Známe to snad všichni: Konečně jsme přišli na tu správnou denní rutinu, jak naši pleť rozzářit a vypnout, jenže ejhle, po pár měsících nám přestane fungovat. Na obličeji se opět začínají objevovat pupínky, kůže svědí, případně šedne a ztrácí pružnost. Sledujeme se v zrcadle a nemůžeme přijít na odpověď, proč se tak stalo. Faktorů, které stav pleti ovlivňují, je podle Renaty Sičákové, dlouholeté profesionálky v oboru dermatologie a kosmetiky, celá řada. Je třeba je odhalit a mimo jiné se smířit třeba i s faktem, že pro různé části obličeje je třeba používat různé druhy krémů.
Na světě žije pár šťastlivců, jejichž pleť dostala do vínku „věčnou spokojenost“. K tomu, aby vypadala pěkně a zdravě, není třeba žádné zvláštní starostlivosti. Ovšem většina z nás se o stejný výsledek musí snažit den co den, ráno i večer, přičemž kýžený výsledek je mnohdy bez garance úspěchu.
Pokud si teď říkáte, že píšeme právě o vás, pak pokračujte ve čtení. Dost možná dostanete odpověď na vaše trápení.
Naše pleť vnímá vše kolem nás
Když dva dělají totéž, není to totéž. A to platí i při opečovávání naší pleti. Co sedne jednomu, druhému může vadit a naopak. Důvodem je fakt, že každý z nás je unikát s odlišným způsobem života. Co všechno stav naší pleti může ovlivnit?
ČTĚTE TAKÉ: Péče o pleť není marnivost, ale nezbytnost, chceme-li vypadat zdravě i krásně
Věk
Právě věk většinu z nás napadne ze všeho nejdříve. A je to logická úvaha. Výběr produktů se ve 30 letech bude s velkou pravděpodobností dost lišit od toho, co bychom si zvolili o 10 let dříve. „Velkou roli hraje, jak stárneme a mění se nám hormony. A proto nemůžeme celý život používat stejnou kosmetiku, protože i pleť se mění a v různých fázích života potřebuje něco jiného,“ vysvětluje Renata Sičáková, zakladatelka Hydrafacial Centra Praha.
V něm klientům k lepší pleti pomáhá zařízením Hydrafacial s patentovanou technologií vortex. Proceduru je možné přizpůsobit individuálním potřebám každého z nich. „Lze ho používat od narození takřka do smrti. To je jeho velká výhoda, že s jeho pomocí můžete neinvazivně udržovat zdravou pleť. Po ošetření je čistá, zdravá.“
Zaměstnání
Hydrafacial nejen pro pleť na tváři
S jeho pomocí lze ošetřit i pokožku na krku, dekolt, dále ruce, vlasovou pokožku, případně vybrané tělové partie. K oblíbeným se řadí hýždě a stehna.
Většina z nás v práci stráví třetinu života. Je tedy jasné, že prostředí, v němž svou kariéru budujeme, se odráží na našem zdraví a tedy i na stavu pleti. „Kdo pracuje na slunci nebo v prašném prostředí, musí pleť odpovídajícím způsobem chránit. Důkladně ji čistit, aktivně si krýt hlavu i tvář, častěji používat krémy s SPF, ideálně s co nejvyšší hodnotou,“ vyjmenovává profesionálka v oblasti dermatologie a kosmetiky s tím, že SPF by mělo být součástí kterékoli denní rutiny bez ohledu na to, zda pracujeme venku či uvnitř, jestli je léto nebo zima. Sluneční paprsky a především UV záření na nás totiž dopadají stále.
Roční období
Pro většinu z nás je přirozené s nadcházejícím létem rozšířit svoji kosmetickou výbavu o opalovací krém. Ochranný faktor by ale, jak už bylo zmíněno výše, měl být stálicí v našich koupelnách bez ohledu na měsíc.
Přesto se letní péče o zimní liší. „V létě potřebujete dodávat pleti více hydrataci, třeba kyselinou hyaluronovou. V zimě ji potřebujete více chránit, takže tam se hodí krémy s ceramidy a trošku mastnější, hutnější,“ radí odbornice s více než dvacetiletou praxí.
Fyzický stav
Zásadní vliv na naši pleť má genetická výbava každého z nás. A tu pak průběžně ovlivňují okolnosti našich životů. U žen je to například těhotenství, kdy se zásadně mění hladiny hormonů, přičemž je ale třeba brát ohled na vývoj dítěte, což znamená například dočasné vyloučení vitamínu A, který obsahuje třeba retinol.
Roli bez pochyby hrají i nemoci, které se na vzhledu naší kůže projevují velmi často v podobě akné, ekzémů apod. „V takové chvíli je pochopitelně nejlepší navštívit odborníka, který pomůže se správně nastavenou péčí. V případě lehčích obtíží je možno svůj stav konzultovat třeba i s lékárníky. Pokud ale problém přetrvává, je vhodné požádat o pomoc lékaře,“ radí Renata Sičáková, která dodává, že z praxe zná i případy smíšené pleti, kdy je třeba používat pro každou část tváře jiný krém.
Odborníci evidují více než 300 kožních nemocí či nemocí, které se na kůži projevují. První písemné zmínky o kůži o nemoci kůže pocházejí z dob starověkého Egypta, píše se v nich o projevech lepry.
Francouzský lékař Guy de Chauliac se ve 14. století poprvé zmínil o růžovce. Ve svých záznamech popisoval červené skvrny na tváři a zduřelý nos.
Přechodná období
Namáhavým obdobím pro naši pokožku může být také dovolená. Tím spíš, že většinou míříme daleko od domova, do podmínek na hony vzdálených těm, které jsou nám přirozené. Většinou míříme k moři, kde tvář s radostí vystavujeme ostrému slunci, či na hory, kde na nás pro změnu útočí mráz. Ovšem není třeba se dovolených zříkat. Jen je potřeba znát způsoby, jak během nich o svoji pleť pečovat, případně jak jí pomoci se stabilizací po návratu domů. „Dovolené jsou období, která pro naši kůži znamenají stres, zátěž. A je vhodné, i když si profesionální ošetření běžně nedopřáváte, si po jejich skončení dopřát odbornou péči v salónu. Většina z nás za hranice vyráží i třikrát do roka, což už se na pleti může odrazit,“ říká Renata Sičáková.