CNN: Ukrajina klepe na brány NATO. Proč ji Biden nechce vpustit do vojenské aliance?

Joe Biden před summitem NATO navštívil Londýn (10. 7. 2023).

Možné přijetí Ukrajiny do NATO

Otázka ukrajinského členství v NATO v předvečer klíčového summitu nadále rozděluje zástupce aliance. Americký prezident Joe Biden v rozhovoru pro CNN prohlásil, že Ukrajina není na vstup do NATO připravena. Analytici televize rozebrali, proč si to šéf Bílého domu myslí.

Už v úterý započne v litevském Vilniusu dvoudenní summit NATO. Mítink, který je mediálně velmi pozorně sledovaný. Jedním z hlavních pilířů summitu má být totiž diskuze o přijetí, či nepřijetí Ukrajiny do struktur NATO.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ukrajina není připravena vstoupit do NATO, prohlásil Biden. Problémem není jen válka

Jen pár hodin před summitem vyslaly Spojené státy do Kyjeva štiplavou zprávu, která tak trochu naznačila, jak debaty ve Vilniusu nejspíš dopadnou. Americký prezident Joe Biden totiž v rozhovoru pro CNN prohlásil, že Ukrajina „není připravena vstoupit do NATO“. Šlo doposud o nejjasnější vyjádření na toto téma, Biden nad ním dosud rétoricky kličkoval.

Ukrajina není připravena vstoupit do NATO, prohlásil Biden. Problémem není jen válka

Ukrajina teď není připravena na vstup do Severoatlantické aliance. V rozhovoru pro CNN to řekl americký prezident Joe Biden. Problém je válka s Ruskem, zapracovat podle něj musí Ukrajina ale také na demokratizaci. Ruští okupanti pokračují v masivním bombardování ukrajinských měst. Ukrajinci mnoho raket i sebevražedných dronů sestřelili již ve vzduchu. Přesto došlo k výrazným škodám, Kyjev hlásí další civilní oběti. Nejtvrdší boje nadále zuří u Bachmutu, Lymanu, Avdijivky a Marjinky. Velitel Azova Denys Prokopenko chce po návratu z Turecka znovu bojovat proti Rusku. Moskva viní Kyjev a Ankaru z porušení dohody.

Na Ukrajině proto zavládla chmurná nálada, uvedl list The Guardian. A sám prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že do Vilniusu s největší pravděpodobností nedorazí. „Nepojedu tam jen pro zábavu,“ řekl pro ABC News s tím, že by pro účast na summitu potřeboval hmatatelné politické záruky.

I když nejsilnější hráč v NATO dává od ukrajinského členství prozatím ruce pryč, otázka přijetí Kyjeva do struktur vojenské aliance nadále štěpí její členy.

Vpuštění Ukrajiny do NATO jsou nakloněné například pobaltské státy nebo Polsko. Zelenou dalo Zelenskému dokonce i Turecko. Jeho prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že si Ukrajina členství v NATO „zaslouží“. Šlo o mimořádně překvapivé sdělení, protože Turecko sice Ukrajinu vojensky i politicky podporuje, ale zároveň udržuje strategické vztahy s Ruskem.

Proč Biden nechce Ukrajinu v NATO?

Biden prozatím řekl Ukrajině „ne“, analytik CNN Stephen Collinson se ale domnívá, že otázka rozděluje i americké politiky, a to často nezávisle na jejich politické příslušnosti. Například republikán Lindsey Graham a demokrat Richard Blumenthal společně vyzvali k vypracování jasného harmonogramu, na základě kterého by se Ukrajina dostala do NATO.

Hlasů proti přijetí Ukrajiny do NATO je ale v USA také dost. Hlavní snahou Bidena od začátku války je nevyvolat přímý konflikt s Ruskem. A vidina Ukrajiny v NATO by k němu údajně mohla přispět.

„Kdyby se Ukrajině nabídlo přijetí po válce, možná by to bylo kontraproduktivní, protože by to mohlo způsobit, že Kreml nikdy konflikt neukončí,“ uvedl Collinson.

Strach z reakce Ruska mají také mnozí vojenští analytici. „Spojené státy by neměly garantovat bezpečnost Ukrajiny. Tečka. Neměli bychom to dělat teď – ani prostřednictvím NATO nebo nějakých dvoustranných bezpečnostních záruk, a neměli bychom tak činit ani v rámci mírové dohody,“ sdělil CNN Ben Friedman, politický ředitel think-tanku Defense Priorities.

Podle něj jsou na prvním místě strategické zájmy Washingtonu, kterým by rozhodně neprospělo zvýšené riziko jaderné války.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle CNN přesto všechno tuší, že současná Bidenova administrativa je Kyjevu velmi nakloněná. A že s příští rošádou v Bílém domě se to může rychle změnit.

Tagy: