Prymula o vzestupu covidu
Českou republikou i dalšími kouty Evropy se šíří vysoce nakažlivá varianta koronaviru XEC. Každý den se v populaci odhalí přes tisíc lidí s potvrzeným covidem, celkový počet nemocných ale bude výrazně vyšší. Podle oficiálních statistik ministerstva zdravotnictví muselo být hospitalizováno v českých nemocnicích několik stovek lidí. S jakými příznaky přichází XEC a jak se vyhnout těžkému průběhu nemoci? Redakce CNN Prima NEWS přináší stručný přehled k nové covidové variantě.
Varianta XEC vznikla kombinací několika subvariant dosud dominujícího omikronu. I kvůli tomu je výrazně nakažlivější než jeho viroví předchůdci. Agresivně tak vytlačuje omikron a v testech tvoří zhruba třetinu všech odhalených nákaz. Podobně tomu je také ve Velké Británii či v Německu, kde XEC získal převahu nad jinými mutacemi již v rámci několika málo týdnů.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: FLiRT, „krysí žloutenka“ i únavový syndrom. Expert popsal začátek respirační sezóny a rizika
Česko nejspíše čeká obdobný scénář, v kombinaci s chřipkovou sezónou a dalšími respiračními chorobami už některé české nemocnice omezují i návštěvy. Podle statistik ministerstva zdravotnictví se každý den odhalí přes tisíc potvrzených nákaz s výjimkou víkendů, kdy se testuje ve velmi omezeném množství.
Poslední tři týdny po sobě ale zdravotníci a hygienici zaznamenali více než 10 tisíc nakažených covidem, v polovině případů jde o osoby v seniorním věku. V nemocnicích je hospitalizováno přes 300 osob.
Jak poznat příznaky varianty XEC a jak se léčit?
Nejnovější varianta zdědila po omikronu několik vlastností. Ačkoliv je výrazně nakažlivější a nebude mít nejspíše problém obejít starší verze vakcín proti covidu, podle nejnovějších dat nezpůsobuje výrazně těžší průběhy nemoci. Ani příznaky se tolik neliší od předchozích variant.
V případě mírných průběhů je člověk infekční až dva dny před příchodem prvních příznaků, dále pak osm až devět dní poté, co se nemoc rozjede naplno. Záleží ovšem na samotném průběhu, u těch těžších se může doba infekčnosti znatelně prodloužit. Jak tedy poznat, že jste se nakazili zrovna XEC? Zde jsou nejčastější příznaky:
- Horečka, bolesti v krku
- Přetrvávající kašel
- Dušnost a únava
- Bolesti hlavy, slabost ve svalech
- Nechutenství, ztráta čichu
- V menší míře průjmy a zimnice
Nástup horečky by v případě XEC měl být mnohem rychlejší než u klasické chřipky, a stejně rychle také zpravidla i opadne. Dnes již většina lidí „vyleží“ covid v pohodlí domova. Doporučuje se velké množství horkých nápojů, klidový režim a léky na snížení horečky. Pomohou sirupy proti kašli, případně tablety proti bolesti. Není také od věci vše konzultovat se svým praktickým lékařem a nechat si vystavit neschopenku.
Stejně tak se doporučuje omezit osobní kontakty a zůstat alespoň týden doma. Pokud výše zmíněný postup nepomůže, je vhodné se ozvat lékaři a domluvit se na případné předepsání antivirotik, které by měly zabránit zhoršení zdravotního stavu.
Kdo by si měl dávat největší pozor?
Zhoršený průběh nemoci hrozí především u seniorů, lidí s oslabenou imunitou, chroniků či osob trpící vážnějšími komorbiditami. Nejen těmto skupinám se nadále doporučuje očkování aktuálními vakcínami, které byly upraveny pro boj s variantami omikronu.
Očkování proti covidu by měli nabízet přímo praktičtí lékaři. Zájemci si mohou očkovací místa vyhledat na oficiální mapě, která je k dispozici zde.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Slováci řeší COVID-19. Fico zpochybňuje očkování a WHO, pandemii šetří konspirátor