reklama

Propad mezd v gastronomii: Zaměstnanci z obav o práci zůstávají

Restauratéři a hospodští, kteří mají existenční potíže, dávají svým zaměstnancům nižší platy, aby je nemuseli propouštět. Ti na takové podmínky často přistoupí i proto, že nechtějí ve složité situaci o svou práci přijít.

reklama

K tématu

Vít Čáslavka otevřel před pár měsíci bistro v Hradci Králové, strategicky naproti univerzitě. Věřil v návrat investice, ale namísto toho podnik naplno zasáhla koronavirová krize. Zaměstnance sice nepropustil, musel ale snížit platy. „Mnozí nám chtějí pomoct v nelehké situaci a jsou rádi, že je nepropustíme, jak se to v hodně provozech stává,“ uvádí Čáslavka. „Jelikož jsme omezili provoz, dohodli jsme se, že dostanu nějaký minimální plat, abych zaplatil své výdaje,“ říká k tomu barista bistra Jiří Roček.

„Odhadujeme, že výkon restaurací je zhruba maximálně poloviční, někteří jsou na tom ještě hůře,“ podotýká prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Podniky na to reagují snižováním platů. Například u kuchařů se hodinová mzda loni pohybovala kolem 190 korun, podle letošních statistik však klesla až na 150 korun. „Druhé vlny se bojíme. Nevíme, co čekat a jaká budou další nařízení a omezení,“ uvádí provozovatel bistra Kampus Vít Čáslavka.

K tématu

V pivovaru s restaurací v obci Stěžery mají nyní největší problém s odbytem piva, protože jiné podniky ho neodebírají a plánované akce se ruší. „Svatby nebo narozeninové večírky lidé zrušili nebo přesunuli na příští rok,“ říká Zdeněk Rýdl, provozní Pivovaru Beránek. Zákazníci podle něj chodí alespoň na obědy a večeře. „Je to však slabší, než bývalo,“ dodává s tím, že pivovar na rozdíl od konkurence zatím mzdy snižovat nebude. Spoléhá na návrat turistů, vánoční večírky a podobně.

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Kdo se stane vítězem amerických prezidentských voleb, se možná dozvíme už za několik dní. Zdá se ale, že výhra ani jednoho z kandidátů zemi klid nepřinese. Jakoby se agresivní rétorika politiků a jednostranné informovaní médií přenesly i mezi voliče. Napětí v hluboce rozdělené zemi stoupá. Rozhádané rodiny, zpřetrhaná přátelství, neochota naslouchat opačným názorům, velké nákupy zbraní „do foroty“ a strach z toho, co přijde po volbách – to vše napovídá, že USA po volbách možná čekají další občanské nepokoje, které by se v nejhorším případě mohly změnit i v krveprolití.

reklama
Jak nemá vypadat krizové řízení. Opozice kritizuje Havlíčkův plán na otevírání obchodů
Fronty a pozdní otevření. Slovensko začalo s plošným testováním obyvatel
Následky covidu: V Česku vzrostla nezaměstnanost, Slovensku hlouběji klesl HDP
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Několik hodin denně pečuje Dominik o kůži. Jak žije mladý muž s nemocí motýlích křídel?
Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají
Další články
reklama
reklama