Covidová vlna zrychluje, vláda nevylučuje znovuzavedení opatření. Vrátí se respirátory?

Denní přírůstky nákazy koronavirem jsou nejvyšší za poslední dva a půl měsíce. V nemocnicích s covidem leží 262 osob, šestnáct z nich je ve vážném stavu. V Česku převažuje velmi nakažlivá subvarianta omikronu. Vrátí se některá opatření? Ministerstvo zdravotnictví to nevylučuje. Podle odborníků, které oslovili reportéři CNN Prima NEWS, však nové restrikce zatím nejsou potřeba.

Nejvíce nakažených je podle posledních dat v Praze – 114 případů na 100 tisíc lidí. „Když se podíváme na počty pozitivit, jsou poměrně vysoké. Zřejmě se vyšetřují lidi, kteří mají klinické symptomy, a naopak se nevyšetřují ti, co příznaky nemají,“ uvedla viroložka Hana Zelená.

„Je to další krok koronaviru. Už potřetí nás něčím překvapil, tentokrát šířením ve velmi horkém počasí. To tady doposud nebylo,“ upozornil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Vrchol vlny by ale podle vakcinologa Romana Chlíbka měl přijít až v září.

Odborníci oslovení reportéry CNN Prima NEWS se shodují, že proti šíření covidu momentálně žádná opatření nejsou potřeba. „V podstatě se nepotvrdilo, že by restrikce měly nějaký kýžený efekt,“ prohlásila Zelená. „Nasazovat respirátory v tuto chvíli v plošném měřítku podle mě nepřináší smysl a význam,“ doplnil Chlíbek.

Experti naopak těžko hledají shodu v tom, zda jde v případě současných subvariant omikronu o vážnou nemoc, nebo už jen o běžné onemocnění.

„Infekce probíhá lehce, takže si myslím, že by se k ní mělo přistupovat podobně jako k ostatním respiračním virům,“ míní Zelená. S tím však Chlíbek nesouhlasí. „Přirovnávat koronavirus ke chřipce a považovat jej za nějaké bezvýznamné drobné onemocnění? Vidíme, že následky covidu jsou daleko dramatičtější,“ oponuje.

Podle odborníků ale nemá cenu ani při zhoršení situace zavádět jakákoliv plošná opatření. Návrat respirátorů připouští ve veřejných prostorách a na místech, kde je velká koncentrace lidí.

„Rouška není hanba. Když jdu třeba do zdravotnického zařízení, tak by měla být znakem ohleduplnosti. To samé platí u dalších rizikových provozů, jako jsou domovy pro seniory. Tam má rouška svoje místo,“ podotkl náměstek ministerstva zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Nošení respirátorů v domovech pro seniory v pátek doporučil pražský magistrát i příslušná hygienická stanice.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:50

Skončila „referenda“ o připojení k Rusku

15:23

Stanové městečko pro Ukrajince v Praze končí. Město je kvůli zimě přesune do ubytoven

14:32

Podpořit integraci mladých Ukrajinců v ČR má nový program Stojím při Tobě

13:58

Máme strach, říkají Rusové, kteří prchají před odvodem

Jízdenky na vlak mohou podražit až o 17 procent, přiznává Kupka. Jasno bude v říjnu

Zdražování se v brzké době nevyhne ani železnici. Také dopravci se totiž potýkají s rostoucími cenami energií, které musí začít nevyhnutelně promítat do cen jízdenek. Přestože parametry prosincového navýšení cen u Českých drah ještě nejsou známé, mohlo by se zdražení kvůli inflaci pohybovat i kolem 17 procent, připustil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Od září se navíc na dráhu vrátil větší počet cestujících, proto rychleji mizí levnější jízdenky. Značná část cestujících si tak připlatí již nyní.

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

Lipavský: Kontroly na hranicích se Slovenskem mě netěší. Kvůli počtu migrantů jsou ale potřeba

Obnovení kontrol na hranicích se Slovenskem nemá podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) tlačit na Slovensko, ale má řešit situaci v Česku. Krok reflektuje situaci v oblasti migrace, řekl Lipavský v úterý před schůzí ve Sněmovně. Kabinet o zavedení kontrol na 27 bývalých hraničních přechodech rozhodl v pondělí kvůli zvýšené migraci – hlavně Syřanů. Opatření začne platit od půlnoci ze středy na čtvrtek.

Živě
ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Kalousek útočí na STAN: Vyžírky a odpadkový koš pro šíbry, už chápu jejich svatbu s ANO

Bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek kritizoval nově vznikající plzeňskou koalici Pirátů, STAN a ANO s podporou SPD již v neděli. V pondělí se jeho ostrá slova zaměřila zejména na STAN a jejich kandidáta Petra Náhlíka, který poskočil z 11. místa na první. Kalousek označil hnutí Starostů a nezávislých za odpadkový koš, který smrdí rozličnými pachy.

Petr Pavel už má dostatek podpisů na kandidaturu. Archy před volbami prověří kontrola

Kandidát na prezidenta Petr Pavel a jeho tým sesbírali k 27. září přes 55 tisíc podpisů občanů. Tyto podpisy má podle něho už tým fyzicky v rukou. Další mají v terénu podporovatelé. Ke kandidatuře potřeboval coby nezávislý kandidát získat minimálně 50 tisíc. Podle svých slov by chtěl dosáhnout hranice 70 tisíc podpisů, sběr tak bude pokračovat. Podpisové archy musí kandidáti odevzdat na ministerstvu vnitra do 8. listopadu do 16 hodin, následně je prověří kontrola.

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.