reklama

COVID-19: Zabíjí mladé a zdravé lidi zvláštní chyba imunity?

Stránky světových médií začínají plnit příběhy lidí, kteří měli všechny předpoklady překonat nákazu koronavirem, ale náhle se jejich stav prudce zhoršil a oni zemřeli. I čeští lékaři už se tímto fenoménem zabývají, ve světě běží odborná studie cíleně vyhledávající tyto pacienty. Některé těžké průběhy či nečekaná úmrtí u mladých lidí by mohla mít na svědomí specifická porucha obranyschopnosti přímo proti tomuto typu virů.

reklama

CNN přinesla jeden z takových typických příběhů. Šlo o mladý manželský pár kolem 30 let, oba byli zdraví a v dobré kondici. Přestože ona se po lehkém průběhu nemoci uzdravila, on koronaviru podlehl. Brandy a Ben Ludererovi žili v New Jersey, oba se věnovali speciální pedagogice a učili na jedné z tamních škol. Ben navíc hrál vášnivě rád baseball a byl i jeho trenérem. Když se začal cítit špatně, nebyl překvapený, protože jen o pár dní dříve měla jeho žena Brandy pozitivní test na koronavirus. U Brandy se ovšem objevila jen nízká teplota, kterou jeden z lékařů dokonce ani za příznak nepovažoval. Nemoc u ní neměla nijak závažný průběh. Ben očekával, že u něj to proběhne podobně.

Jeho stav se ale rychle zhoršoval a muž se začal dusit do té míry, že požádal svou ženu, aby ho odvezla na pohotovost. „Měl opravdu obavy,“ popsala Brandy. V nemocnici Ben dostal kyslík, tekutiny a lék pomáhající zvládat obtíže. Ten samý večer ho poslali do domácího léčení.

Následující den už se cítil lépe a podle vyprávění Brandy poprvé vstal z postele a snědl večeři. Zdálo se, že je na nejlepší cestě k uzdravení. Už v noci se ale těžké příznaky COVIDu-19 vrátily.„V noci se mu obzvlášť špatně dýchalo,“ posala Brandy s tím, že si Ben nebyl jistý, zda se nemá vrátit na pohotovost. Brandy se mu snažila jakkoli ulevit, například zvlhčovačem vzduchu. Z preventivních důvodů spala v jiné místnosti, než její manžel, ale když se Benovi podařilo konečně usnout, věřila, že si může také odpočinout. „Slyšela jsem za dveřmi, jak oddychuje a také jsem usnula,“ popsala. Svého muže kontrolovala ve dvě hodiny ráno. Dýchal, spal a zdálo se, že je vše v rámci možností v pořádku. V šest hodin ráno ale už našla svého manžela mrtvého.

Příběh Bena Luderera zdaleka není ojedinělý, konstatuje CNN. Zdravotníci po celém světě se teď ptají, proč někteří mladí lidé po nákaze koronavirem tak náhle umírají.

Rozjela se studie, možná zabíjí specifická porucha imunity

Lékaři po celém světe se pídí po tom, v čem se lišili mladé a zdravé oběti koronaviru od svých vrstevníků. Existují různé teorie, které zmiňují i odborníci pro CNN. Odpověď by mohla být ukryta v našich genech. Jednou z možností je genová variace ACE2. Jde o receptor, jehož různé varianty buď mohou usnadnit, nebo ztížit vstup viru do plicních buněk, popsal imunolog Philip Murphy z amerického Národního ústavu pro alergie a infekční choroby.

Další teorie směřuje k úloze sufraktantu a jeho dostatku či nedostatku v těle daného pacienta. Jde o látku, která, zjednodušeně řečeno, ovlivňuje elasticitu našich plic. Snižováním povrchového napětí brání smrštění plicních sklípků a následnému kolapsu plic. Bývá nedostatečně vyvinut u předčasně narozených dětí a je poškozován i v průběhu těžkých plicních chorob dospělých.

COVID-19 se chová netypicky, studie zkoumá geny pacientů

O komentář k problematice i k tezím odborníků, které publikovala CNN, jsme požádali primářku Ústavu imunologie 2. LF Univerzity Karlovy a náměstkyni pro vědu a výzkum FN Motol prof. Annu Šedivou.„Hlavní otázkou je, proč jsou dokonce i novorozenci a malé děti postiženi závažným průběhem daleko méně než starší pacienti. To je neobvyklé. Imunitní funkce se s věkem mění a velmi zjednodušeně jsou nízké u úplně malých dětí a úplně starých lidí. Obvykle jsou tedy tyto dvě kategorie více náchylné k infekčním nemocem, ale u COVID-19 to tak není. Tento samotný fakt se velmi zkoumá, zatím není odpověď, domníváme se, že se jedná o některý z faktorů vrozené imunity,“ popisuje profesorka Šedivá.

„Možná do toho zasahuje i surfaktant zmiňovaný i vědci ve zprávě CNN. Je to takový film na plicních površích, který umožňuje jejich hladké rozpínání a působí i ochranně. Zmiňují také možné genetické varianty ACE2, což je receptor, který virus využívá ke vstupu do těla. Někteří pacienti mohou mít variantu, kterou virus využije snadněji, nicméně domníváme se, že to budou spíše výjimky,“ upřesňuje k další možné teorii profesorka Šedivá.

Teorie cílené chyby imunity

„Mezi specialisty na imunodeficitní onemocnění je toto téma velmi diskutováno. Již z minulých výzkumů je známo, že mohou existovat poruchy imunity, které selektivně zasáhnou obrannou linii proti specifickému onemocnění.“

„Takové cílené chyby byly nalezeny třeba u některých těžkých případů chřipky, u případů herpetické encefalitidy i u některých bakteriálních onemocnění, třeba u mykobakterií způsobujících tuberkulózu nebo u některých pneumokoků. Vyvstává otázka, zda některé těžké průběhy či nečekaná úmrtí u mladých pacientů na COVID-19 nemohou být způsobeny také takovou imunodeficiencí, specifickou poruchou obrany proti tomuto viru,“ vysvětluje imunoložka a dodává, že z toho důvodu teď ve světě probíhá studie cíleně vyhledávající takové mladé pacienty s nečekaně těžkým průběhem nemoci. U těch se provede detailní genetické vyšetření moderními metodami, doplněné dalšími funkčními testy imunity. Cílem je eventuální specifikace takového, zatím jenom potencionálního, předpokládaného defektu imunity, což by značně pomohlo pochopení interakce viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19, a našeho imunitního systému. Podrobnosti o práci lékařů a této studii naleznete na webových stránkách studie.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek
Rozhovor

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl
Rozhovor

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Experiment japonských školáků pokračuje i po 37 letech. Na Havaji vyplaval vzkaz v lahvi

Tichý oceán vyplavil na Havaji lahev se vzkazem, kterou před 37 lety vhodili do moře studenti japonské střední školy v rámci vědeckého experimentu. Cílem pokusu bylo monitorování oceánských proudů, uvedl web The Guardian. V letech 1984 a 1985 školáci hodili do oceánu poblíž Tokia 750 lahví. Od té doby se našly na 17 místech planety. Například na japonském ostrově Okinawa, v Číně, na Filipínách nebo na západním pobřeží USA.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Řidiči, pozor. Běžný lék na úzkost vás může připravit o řidičák kvůli drogám

Běžně používaný lék Trittico, který lékaři předepisují na stavy úzkosti, může vyvolat falešně pozitivní výsledek testu na drogy. Policie přitom při kontrole v takovém případě nemusí brát ohled ani na potvrzení od lékaře a může na místě zabavit řidičský průkaz do doby, než jsou k dispozici výsledky krevních testů. Na ty se ale čeká i několik týdnů.

Podmínky pro cestování se od pondělí opět mění. Které země se přesouvají do červené?

Ministerstvo zdravotnictví na základě dostupných dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy COVID-19. Ten začne platit od pondělí 20. září. Do červené kategorie se přesune Lotyšsko, San Marino a Rumunsko. Oranžová kategorie se rozroste o Island a Portugalsko, včetně Azorských ostrovů. Naopak Slovinsko bude tmavě červené.

Perou se o stín a trpí hlady. Na hranici USA a Mexika dorazily tisíce migrantů

Na hranici mezi Mexikem a americkým státem Texas se utábořilo už přes 10 tisíc převážně haitských migrantů. Provizorní tábor se rychle rozrůstá, životní podmínky ale nejsou nejen kvůli vysokým teplotám ideální. Počet zadržených migrantů na přechodu obou zemí přesáhl v červenci a srpnu poprvé za 21 let hranici 200 tisíc. Republikáni ze všeho viní prezidenta Joea Bidena.

Babiš je prototyp lídra, ale také psychopat, říká expert na předvolební kampaně

Českému voliči imponuje vůdcovství. Prototypem lídra je premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Na druhou stranu se ale jedná o psychopata. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl režisér, producent a ideamaker předvolebních kampaní Jakub Hussar. Ten ve volbách pomáhal třeba Vladimíru Franzovi, Pavlu Fischerovi nebo se snažil do Sněmovny dostat hnutí Lidé PRO Mikuláše Mináře.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama