reklama

BLOG: COVID-19 jako šance pro přírodu znovu se nadechnout? Ne tak úplně

Omezení spojená se šířením nového typu koronaviru mohou na první pohled vypadat, jako skvělá zpráva pro divoká zvířata i přírodu samotnou. A něco dobrou zprávou skutečně je – třeba snížení produkce emisí nebo uzavíraní krabích a rybích farem. Jenže to by člověk nebyl člověkem, aby to té přírodě „nevynahradil“ po svém.

reklama

  • Roušky – na plážích se objevují použité jednorázové roušky, které tam vyplavuje moře. Konkrétně se tak děje v Číně, kde může tento typ odpadu v moři ohrožovat především želvy a delfíny. Stejně jako plastikové sáčky si i roušky mohou splést s potravou. Jak tato zvířata pak končí asi všichni víme – vyhladoví k smrti.
  • Léky ze zvířat – v Číně ještě chvíli zůstaneme. Tamější úřady totiž zveřejnily seznam doporučených léků, které mají pomáhat v boji s COVID-19. Jaké překvapení pro ochránce zvířat bylo, když zjistili, že na seznamu jsou léky, jejichž součástí je medvědí žluč nebo nosorožčí či buvolí rohy. O stavu populace nosorožců zřejmě také všichni víme a o tom, co se děje na medvědích farmách, odkud žluč pochází, už jste si u nás taky mohli přečíst.
  • Pytláci - nejen v Číně, ale po celém světě se lidé chápou možností, které nastalá situace nabízí. Jednou z nich je i pytláctví. Policie je totiž zaměstnaná pomocí veřejnosti a síly na postihy ilegálního lovu zvířat už takřka nezbývají.
  • Mrtvá zvířata v Česku – to, jak Češi utíkají do přírody, má své „vedlejší účinky“. V záchranných stanicích se rychle množí případy zraněných zvířat (především mláďat) od psů (prosím, pokud váš pes neovládá přivolání, nepouštějte ho na volno – raději se naučte, jak ho to naučit). A také zbytečně posbíraných malých zajíčků je ve stanicích přehršel. Řekněme si, co už asi všichni víme (ale opakování je matka moudrosti): Matka chodí k mláďatům jen jednou denně, aby k nim nepřilákala predátory. Pokud mládě vezmete do rukou, přenesete na něj svůj pach a samice už ho nepřijme. V záchranné stanici se odchov malých zajíčků většinou nedaří, protože jde o náročná a extrémně stresová zvířata. Takže tím, že je tam pro jistotu donesete, je prakticky odsoudíte k smrti – a to i přes enormní snahu pracovníků stanic zvíře zachránit.
  • Zpátky ke strojům – už minulý týden se začaly ozývat hlasy mezi politiky, že až se současná situace uklidní, nebude čas myslet zeleně, protože musíme honem rychle nahnat ekonomické resty. Co záleží na zvířatech nebo přírodě nebo na tom, že současná situace by (dle mého skromného názoru) nenastala, kdybychom se k přírodě a zvířatům chovali mnohem lépe. Takže až to skončí, začneme Zemi drancovat ještě víc, protože mnohem důležitější jsou peníze, než planeta, na které žijeme. To dá přece rozum, ne?

Podle dostupných informací se nákaza rozšířila z čínských mokrých trhů (které mimochodem sice tamější úřady zakázaly, ale prodejci se čile přesunuli do ilegality nebo na internet). Jestli si nějak představuju peklo, pak takhle. Ty trhy jsou horší než ta nejhorší noční můra pro každého, kdo ke zvířatům chová kladné city. Jak to může připadat zvířatům samotným, to si vůbec nedokážu představit.

Chcete namítnou, že my se přece ke zvířatům chováme lépe? A co když nejde jen o mokré trhy? Co když jde o přemíru chemie na polích, na zahradách, o způsob chovu zvířat (ano, narážím na velkochovy – ať už ptáků, savců nebo ryb), co když jde o bezhlavé zastavování orné půdy sklady, kácení stromů, vypouštění chemikálií do řek, mocí mermo udržování anglických trávníků, odhazování odpadků (včetně cigaretových nedopalků)…

Co když jde o naši lhostejnost a o to, že bereme přírodu jako samozřejmost? Neměli bychom si teď, kdy nám příroda poskytuje takřka jedinou útěchu, uvědomit, jak moc ji potřebujeme? A že ona se bez nás obejde (a zřejmě jí bude i mnohem lépe), ale my se bez ní skutečně neobejdeme? Vděčíme jí za mnohé. Vděčíme jí za to, že jsme. Dejme jí ten vděk najevo jinak, než že ji budeme systematicky ničit. Nechme ji volně dýchat – a to nejen ve chvílích, kdy nám jde o život.

Tagy:

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových
360°

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Jediný Čech, který byl v F1: Schumacher mi přál hodně štěstí. Snad budu mít brzy nástupce

Celý svět se 16. září 2001 ještě vzpamatovával z teroristických útoků v USA. Jakékoliv sportovní události byly pochopitelně upozaděné, přesto přesně před 20 lety nastal velký den pro Českou republiku. Tomáš Enge se stal prvním – a stále posledním – Čechem, který závodil ve slavné formuli 1. O nezapomenutelné zkušenosti vyprávěl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama