Medvěd malajský baví celý svět
Dosud nepříliš známý medvěd malajský si po celém světě užívá záře reflektorů a zvýšeného zájmu návštěvníků zoologických zahrad. Všechno to začalo videem z Číny, na kterém se toto zvíře objevilo, jenže si mnoho lidí myslelo, že jde o převlečeného člověka. Po vysvětlení odborníků se teď z medvěda malajského stal hit, uvádí CNN.
Malý, podivně vypadající medvěd, který stojí na dvou nohách a kyne publiku. Video ze zoologické zahrady Chang-čou spustilo na sociálních sítích debatu o tom, jestli Čína náhodou ve výbězích nepoužívá zaměstnance ve zvířecích kostýmech. Medvěd se totiž podle některých kritiků choval až příliš lidsky.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Naši medvědi nejsou převlečení lidé. Čínská zoo odráží fámy, že hloupě klame návštěvníky
„Ta gesta jsou rozhodně lidská,“ uvedl jeden z uživatelů na sociálních sítích. Upozornil na to list Independent.
Zoo v Číně se pohotově začala takovému nařčení bránit, medvěd Angela je podle ní stoprocentně pravý. A přispěchali i vědci, kteří veřejnosti vysvětlili, že medvěd malajský, nejmenší druh medvěda na planetě, se opravdu chová trochu podivně. Podle odborníků je ohrožený, ve volné přírodě už žije jen několik stovek jeho zástupců.
Sled poněkud bizarních událostí podle americké CNN způsobil, že o dosud nepříliš známého medvěda je ve světě obrovský zájem. Do zoologických zahrad v Číně, ale i v Austrálii nebo Singapuru se na něj návštěvníci nyní chodí dívat mnohem častěji.
Vzestup popularity
„Medvědi malajští (v angličtině sun bears, medvědi sluneční, pozn. redakce) konečně zažívají svou chvíli na výsluní. Je toho na nich tolik, co si zamilovat a o čem lidé nevědí. Navíc hrají významnou roli v ekologických procesech. Člověk je ale ohrožuje, a proto potřebují větší globální pozornost, aby se podařilo tento druh zachránit,“ uvedl pro CNN odborník Wong Siew Te, který založil Centrum pro ochranu medvěda malajského na Borneu.
„Jedná se o méně známý druh medvěda. Jsou zranitelní a ohrožení. Díky velké mediální pozornosti, která se strhla kolem videí s těmito zvířaty, máme dobrou příležitost k tomu, abychom se ještě více učili, jak tyto medvědy zachránit,“ přitakává Logan Dudleyová z australské Zoo Taronga, kde je to teď prý všechno „jen o medvědech malajských“.
Čínská zoologická zahrada, která musela nejprve vyvracet mýty o tomto zvířeti, teď eviduje nárůst návštěvnosti o třicet procent.
Větší ochrana, nebo lov?
Ředitel ochrany přírody ve Světovém fondu na ochranu přírody (WWF) v Hongkongu Bosco Čchan se proto domnívá, že právě nyní by měli lidé pokročit v ochraně nejmenší medvěda na planetě, která souvisí se zastavením ilegálního prodeje mrtvých zvířat.
„Medvědi malajští jsou velmi vzácní a blízko vyhynutí. Jejich lesní biotopy, které jsou stále ničeny průmyslovým zemědělstvím, budováním plantáží palmy olejné a kaučukovníku, je třeba přísně chránit," míní Čchan.
Někteří odborníci se ale naopak bojí, že se stane pravý opak. A že kvůli nynější popularitě medvědů malajských je lidé budou chtít za mazlíčky a ilegální lov bude ještě na vzestupu.
„Lidé je možná začali považovat za domácí mazlíčky. Nějaká malá zoologická zahrada je třeba bude chtít koupit, aby přilákala více návštěvníků,“ konstatoval odborník na medvědy Dave Garshelis.