reklama

Propad mezd v gastronomii: Zaměstnanci z obav o práci zůstávají

Restauratéři a hospodští, kteří mají existenční potíže, dávají svým zaměstnancům nižší platy, aby je nemuseli propouštět. Ti na takové podmínky často přistoupí i proto, že nechtějí ve složité situaci o svou práci přijít.

reklama

K tématu

Vít Čáslavka otevřel před pár měsíci bistro v Hradci Králové, strategicky naproti univerzitě. Věřil v návrat investice, ale namísto toho podnik naplno zasáhla koronavirová krize. Zaměstnance sice nepropustil, musel ale snížit platy. „Mnozí nám chtějí pomoct v nelehké situaci a jsou rádi, že je nepropustíme, jak se to v hodně provozech stává,“ uvádí Čáslavka. „Jelikož jsme omezili provoz, dohodli jsme se, že dostanu nějaký minimální plat, abych zaplatil své výdaje,“ říká k tomu barista bistra Jiří Roček.

„Odhadujeme, že výkon restaurací je zhruba maximálně poloviční, někteří jsou na tom ještě hůře,“ podotýká prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Podniky na to reagují snižováním platů. Například u kuchařů se hodinová mzda loni pohybovala kolem 190 korun, podle letošních statistik však klesla až na 150 korun. „Druhé vlny se bojíme. Nevíme, co čekat a jaká budou další nařízení a omezení,“ uvádí provozovatel bistra Kampus Vít Čáslavka.

K tématu

V pivovaru s restaurací v obci Stěžery mají nyní největší problém s odbytem piva, protože jiné podniky ho neodebírají a plánované akce se ruší. „Svatby nebo narozeninové večírky lidé zrušili nebo přesunuli na příští rok,“ říká Zdeněk Rýdl, provozní Pivovaru Beránek. Zákazníci podle něj chodí alespoň na obědy a večeře. „Je to však slabší, než bývalo,“ dodává s tím, že pivovar na rozdíl od konkurence zatím mzdy snižovat nebude. Spoléhá na návrat turistů, vánoční večírky a podobně.

Další hlavní zprávy

USA

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Soudní proces s obžalovaným 45letým Derekem Chauvinem, bývalým policistou, který v květnu minulého roku zaklekl na Afroameričana George Floyda, jenž následně zemřel, se chýlí ke konci. Chauvin byl v úterý večer evropského času porotou prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně. Následně byl vzat do vazby.

Evropská unie

Jde o útok na Evropskou unii. Na Vrbětice reagujme společně, žádají šéfové skupin EP

Jde o útok na Evropskou unii. Na Vrbětice reagujme společně, žádají šéfové skupin EP

Země Evropské unie musí jasně a společně zareagovat na výbuch v muničním skladu ve Vrběticích, za nímž stála podle zjištění českých tajných služeb ruská vojenská rozvědka GRU. Vyzvali k tomu ve středu ve společném prohlášení předsedové hlavních politických skupin v Evropském parlamentu, kteří podpořili Česko v současném vyhroceném diplomatickém sporu s Ruskem.

Vávra: Z lidí se stanou teroristi jen kvůli vyjádření názoru. Nový zákon je absurdní
Slovákům můžeme jen závidět. Babišovi ministři by se od sousedů měli učit komunikaci
Bojíte se Zemana, rýpala do Pirátů koalice Spolu. Babiše přitom mohla svrhnout už dávno
Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa
Ruská GRU, americká CIA i izraelský Mosad: Tajní agenti se maskují na každém rohu
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Další články
reklama
reklama