INTERVIEW, Ivan Netuka - 14.5. v 17:30
Až sedm procent lidí, kteří prodělali COVID-19, trpí dlouhodobými následky. „Důsledků prodělaného covidu na srdce je hned několik. Návštěvu lékaře proto neodkládejte,“ řekl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Ivan Netuka.
„V akutní fázi covidové infekce dochází k vypětí celého organismu. Nákaza představuje pro tělo zvýšenou zátěž. A samozřejmě jakákoliv predispozice k srdečním onemocněním může být demaskována právě zánětlivým onemocněním,“ vysvětlil kardiochirurg a přednosta kliniky.
Zdůraznil, že covidové pacienty ohrožuje vznik krevních sraženin. Koronavirus totiž napadá výstelku cév, která jinak zamezuje jejich vytváření. „Může dojít i k úplné trombóze cév. Vidíme pacienty, kteří přijdou s masivním infarktem, protože dojde ke sraženině v jinak zdravých cévách,“ řekl Netuka.
Srdce může být také ohroženo plicní embolií. „Sraženina se vytvoří v žilním systému a takzvaný vmetek vputuje do plicního řečiště, které může ucpat, a tím dojde k přetížení pravé komory srdeční,“ doplnil kardiochirurg.
Tyto potíže se podle něj projevují zejména v akutní fázi nemoci. „Po uzdravení dochází postupně k zotavení cévních výstelek a poté se i srážlivost vrací k normálu,“ doplnil s tím, že u každého se může rychlost zotavení lišit.
Proto by podle něj měli být lidé po prodělání covidu obezřetnější a neměli by odkládat případné kontroly u lékaře. „Pokud vám začne natékat dolní končetina, například lýtko, popřípadě stehno, měli byste vyhledat lékaře. Může to signalizovat žilní trombózy, které mohou být v krajním případě i smrtelné,“ uvedl. „Je to přitom léčitelné. Zahájí se ředění krve a sraženina se může postupně rozpustit, aniž by způsobila katastrofu.“
Mezi další symptomy, které by nás měly přivést k lékaři, patří podle Netuky déle než tři měsíce trvající dýchací potíže či problémy s výkonností.