Na Ukrajinu už odešlo bojovat z Ruska 360 tisíc vojáků, 315 tisíc z nich Moskva ztratila. To znamená, že přišla o 87 procent dosud vyčleněných jednotek. Vyplývá to z analýzy amerických zpravodajských služeb, kterou dostali členové Kongresu, uvádí CNN. I přes děsivé ztráty ale Moskva zvládá udržovat válečnou mašinerii v chodu.
Na půdě amerického Kongresu teď možná probíhá bitva o budoucnost Ukrajiny. Senát má na stole bezpečnostní balíček, který má přihrát další miliardy pro Kyjev. Republikáni ho ale blokují. Do Kongresu mezitím doputovala nejnovější analýza zpravodajských služeb o ruských ztrátách na Ukrajině.
K obsahu materiálů se prostřednictvím nejmenovaného zdroje dostala americká CNN. Tajné služby tvrdí, že Rusko už ztratilo 87 procent vojáků vyčleněných na Ukrajinu. Na frontu měla Moskva poslat 360 tisíc mužů, ztratila jich 315 tisíc. Analýza přitom nespecifikuje, zda zemřeli, zranili se, zběhli či padli do zajetí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Průtahy v Kongresu plní Putinův sen, řekl Zelenskyj. Do USA si přijel pro miliardy
Data zpravodajských služeb ukazují také extrémní ztráty na poli techniky. Rusko mělo ztratit 2 200 ze 3 500 tanků. V kontextu bojových vozidel pěchoty měla Moskva 13 600 kusů, přišla o 4 400.
Z analýzy vyplývá, že tím Rusko zabrzdilo snahu o modernizaci armády, protože přišla o většinu nové techniky. Spoléhat tak musí na starší kusy, kterých má ke smutku Kyjeva stále ještě dost. Že jsou ostatně Rusové ochotni pokračovat ve válce i přes drakonické ztráty, ukázali už v dobách Sovětského svazu.
„Válka odmazala patnáctileté úsilí Ruska o modernizaci jeho pozemních sil,“ uvádí data zpravodajských služeb. „Od konce listopadu Rusko ztratilo více než čtvrtinu svých zásob vybavení pro pozemní síly, které mělo před invazí. Tím se snížila složitost a rozsah ruských útočných operací, které od počátku roku 2022 nedosáhly na Ukrajině významnějších úspěchů,“ doplňuje analýza s odkazem na vojenský pat, který teď ve válce nastal.
Je na místě zmínit, že vzhledem k brutalitě bojů má těžké ztráty bezesporu i Ukrajina. Konkrétní data ale nejsou k dispozici. Kyjev je tají a zpravodajské služby spojenců rovněž.
Složitá jednání
V americkém Kongresu teď chtějí vědět, co bude s válkou dál. Někteří republikáni šanci na naplnění ukrajinských vizí už nevidí.
„Myšlenka, že Ukrajina hodlá vrátit Rusko zpět k hranicím z roku 1991, je absurdní,“ řekl v nedělním pořadu CNN State of the Union republikán James David Vance z Ohia. „Takže to, co říkáme prezidentovi a vlastně celému světu, je, že musíte zformulovat, jaké jsou ambice. Čeho dosáhne 61 miliard dolarů? Něčeho, čeho 100 miliard dolarů nedosáhlo?“ rýpl si politik do objemu peněz, které už USA pro spojence vyčlenily.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý ve Spojených státech jednal, aby uspíšil schválení zmiňovaného bezpečnostního balíčku. Obdržel prý pozitivní signály. Podle odborníků je ale nepravděpodobné, že by Kongres peníze pro Ukrajinu schválil ještě tento týden.
Americký prezident Joe Biden znovu zopakoval, že má Ukrajina podporu USA. Schvalování peněz pro Kyjev je ale nyní v rukou Senátu.