reklama

Covidoví pacienti končí v „jámě“. Lékaři tam ani nechodí, popsala texaská zdravotnice

Zdravotní sestra Lawanna Riversová, která byla přidělena k péči o covidové pacienty v texaském městě El Paso, popsala ve videu hrůzné zacházení s lidmi ve vážném stavu. Podle jejích slov jsou nemocní posíláni do takzvané jámy, kde se již lékaři nesnaží o jejich záchranu a sestry mají omezený počet pokusů o resuscitaci.

reklama

Riversová byla v Univerzitním lékařském centru v El Paso necelý měsíc a musela se starat o nejvážnější covidové pacienty v takzvané jámě. Za měsíc jejího působení prý tyto pacienty nenavštívil ani jeden lékař. „To, co jsem zažila v uplynulém měsíci, bylo strašlivé. Řekli mi, že pacienti odsud vyjdou jedině v pytli na mrtvoly,“ popisovala zdravotní sestra v slzách své zážitky.

K tématu

Podle jejího svědectví se nemocnice vůbec nesnažila o záchranu pacientů, kteří byli do „jámy“ posláni. Zdravotnická zařízení v El Pasu jsou totiž velmi přetížená kvůli přívalu nakažených koronavirem. „Viděla jsem zemřít mnoho lidí, o nichž si myslím, že zemřít nemuseli,“ vypráví sestra v téměř hodinovém videu, které zveřejnila na svém Facebooku 7. listopadu.

Záchrana? Třikrát a dost

V případě zástavy oběhu směly sestry pracující s pacienty v nejvážnějším stavu poskytnout pouze tři kola kardiopulmonální resuscitace, než byl člověk prohlášen za mrtvého. To je oproti běžné praxi zdravotnického personálu výrazné snížení snah o záchranu života, upozornil deník New York Post. „Nepřežil jediný pacient, který měl zástavu oběhu,“ řekla Lawanna Riversová.

Říkali jí VIP pacient. Nebylo nic, co by pro ni neudělali. A hádejte co. Byla jediným nemocným, který se odsud dostal živý.

Ve videu popisuje, že během své poslední noční směny se tak bála, že pacient, o nějž pečovala, bude mít zástavu oběhu, že se celou noc modlila. Zdravotní sestra také obvinila lékaře, že covidové pacienty neléčí dostatečně a že mnozí z nich se dokonce vyhýbají pacientům, kteří bojují s nemocí COVID-19. „Pamatuji si na muže, který hodně krvácel, a já jsem zavolala lékaře, kteří tam byli. Doktor mi řekl, že do těchto covidových pokojů nechodí,“ vypráví traumatizovaná zdravotnice.

Lawanna Riversová také tvrdí, že jedním z pacientů byla lékařova žena a že se jí jediné dostávalo kvalitní péče. „Říkali jí VIP pacient. Nebylo nic, co by pro ni neudělali. A hádejte co. Byla jediným nemocným, který se odsud dostal živý,“ popisuje.

K tématu

Vyjádření nemocnice k obviněním zdravotní sestry žádala lokální texaská stanice KVIA-TV. Univerzitní lékařské centrum odpovědělo, že nemůže ověřit vše, co Lawanna Riversová popsala. „Sympatizujeme s tisíci zdravotnických pracovníků napříč zemí, na něž tato pandemie uvalila obrovskou fyzickou a emoční zátěž,“ stálo v prohlášení. „Tato sestra byla v Univerzitním lékařském centru pouze krátce, aby pomohla s přívalem covidových pacientů,“ vyjádřila se nemocnice.

V márnici musí pracovat vězni

Texas se minulý týden stal vůbec prvním státem v USA, u nějž počet nakažených koronavirem od začátku pandemie překročil jeden milion. El Paso je přitom jedním z nejhůře postižených měst. Muselo se dokonce uchýlit k využívání pojízdných márnic s tím, jak počet úmrtí na onemocnění COVID-19 exponenciálně rostl.

Provizorní márnice jsou natolik zahlceny mrtvými těly, která čeká pitva, že v nich nově musí pracovat texaští vězni. Ačkoliv běžně pracují zdarma, za práci v márnici si vyžádali kompenzaci. Vydělají si tak dva dolary za hodinu (v přepočtu 44 korun). Jedná se prý o dočasné řešení, než se práce ujme Národní garda.

Na otázku listu Texas Tribune, jak je zabráněno tomu, aby se koronavirus šířil ve věznici, odpovědělo vedení města, že všem měří teplotu a táže se jich na symptomy.

Další hlavní zprávy

Politika

Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly

Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly

V Česku zbývá rok do voleb, které určí nové složení Poslanecké sněmovny a zřejmě i novou vládu. Opozice se zformovaly do dvou bloků, přičemž oba chtějí zvítězit nad tím druhým a zároveň touží porazit hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jak Ivan Bartoš vedoucí Piráty s hnutím STAN, tak Petr Fiala šéfující bloku ODS, KDU-ČSL a TOP 09 říkají, že chtějí být příštími premiéry. Vzhledem k názorovému zakotvení stran se navíc dají očekávat konflikty, pokud se oba bloky rozhodnou vytvořit společnou koaliční vládu. S takovými kabinety má dlouholeté zkušenosti Slovensko a nutno podotknout, že spíše negativní.

Očkování proti covidu budou Čechům hradit pojišťovny, rozhodla Sněmovna
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Ministr Brabec má zdravotní problémy. Po jednání uhelné komise skončil v nemocnici
Volný: Nucená vakcinace je znásilnění. Nasaďte si roušku, reagoval Blatný
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Průměrná mzda dosáhla 35 402 korun. V Česku nejvíce vydělávají Pražané, přes 43 tisíc
Další články
reklama
reklama