reklama

Covidoví pacienti končí v „jámě“. Lékaři tam ani nechodí, popsala texaská zdravotnice

Zdravotní sestra Lawanna Riversová, která byla přidělena k péči o covidové pacienty v texaském městě El Paso, popsala ve videu hrůzné zacházení s lidmi ve vážném stavu. Podle jejích slov jsou nemocní posíláni do takzvané jámy, kde se již lékaři nesnaží o jejich záchranu a sestry mají omezený počet pokusů o resuscitaci.

reklama

Riversová byla v Univerzitním lékařském centru v El Paso necelý měsíc a musela se starat o nejvážnější covidové pacienty v takzvané jámě. Za měsíc jejího působení prý tyto pacienty nenavštívil ani jeden lékař. „To, co jsem zažila v uplynulém měsíci, bylo strašlivé. Řekli mi, že pacienti odsud vyjdou jedině v pytli na mrtvoly,“ popisovala zdravotní sestra v slzách své zážitky.

Podle jejího svědectví se nemocnice vůbec nesnažila o záchranu pacientů, kteří byli do „jámy“ posláni. Zdravotnická zařízení v El Pasu jsou totiž velmi přetížená kvůli přívalu nakažených koronavirem. „Viděla jsem zemřít mnoho lidí, o nichž si myslím, že zemřít nemuseli,“ vypráví sestra v téměř hodinovém videu, které zveřejnila na svém Facebooku 7. listopadu.

Záchrana? Třikrát a dost

V případě zástavy oběhu směly sestry pracující s pacienty v nejvážnějším stavu poskytnout pouze tři kola kardiopulmonální resuscitace, než byl člověk prohlášen za mrtvého. To je oproti běžné praxi zdravotnického personálu výrazné snížení snah o záchranu života, upozornil deník New York Post. „Nepřežil jediný pacient, který měl zástavu oběhu,“ řekla Lawanna Riversová.

Říkali jí VIP pacient. Nebylo nic, co by pro ni neudělali. A hádejte co. Byla jediným nemocným, který se odsud dostal živý.

Ve videu popisuje, že během své poslední noční směny se tak bála, že pacient, o nějž pečovala, bude mít zástavu oběhu, že se celou noc modlila. Zdravotní sestra také obvinila lékaře, že covidové pacienty neléčí dostatečně a že mnozí z nich se dokonce vyhýbají pacientům, kteří bojují s nemocí COVID-19. „Pamatuji si na muže, který hodně krvácel, a já jsem zavolala lékaře, kteří tam byli. Doktor mi řekl, že do těchto covidových pokojů nechodí,“ vypráví traumatizovaná zdravotnice.

Lawanna Riversová také tvrdí, že jedním z pacientů byla lékařova žena a že se jí jediné dostávalo kvalitní péče. „Říkali jí VIP pacient. Nebylo nic, co by pro ni neudělali. A hádejte co. Byla jediným nemocným, který se odsud dostal živý,“ popisuje.

Vyjádření nemocnice k obviněním zdravotní sestry žádala lokální texaská stanice KVIA-TV. Univerzitní lékařské centrum odpovědělo, že nemůže ověřit vše, co Lawanna Riversová popsala. „Sympatizujeme s tisíci zdravotnických pracovníků napříč zemí, na něž tato pandemie uvalila obrovskou fyzickou a emoční zátěž,“ stálo v prohlášení. „Tato sestra byla v Univerzitním lékařském centru pouze krátce, aby pomohla s přívalem covidových pacientů,“ vyjádřila se nemocnice.

V márnici musí pracovat vězni

Texas se minulý týden stal vůbec prvním státem v USA, u nějž počet nakažených koronavirem od začátku pandemie překročil jeden milion. El Paso je přitom jedním z nejhůře postižených měst. Muselo se dokonce uchýlit k využívání pojízdných márnic s tím, jak počet úmrtí na onemocnění COVID-19 exponenciálně rostl.

Provizorní márnice jsou natolik zahlceny mrtvými těly, která čeká pitva, že v nich nově musí pracovat texaští vězni. Ačkoliv běžně pracují zdarma, za práci v márnici si vyžádali kompenzaci. Vydělají si tak dva dolary za hodinu (v přepočtu 44 korun). Jedná se prý o dočasné řešení, než se práce ujme Národní garda.

Na otázku listu Texas Tribune, jak je zabráněno tomu, aby se koronavirus šířil ve věznici, odpovědělo vedení města, že všem měří teplotu a táže se jich na symptomy.

Tagy:
Čeká nás nejteplejší a nejdeštivější týden. Tropy budou střídat bouřky, pak se ochladí
Počasí

Čeká nás nejteplejší a nejdeštivější týden. Tropy budou střídat bouřky, pak se ochladí

Po zbytek tohoto týdne se budou v Česku objevovat tropické teploty i bouřky. Začátek srpna pak ale zřejmě přinese mírné ochlazení. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v pondělí zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z krátkodobé předpovědi ústavu. Celkově budou teploty i objemy srážek po čtyři týdny od pondělí do 22. srpna na úrovni dlouhodobých průměrů. Právě tento týden bude asi nejteplejší a nejdeštivější.

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní
Koronavirus

Kubek: Ještě je čas, očkujte se. Pokud se epidemie rozjede, budou umírat neočkovaní

„Pokud přijde na podzim další vlna epidemie koronaviru, budou zbytečně umírat ti, kteří se nenechali naočkovat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek. Dodal, že když se do vakcinace nyní „šlápne“, mohla by Česká republika na podzim dosáhnout alespoň 70procentní proočkovanosti. Podle imunologa Zdeňka Hostomského navíc neexistuje logisticky snadný způsob, jak ve velkém měřit hladiny protilátek a míru imunity, které by třeba pomohly vyjmout některé lidi z pravidelného testování.

Na Děčínsku udeřily silné bouřky. Voda natekla do sklepů, uvěznila i auto pod viaduktem

Bouře a déšť zaměstnávají od odpoledne hasiče v Děčíně, kteří za dvě hodiny vyjeli k více než 20 událostem. Voda natekla do sklepů na několika místech ve městě, v ulici U Koupaliště zatopila viadukt. V Boleticích nad Labem, části Děčína, spadly dva stromy na vozovku. Lidé nahlásili také vodu v panelovém domě. Na Twitteru to uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

reklama

Domácí zpravodajství

Kandidátku ČSSD na jihu Moravy opustilo 14 lidí, protestují proti dosazení Onderky

Aktualizováno

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala. Předseda ČSSD Jan Hamáček k tomu uvedl, že ho rezignace některých členů kandidátky mrzí a že si váží těch, kdo respektují finální podobu kandidátky, která podle něj vznikla v souladu s řády.

reklama