reklama

Vláda si pod rouškou nouzového stavu uzurpuje moc, myslí si Bartoš o superúřadu

Sledování telefonů nakažených, zavírání obchodů nebo zákaz hromadných akcí. Právě to má novému hygienickému superúřadu umožnit novela zákona o ochraně veřejného zdraví. Návrh, který připravilo ministerstvo zdravotnictví, ale kritizuje opozice i někteří právníci. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše jde o naprostý nesmysl.

reklama

Resort zdravotnictví pod ministrem Janem Blatným navrhuje sjednotit krajské hygienické stanice pod jeden úřad. O všech mimořádných opatřeních doposud rozhoduje vláda v rámci nouzového stavu, tedy pod dohledem Parlamentu. Nově by ale vše řídil hygienický superúřad, jehož šéfem by byl hlavní hygienik. To ale kritizuje opozice.

„Vláda doslova pod rouškou nouzového stavu přihodila do návrhu zásadní věci. První je zásah do zákona o elektronických komunikacích, který by hygieně umožňoval vyžadovat od operátorů lokační až tři týdny staré údaje z telefonu. Například paměťová mapa nebo e-rouška byly doteď na principu dobrovolnosti, ale najednou by si vláda uzurpovala moc nahlížet lidem do soukromí,“ uvedl v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS předseda Pirátů Ivan Bartoš.

K tématu

Piráti přitom už dlouho volají po centralizaci hygienických stanic. „Jeden z argumentů vlády byla nutnost centralizace řízení hygienických stanic, což je asi v pořádku, ale krajským hygienickým stanicím by měly zůstat kompetence například pro lokální výskyt nemoci v nějaké fabrice, to asi není třeba řídit centrálně,“ řekl Bartoš.

„Ministr (Blatný, pozn. red.) je odborník ve svém oboru medicíny. My se zabýváme digitalizací státní správy a toto celé je nesmysl, který musíme zastavit. Vždy, když policie vyšetřuje nějaký případ nebo hledá člověka, může si od operátorů data vyžádat,“ zdůraznil.

Druhá věc je podle něj ještě problematičtější. „Nemohla by probíhat debata, zda má vláda povinnost kompenzovat postižené subjekty. Otevření škol a hospod by dostala do rukou jedna instituce,“ dodal.

S návrhem nesouhlasí i další politici

Se svou kritikou není v opozici sám. „Aby zákon dával jednomu úřadu takové pravomoci, to je za hranou,“ uvedla předsedkyně strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Přece se nemůžeme na pokyn jednoho člověka pustit do šmírování lidí, aniž by to bylo kýmkoliv kontrolováno,“ podotkl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

„Pokládáme to za naprosto šílené. Vše musí probíhat vždy pod patronací vlády s dohledem Parlamentu,“ sdělil předseda sněmovního ústavně právního výboru Marek Benda (ODS).

Tagy: opozice ODS Piráti Ivan Bartoš Ministerstvo zdravotnictví Jan Blatný superúřad

Další hlavní zprávy

Domácí

Arenberger zamázl koncerty s PCR testy v Lucerně. Vrchol drzosti, zlobí se organizátor

Arenberger zamázl koncerty s PCR testy v Lucerně. Vrchol drzosti, zlobí se organizátor

V Česku se chystala série 12 koncertů Cesta ze tmy, na které by mohli jít pouze lidé s negativním PCR testem. I přesto, že organizátoři přistoupili na všechny vládní podmínky, ministr zdravotnictví Petr Arenberger jim nakonec výjimku neudělil. Své rozhodnutí politik sice bude moci v květnu ještě změnit, pořadatelé se však zlobí: Výjimka jim už byla slíbena. „Program ukončuji nadobro,“ reagoval za pořadatele Karel Luxík.

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní patnáctý titul
Český úspěch: Vědci z Liberce odhalili nový lék na covid. Jde o tenký papírek
Máme se bát krevních sraženin po očkování? Spíš do člověka udeří blesk, ukazují data
Už žádné ignorování odborníků, vyzývá vládu imunolog Hořejší. Situace prý vypadá nadějně
reklama
reklama
Stáhněte svá vojska od ukrajinských hranic, vyzvali Rusko Macron, Merkelová a Zelenskyj

Rusko

Domácí zpravodajství

Stát nám hází klacky pod nohy, tvrdí praktici. Tisíce pacientů čekají na očkování marně
Arenberger: Buďte rádi, že chodí děti do školy. Víc zatím nečekejte, nevíme
Další články
reklama
reklama