I když se epidemická situace ve světě zlepšuje, podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse by se lidé neměli radovat předčasně. Podle něj pandemie covidu není tou poslední, se kterou se budeme potýkat. „Přijde smrtelnější virus,“ varoval.
„Nedělejte si naděje. Není to naposledy, kdy svět čelí hrozbě pandemie,“ uvedl podle webu News.com šéf WHO. Příchod smrtelnějšího viru označil za „evoluční jistotu“. „Je téměř jisté, že přijde další virus, který však bude potenciálně přenositelnější a smrtelnější než tento,“ prohlásil Ghebreyesus na každoročním zasedání členských států v Ženevě.
Podle něj byl „největší hnací silou“ pandemie COVID-19 „nedostatek mezinárodní solidarity a sdílení“. „Sdílení dat, informací, zdrojů i technologií,“ řekl šéf organizace.
Koronavirus pak označil za pouhou zkoušku toho, co může ve společnosti s příchodem smrtelnějšího viru nastat. „Svět se stále nachází v nestabilní situaci. Žádná země není bez rizika,“ varoval.
Šéf WHO na zasedání opět kritizoval bohaté země, že vykoupily většinu vakcín proti covidu. Tři čtvrtiny očkovacích látek podle něj skončily v rukou pouhých deseti zemí, v důsledku čehož miliony zdravotníků po celém světě stále čekají na očkování.
Na konferenci také vyzval přítomné k děkovnému gestu za miliony členů lékařského personálu, kteří po světě nasazovali život v boji proti pandemii. Přihlížející požádal o co největší hluk, například potleskem či podupáváním. On sám se přidal k aplausu. „Téměř 18 měsíců se zdravotničtí pracovníci po celém světě dostávali do rozporu mezi životem a smrtí,“ uvedl Ghebreyesus s tím, že podle odhadů WHO nákaze podlehlo více než sto tisíc z nich.
„Informací je poskrovnu, ale odhadujeme, že svou péči o ostatní zaplatilo životem 115 000 pracovnic a pracovníků ve zdravotnictví a v pečovatelských domech,“ doplnil. Světové zdravotnické shromáždění zasedá jednou ročně. Jedná se o nejvyšší grémium WHO, které schvaluje rozpočet, přijímá zásadní rozhodnutí a udává základní směřování organizace.