Holdujete hranolkům a jiným smaženým jídlům? Nová studie ukázala, že jejich častá konzumace může mít negativní dopad na duševní zdraví. Zrádné jsou zejména na oleji zpracované brambory, píše americká stanice CNN.
Výzkumníci z Chang-čou v Číně zjistili, že častá konzumace smaženého jídla může způsobit psychické problémy. Z výsledků studie publikované v časopise PNAS vyplývá, že lidé, kteří si takto zpracovanou stravu dopřávají pravidelně a dlouhodobě, mají o 12 procent vyšší riziko úzkosti a o sedm procent vyšší riziko deprese než ti, kteří se jí vyhýbají.
ČTĚTE TAKÉ: Cukrovka, infarkt nebo deprese. Vědci popsali nebezpečí nadměrné konzumace volného cukru
Výzkum trvající 11 let sledoval vliv smažených potravin na vzorku 140 728 osob. Ti, co trpěli depresemi a úzkostmi v prvních dvou letech, byli vyloučeni. U zbylých účastníků autoři zaznamenali psychické strasti ve 21 029 případech, a to v přímé souvislosti se zmiňovanou stravou. Ukázalo se rovněž, že na oleji upravené brambory zvyšují riziko deprese o další dvě procenta oproti stejně zpracovanému bílému masu, informuje CNN.
Deprese a úzkost na vzestupu
Narušené duševní zdraví podle expertů zřejmě způsobuje chemikálie zvaná akrylamid, která se vytváří během smažení. Již dříve v samostatném výzkumu vědci zkoumali účinky této látky na kaprovitou rybu dánio a zjistili, že u ní dlouhodobá expozice způsobila úzkost a sníženou schopnost socializace. Výzkumníci připouštějí podobné závěry i u lidí.
Prymula: Zvýšení DPH na léky? Nešťastný krok, který povede k vyčerpání zdravotnického rozpočtu
Možné zvyšování DPH u léků považuje epidemiolog Roman Prymula za nešťastný krok. Uvedl to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Podle něj by se případné zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) negativně odrazilo v rozpočtu zdravotnictví, který by byl ochuzen o zhruba 2,5 miliardy korun.
Profesor epidemiologie a výživy Dr. Walter Willet ovšem poznamenal, že akrylamid nevzniká pouze smažením, ale nachází se také například v kávě či toastu. „Zdravotní účinky tak závisí do značné míry na tom, jaké jídlo se připravuje a jaký typ tuku se ke zpracování používá,“ řekl Willett. „Brambory vyvolávají obavy z možných účinků na nálady konzumenta, protože mohou způsobit velké výkyvy hladiny cukru v krvi a následné hormonální reakce. Tyto výkyvy jsou však částečně tlumeny tukem,“ konstatoval.
Studie připouští i teorií, že za problémy nestojí výhradně uvedený typ jídla. „Lidé s úzkostí nebo depresí se na něj jednoduše mohou obracet více, aby si navodili zdání úlevy,“ uvedl pro CNN David Katz, specialista na medicínu v oblasti životního stylu a zakladatel neziskové organizace True Health Initiative. S tím souhlasí i Willet a popisuje to jako opačnou příčinu, kdy lidé upravují stravování právě kvůli depresím a úzkostem. „Tyto změny nálady je obecně obtížnější studovat, protože mohou přicházet a odcházet. Studie nebyla navržena tak, aby řešila diagnózy jako jsou závažné rakoviny nebo srdeční infarkt,“ dodal.
Vědci v roce 2020 zaznamenali přibližně čtvrtinový nárůst počtu případů depresí a úzkostí. Podle Světové zdravotnické organizace problémy trpí přes pět procent dospělých po celém světě. Yu Zhang, autor studie a výzkumník z univerzity Zhejiang, zdůraznil, že udržování zdravého životního stylu a omezení konzumace smažených jídel mohou být velmi vhodné nejen pro fyzické zdraví, ale také pro to psychické.