Stránky světových médií začínají plnit příběhy lidí, kteří měli všechny předpoklady překonat nákazu koronavirem, ale náhle se jejich stav prudce zhoršil a oni zemřeli. I čeští lékaři už se tímto fenoménem zabývají, ve světě běží odborná studie cíleně vyhledávající tyto pacienty. Některé těžké průběhy či nečekaná úmrtí u mladých lidí by mohla mít na svědomí specifická porucha obranyschopnosti přímo proti tomuto typu virů.
CNN přinesla jeden z takových typických příběhů. Šlo o mladý manželský pár kolem 30 let, oba byli zdraví a v dobré kondici. Přestože ona se po lehkém průběhu nemoci uzdravila, on koronaviru podlehl. Brandy a Ben Ludererovi žili v New Jersey, oba se věnovali speciální pedagogice a učili na jedné z tamních škol. Ben navíc hrál vášnivě rád baseball a byl i jeho trenérem. Když se začal cítit špatně, nebyl překvapený, protože jen o pár dní dříve měla jeho žena Brandy pozitivní test na koronavirus. U Brandy se ovšem objevila jen nízká teplota, kterou jeden z lékařů dokonce ani za příznak nepovažoval. Nemoc u ní neměla nijak závažný průběh. Ben očekával, že u něj to proběhne podobně.
Manželé Ben a Brandy, Ben nedávno podlehl nemoci COVID-19 Zdroj: CNN
Jeho stav se ale rychle zhoršoval a muž se začal dusit do té míry, že požádal svou ženu, aby ho odvezla na pohotovost. „Měl opravdu obavy,“ popsala Brandy. V nemocnici Ben dostal kyslík, tekutiny a lék pomáhající zvládat obtíže. Ten samý večer ho poslali do domácího léčení.
Následující den už se cítil lépe a podle vyprávění Brandy poprvé vstal z postele a snědl večeři. Zdálo se, že je na nejlepší cestě k uzdravení. Už v noci se ale těžké příznaky COVIDu-19 vrátily.„V noci se mu obzvlášť špatně dýchalo,“ posala Brandy s tím, že si Ben nebyl jistý, zda se nemá vrátit na pohotovost. Brandy se mu snažila jakkoli ulevit, například zvlhčovačem vzduchu. Z preventivních důvodů spala v jiné místnosti, než její manžel, ale když se Benovi podařilo konečně usnout, věřila, že si může také odpočinout. „Slyšela jsem za dveřmi, jak oddychuje a také jsem usnula,“ popsala. Svého muže kontrolovala ve dvě hodiny ráno. Dýchal, spal a zdálo se, že je vše v rámci možností v pořádku. V šest hodin ráno ale už našla svého manžela mrtvého.
Příběh Bena Luderera zdaleka není ojedinělý, konstatuje CNN. Zdravotníci po celém světě se teď ptají, proč někteří mladí lidé po nákaze koronavirem tak náhle umírají.
Rozjela se studie, možná zabíjí specifická porucha imunity
Lékaři po celém světe se pídí po tom, v čem se lišili mladé a zdravé oběti koronaviru od svých vrstevníků. Existují různé teorie, které zmiňují i odborníci pro CNN. Odpověď by mohla být ukryta v našich genech. Jednou z možností je genová variace ACE2. Jde o receptor, jehož různé varianty buď mohou usnadnit, nebo ztížit vstup viru do plicních buněk, popsal imunolog Philip Murphy z amerického Národního ústavu pro alergie a infekční choroby.
Další teorie směřuje k úloze sufraktantu a jeho dostatku či nedostatku v těle daného pacienta. Jde o látku, která, zjednodušeně řečeno, ovlivňuje elasticitu našich plic. Snižováním povrchového napětí brání smrštění plicních sklípků a následnému kolapsu plic. Bývá nedostatečně vyvinut u předčasně narozených dětí a je poškozován i v průběhu těžkých plicních chorob dospělých.
COVID-19 se chová netypicky, studie zkoumá geny pacientů
O komentář k problematice i k tezím odborníků, které publikovala CNN, jsme požádali primářku Ústavu imunologie 2. LF Univerzity Karlovy a náměstkyni pro vědu a výzkum FN Motol prof. Annu Šedivou.„Hlavní otázkou je, proč jsou dokonce i novorozenci a malé děti postiženi závažným průběhem daleko méně než starší pacienti. To je neobvyklé. Imunitní funkce se s věkem mění a velmi zjednodušeně jsou nízké u úplně malých dětí a úplně starých lidí. Obvykle jsou tedy tyto dvě kategorie více náchylné k infekčním nemocem, ale u COVID-19 to tak není. Tento samotný fakt se velmi zkoumá, zatím není odpověď, domníváme se, že se jedná o některý z faktorů vrozené imunity,“ popisuje profesorka Šedivá.
„Možná do toho zasahuje i surfaktant zmiňovaný i vědci ve zprávě CNN. Je to takový film na plicních površích, který umožňuje jejich hladké rozpínání a působí i ochranně. Zmiňují také možné genetické varianty ACE2, což je receptor, který virus využívá ke vstupu do těla. Někteří pacienti mohou mít variantu, kterou virus využije snadněji, nicméně domníváme se, že to budou spíše výjimky,“ upřesňuje k další možné teorii profesorka Šedivá.
Teorie cílené chyby imunity
„Mezi specialisty na imunodeficitní onemocnění je toto téma velmi diskutováno. Již z minulých výzkumů je známo, že mohou existovat poruchy imunity, které selektivně zasáhnou obrannou linii proti specifickému onemocnění.“
Vědci hledají specifické změny v genech společné mladým pacientům s těžkým průběhem COVID-19
„Takové cílené chyby byly nalezeny třeba u některých těžkých případů chřipky, u případů herpetické encefalitidy i u některých bakteriálních onemocnění, třeba u mykobakterií způsobujících tuberkulózu nebo u některých pneumokoků. Vyvstává otázka, zda některé těžké průběhy či nečekaná úmrtí u mladých pacientů na COVID-19 nemohou být způsobeny také takovou imunodeficiencí, specifickou poruchou obrany proti tomuto viru,“ vysvětluje imunoložka a dodává, že z toho důvodu teď ve světě probíhá studie cíleně vyhledávající takové mladé pacienty s nečekaně těžkým průběhem nemoci. U těch se provede detailní genetické vyšetření moderními metodami, doplněné dalšími funkčními testy imunity. Cílem je eventuální specifikace takového, zatím jenom potencionálního, předpokládaného defektu imunity, což by značně pomohlo pochopení interakce viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19, a našeho imunitního systému. Podrobnosti o práci lékařů a této studii naleznete na webových stránkách studie.