Povinná karanténa pro cestující z Anglie
Mutace koronaviru SARS-CoV-2, která se šíří na jihu Anglie, není pod kontrolou a bude velmi složité její rozmach potlačit. Takto se v neděli vyjádřil britský ministr zdravotnictví Matt Hancock poté, co vládní experti vyhodnotili, že nový virový kmen je nakažlivější než ostatní. Vývoj sleduje Světová zdravotnická organizace (WHO) a začínají reagovat i některé státy Evropské unie včetně Česka.
Nizozemsko v noci na neděli oznámilo více než desetidenní zákaz letecké přepravy cestujících z Británie, následovalo podle agentury AP mimo jiné Belgie, Rakousko a Itálie. Od půlnoci ruší letecké spojení s Británií rovněž Německo, podle agentury AFP zatím do konce roku.
Další mutace. Nakažlivější forma koronaviru se objevila také v Jihoafrické republice
Nová, zřejmě nakažlivější mutace koronaviru se objevila rovněž v Jihoafrické republice, kde podle místní vlády přispívá k druhé vlně nákazy. Epidemioložka Emma Hodcroftová, která působí na švýcarské Basilejské univerzitě, na Twitteru uvedla, že se jedná o jinou mutaci viru, než je ta, jež nyní vyvolává obavy v Británii.
Francie se rozhodla přerušit dopravní spojení se Spojeným královstvím od půlnoci na 48 hodin, uvedl úřad francouzské vlády. Podle italského ministra zdravotnictví zákaz letů z Británie bude platit do 6. ledna a do Itálie zároveň nesmí vstoupit nikdo, kdo byl v Británii v posledních 14 dnech.
Mutace byla objevena i v jiných zemích
Bulharsko ruší letecké spojení s Británií od půlnoci až do konce ledna, Irsko uvalí zákaz na letecké a lodní spojení s Británií od půlnoci a „přinejmenším“ na 48 hodin, uvedla AFP. Podle agentury DPA o přerušení leteckých spojů s Británií od půlnoci rozhodlo také Švýcarsko. Obdobné opatření do konce roku přijaly pobaltské státy.
Zákaz vstupu pro britské cestující chystá Švédsko, řekl švédský ministr vnitra v televizi SVT. Španělsko vyzvalo ke koordinaci postupu v rámci Evropské unie; podle stanice BBC by se o tom v Bruselu měli v pondělí radit zástupci členských zemí EU. V Británii se v pondělí pod vedením premiéra Borise Johnsona sejde krizový štáb COBRA, aby projednal situaci týkající se mezinárodní přepravy, především pak toku zboží z Británie a do země. Ministerstvo dopravy vyzvalo občany, aby necestovali do přístavů v hrabství Kent.
Výskyt nového kmene koronaviru z Británie hlásí Itálie. Co o něm zatím víme?
Přes Londýn a jižní Anglii se šíří nová mutace koronaviru, podle italských úřadů se už objevila i na Apeninském poloostrově. Vědci se domnívají, že je výrazně nakažlivější než jiné kmeny. Z toho důvodu dochází ke zpřísnění koronavirových opatření a zákazů letů v Evropě. Co se zatím o nové mutaci viru ví? A je namístě se jí obávat?
Turecko v neděli oznámilo pozastavení letů nejen z Británie, ale také z Nizozemska, Dánska a Jihoafrické republiky. Nizozemsko totiž odhalilo zmutovaný kmen zjištěný v Anglii při namátkové kontrole starších případů ve vzorku odebraném na začátku prosince. Podle WHO byla mutace zjištěna i v Dánsku a v Austrálii, napsala BBC. Nový, nakažlivější kmen – i když jiný než ten britský – se šíří také v Jihoafrické republice. Lety z Jihoafrické republiky zastavily i Německo a Švýcarsko.
Na situaci v Británii reaguje také Česko, kde se od neděle musí lidé přijíždějící z Británie povinně odebrat do izolace. Později večer ministerstvo zdravotnictví na Twitteru oznámilo, že Česko od pondělí zastaví lety z Británie.
O 70 procent nakažlivější
Významné šíření jisté mutace koronaviru v částech Anglie oznámila britská vláda v pondělí. V sobotu pak tamní premiér Boris Johnson řekl, že nový kmen může být až o 70 procent nakažlivější než ten, který dosud v Británii převládal.
Muž s covidem se udusil přímo během letu. Na bezpečnostní kontrole o svém stavu lhal
Otřesný zážitek má za sebou téměř 200 cestujících letecké společnosti United Airlines. Přímo během letu z Orlanda do Los Angeles se udusil jeden z pasažérů. Incident se stal na začátku týdne, následné vyšetřování ale později odhalilo, že zemřelý měl koronavirus a před nástupem do letadla zřejmě lhal o svém zdravotním stavu. Mnoho pasažérů letu zuří a kritizuje dopravce kvůli bezpečnostním opatřením.
Experti včetně těch z WHO zatím nemají důkazy, že by zmutovaný virus vyvolával těžší případy nemoci COVID-19 nebo že by u něj neúčinkovaly vyvinuté vakcíny. Přesto situace vyvolává mezi vědci i vládními pracovníky značné znepokojení a premiér Johnson v sobotu reagoval zavedením nejtvrdších karanténních opatření v Londýně a v dalších oblastech Anglie. WHO uvedla, že je s britskými činiteli v těsném kontaktu.
„Nová varianta (viru) se vymkla kontrole,“ řekl v neděli v rozhovoru s televizí BBC ministr Hancock. „Vzhledem k tomu, oč rychleji se tato nová varianta šíří, bude velmi složité udržet ji na uzdě, dokud není široce nasazená vakcína,“ komentoval situaci v jiném interview.
Denní počty nákaz v Británii po poklesu z konce listopadu v posledních dnech znovu prudce rostou, v sobotu země zaznamenala na 27 tisíc nových infekcí. Podle ministra Hancocka je v britských nemocnicích asi 18 tisíc lidí s COVID-19, což je prý číslo těsně pod maximální hodnotou z doby prvního vrcholu epidemie.