00 obnoven a nyní se postupně stabilizuje, vyplývá z informací na webu Českých drah (ČD).
V Jihočeském kraji narazil vlak do stromu na trati mezi Suchdolem nad Lužnicí a Novou Vsí nad Lužnicí na železnici z Veselí nad Lužnicí do rakouského Gmündu. Nikdo se nezranil. Dálkové spoje na trati do Rakouska nepojedou, regionální vlaky nahradí mezi Třeboní, Českými Velenicemi a Suchdolem nad Lužnicí autobusy. Omezení může podle ČD trvat do 19:00.
Spadlé stromy a větve také zastavily provoz také na železničním koridoru u Chvaletic. „Dva vlaky plné cestujících stojí až do chvíle odstranění stromu. Ve vlaku směrem na Kolín cestuje 490 osob, ve vlaku směrem na Pardubice je 185 cestujících. Z vlaku směrem na Pardubice musí hasiči evakuovat všechny osoby. Jízdní souprava byla poškozena a lidé si postupně přestoupí do jiného náhradního vlaku pomocí přechodových lávek. Druhý vlak s 490 cestujícími bude moci po odstranění spadlého stromu pokračovat v jízdě,“ řekla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.
A u Rádelského Mlýna zaplavila voda po bouři na mimoúrovňové křižovatce nájezd ze silnice I/65 od Jablonce nad Nisou na rychlostní silnici R35 ve směru na Prahu. Voda zaplavila také Mimoňskou ulici v Doksech na Českolipsku pod viaduktem, vytvořila se tam velká kaluž, kterou osobní auta nemohla projet. Obě místa jsou už ale opět průjezdná.
Podívejte se, jak momentálně bouřky postupují a kde se mohou objevit:
ČD na síti X zveřejnily seznam všech spojů, u nichž byla kvůli komplikacím na trati zavedena náhradní autobusová doprava nebo byly odkloněny.
‼️ Přehled tratí se zastaveným provozem k 18:00 hod.:
— České dráhy (@ceskedrahy_) July 10, 2024
🛑 trať Praha - Pardubice, v úseku Záboří nad Labem - Řečany nad Labem = strom na trati, poškozené trakční vedení. Vybrané dálkové vlaky vedeny odklonem přes stanici Chlumec nad Cidlinou. Pro regionální vlaky zavedena…
Na východě hrozí bouřky až do čtvrtečního rána
Meteorologové upřesnili úterní předpověď v nové výstraze. „Rozšiřuje územní platnost varování před vysokými teplotami více k západu a upravuje územní a rozšiřuje časovou platnost varování před silnými a velmi silnými bouřkami. Nově se přidává výstraha před povodňovou bdělostí,“ uvedli meteorologové na sociální síti X. „Přibližně v jihovýchodní polovině území čekáme možný výskyt bouřek až do časných ranních hodin ve čtvrtek,“ dodali.
⚠️Aktualizace výstrahy ČHMÚ ℹ️ Tato výstraha upřesňuje včerejší výstrahu. Rozšiřuje územní platnost varování před vysokými teplotami více k západu a upravuje územní a rozšiřuje časovou platnost varování před silnými a velmi silnými bouřkami. Nově se přidává výstraha před… pic.twitter.com/BUBSXdkvPK
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) July 10, 2024
Vzhledem k očekávaným přívalovým srážkám během středy a noci na čtvrtek mohou hladiny zejména menších vodních toků, které odvodňují Šumavu, Novohradské hory, Českomoravskou vrchovinu a část Orlických hor a Jeseníků, překročit úroveň prvního stupně povodňové aktivity a ojediněle i druhého stupně.
„K velmi rychlým vzestupům hladin především menších vodních toků, případně lokálnímu zatopení v obcích a městech, ale může docházet i mimo tuto oblast,“ varovali meteorologové. Dodali, že potenciálně nebezpečné počasí očekávají i v pátek. „Mohou se objevit silné bouřky a na jižní Moravě pravděpodobně odpolední teploty přesáhnou 31 °C,“ předpověděli.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hurikán Beryl pustoší Karibik. Sílu živlu na vlastní kůži pocítil reportér CNN, ukazuje video