Sýrie po svržení Asada
Abú Muhammad al-Džawlání, vůdce syrské militantní skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která svrhla Bašára al-Asada, chce podle svých slov sjednotit zemi. Samozvaný vůdce fragmentované země ve svém projevu podle CNN kritizoval Írán a možná si vytváří prostor pro spolupráci se Západem.
Jedenáct dní trvající převrat v Sýrii je u konce, v zemi ale nadále zůstává řada nejrůznějších skupin, které usilují o vládu nad blízkovýchodním státem. Vůdce povstalců Abú Muhammad al-Džawlání chce všechny sjednotit. Na první pohled nereálný cíl formuloval ve svém projevu z mešity v Damašku. Informovala o tom katarská Al-Džazíra.
ČTĚTE TAKÉ: Kdo je Bašár Asad? Zprvu přinášel naději na změnu režimu, pak se stal válečným zločincem
„Toto vítězství, moji bratři, je vítězstvím celého islámského národa,“ prohlásil Džawlání. Podle CNN to byl vzkaz všem, kteří ho vynesli k moci a podpořili jeho bojovníky z Haját Tahrír aš-Šám (HTS), aby překvapivou rychlostí prošli celou Sýrií a svrhli diktátora Asada.
Následně ale v projevu naznačil, že nová Sýrie má být pod jeho rukama otevřená pro všechny.
„Toto vítězství, moji bratři, z milosti všemohoucího boha přišlo po obětech mučedníků, vdov a sirotků. Toto vítězství, moji bratři, přišlo díky utrpení těch, kteří snášeli věznění,“ řekl vůdce povstalců.
„Zemi, kde Bůh, kterého jste si zvolili, a způsob, jakým se modlíte, může určovat vaši třídu a omezovat vaše aspirace či vás stavět proti vašim sousedům, vyslal Džawlání v Umajjovské mešitě velmi jasný signál. Je sunnitský muslim, je součástí syrské většiny. Asad byl alavita. Jsou zde ale i křesťané, drúzové, šíitští muslimové, ismailité a další,“ komentuje CNN.
Ostrá kritika Íránu
Poté, co Džawlání promluvil k Syřanům, obrátil svou pozornost v projevu do zahraničí. Podle zahraničních pozorovatelů chtěl totiž samozvaný vůdce promluvit i k Západu. Ostatně nebyla náhoda, že dal Džawlání krátce před dokonáním převratu rozhovor americké CNN.
Syrský vůdce se v projevu překvapivě ostře vymezil vůči Íránu, který využívá Sýrii jako spojnici mezi svými proxy skupinami a také jako sklad munice.
„Tento nový triumf, moji bratři, znamená novou kapitolu v dějinách regionu, v dějinách plných nebezpečí, která zanechala Sýrii jako hřiště pro íránské ambice, šířící se sektářství a rozdmýchávající korupci,“ řekl Džawlání.
Podle CNN syrský rebel moc dobře ví, že jeho poselství bude slyšet i v Tel Avivu a Washingtonu, kde je považován za člena zakázané teroristické organizace a na jeho hlavu je vypsána odměna 10 milionů dolarů. Jako by chtěl Džawlání přesvědčit, že nová Sýrie „chápe zájmy Západu“. Joe Biden už reagoval, že jeho projev kvituje, počká si ale na reálné činy.
Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký pro CNN Prima NEWS řekl, že pochybuje o tom, že by byl vůdce povstalců schopný vládnout celé Sýrii nebo že by došlo ke klidnému předání moci. „On může mít nějaké názory, je ale velká otázka, jestli je budou respektovat i muži, které má za sebou,“ uvedl.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Klid v Sýrii nebude ani po svržení Asada, varoval Mikulecký. Zmínil fakt, o kterém se nemluví