Žádné množství alkoholu není zdravé, pokud je vám méně než 40 let. Pokud je vám více než 40 let a jste bez zdravotních obtíží, malé množství alkoholu může snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice a cukrovky. Vyplývá to z nové komplexní studie, která vznikla na půdě Washingtonské univerzity.
„Tato onemocnění jsou hlavními příčinami úmrtí ve velké části světa,“ uvedla profesorka z Lékařské fakulty Washingtonské univerzity a hlavní autorka studie Emmanuela Gakidou.
Ukazuje se, že malé množství ve starším věku je ve skutečnosti lepší než žádné pití, dodala Gakidou s tím, že pro ostatní případy je konzumace alkoholu škodlivá na všech úrovních. Studie naopak nezjistila žádný pozitivní účinek na nemoci, jako je tuberkulóza, hypertenze, epilepsie, pankreatitida a mnoho druhů rakoviny.
Švédové vyvinuli pilulku proti kocovině po nadměrném požití alkoholu. Má to ale háček
Švédská firma DeFaire Medical začala tento měsíc prodávat pilulky, které podle ní brání kocovině po požití nadměrného množství alkoholu. Doložila to vědeckou studií, o níž informovala v pondělí televize France24 či deník Daily Mail. Jeho dva redaktoři účinky tabletek vyzkoušeli, jednomu pomohly, druhému ne.
„Mezinárodní i národní zásady týkající se alkoholu obvykle podtrhují rozdíl mezi úrovní spotřeby u mužů ve srovnání se ženami,“ řekl Gakidou. „Naše práce naznačuje, že účinnější by bylo, kdyby se zohledňoval věk na rozdíl od pohlaví,“ dodala.
Nejvíce ohrožení jsou mladší 40 let
Tato analýza je první, která zohledňuje riziko alkoholu podle geografické oblasti, věku i pohlaví. Zabývala se údaji o lidech ve věku 15 až 95 let z 204 zemí za třicet let.
Analýza odhaduje, že 1,34 miliardy lidí na celém světě v roce 2020 požilo škodlivé množství alkoholu. Více než 59 procent lidí, kteří takto pili, mělo mezi 15 a 39 lety. Z toho více než dvě třetiny byli muži.
Ve všech geografických oblastech studie zjistila, že pití alkoholu lidem mladším 40 let nepřináší žádné zdravotní výhody, naopak zvyšuje riziko nehody motorových vozidel, sebevraždy a vraždy.
Kritika studie
Závěry studie se ale setkaly i s kritikou. Například od vedoucího výzkumného pracovníka Sheffieldské univerzity ve Spojeném království Colina Anguse. „Statistiky ukazují, že je 14krát více úmrtí zaviněných alkoholem ve Spojeném království ve věkové kategorii 70 až 74 let než v kategorii 20 až 24 let,“ uvedl. Odporuje to podle něj tvrzení, že bychom se měli zaměřit na pití mladších věkových skupin.