reklama

Vláda si pod rouškou nouzového stavu uzurpuje moc, myslí si Bartoš o superúřadu

Sledování telefonů nakažených, zavírání obchodů nebo zákaz hromadných akcí. Právě to má novému hygienickému superúřadu umožnit novela zákona o ochraně veřejného zdraví. Návrh, který připravilo ministerstvo zdravotnictví, ale kritizuje opozice i někteří právníci. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše jde o naprostý nesmysl.

reklama

Resort zdravotnictví pod ministrem Janem Blatným navrhuje sjednotit krajské hygienické stanice pod jeden úřad. O všech mimořádných opatřeních doposud rozhoduje vláda v rámci nouzového stavu, tedy pod dohledem Parlamentu. Nově by ale vše řídil hygienický superúřad, jehož šéfem by byl hlavní hygienik. To ale kritizuje opozice.

„Vláda doslova pod rouškou nouzového stavu přihodila do návrhu zásadní věci. První je zásah do zákona o elektronických komunikacích, který by hygieně umožňoval vyžadovat od operátorů lokační až tři týdny staré údaje z telefonu. Například paměťová mapa nebo e-rouška byly doteď na principu dobrovolnosti, ale najednou by si vláda uzurpovala moc nahlížet lidem do soukromí,“ uvedl v Hlavních zprávách CNN Prima NEWS předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Piráti přitom už dlouho volají po centralizaci hygienických stanic. „Jeden z argumentů vlády byla nutnost centralizace řízení hygienických stanic, což je asi v pořádku, ale krajským hygienickým stanicím by měly zůstat kompetence například pro lokální výskyt nemoci v nějaké fabrice, to asi není třeba řídit centrálně,“ řekl Bartoš.

„Ministr (Blatný, pozn. red.) je odborník ve svém oboru medicíny. My se zabýváme digitalizací státní správy a toto celé je nesmysl, který musíme zastavit. Vždy, když policie vyšetřuje nějaký případ nebo hledá člověka, může si od operátorů data vyžádat,“ zdůraznil.

Druhá věc je podle něj ještě problematičtější. „Nemohla by probíhat debata, zda má vláda povinnost kompenzovat postižené subjekty. Otevření škol a hospod by dostala do rukou jedna instituce,“ dodal.

S návrhem nesouhlasí i další politici

Se svou kritikou není v opozici sám. „Aby zákon dával jednomu úřadu takové pravomoci, to je za hranou,“ uvedla předsedkyně strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Přece se nemůžeme na pokyn jednoho člověka pustit do šmírování lidí, aniž by to bylo kýmkoliv kontrolováno,“ podotkl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

„Pokládáme to za naprosto šílené. Vše musí probíhat vždy pod patronací vlády s dohledem Parlamentu,“ sdělil předseda sněmovního ústavně právního výboru Marek Benda (ODS).

Tagy:
opozice ODS Piráti Ivan Bartoš Ministerstvo zdravotnictví Jan Blatný superúřad

Hlavní zprávy

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR
Koronavirus

První případ varianty omikron v Česku: Má jít o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

 • Aktualizováno
 • České hygienické stanice odhalily první nákazu mutace koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. CNN Prima NEWS to potvrdil mluvčí rezortu zdravotnictví Daniel Köppl. Mělo by jít o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj, informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

  Biatlonistka Markéta Davidová vyhrála vytrvalostní závod. Pomohla jí čistá střelba

  Mistryně světa Markéta Davidová zahájila Světový pohár v biatlonu vítězstvím ve vytrvalostním závodě. Díky čisté střelbě ho v sobotu ve švédském Östersundu ovládla o minutu a 17,7 sekundy před Rakušankou Lisou Theresou Hauserovou. Po triumfu na únorovém světovém šampionátu v Pokljuce podruhé za sebou vyhrála závod na 15 kilometrů a znovu na střelnici neminula ani jeden terč.

  Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

  Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

  Maye Musk: Tohle je víc, než o čem jsem kdy snila, říká matka slavných synů

  Maye Musk je úspěšná podnikatelka, modelka a také máma tří úspěšných dětí včetně byznysmena a zakladatele společnosti SpaceX Elona Muska. Investice do jejich i svého vzdělání považuje za ty nejdůležitější. Velkým tématem je pro ni jako pro dietoložku také zdraví a zdravá strava. Pro Vogue CS se fotila v modelech DressX, značky digitální módy, se kterou spolupracuje – během své dlouhé modelingové kariéry zažila analogové focení, přechod na digitální přístroje a nyní i digitální oděvy. Jak sama říká, vše nové a futuristické ji baví, takže také sama inciovala focení, kdy svůj výsledný vzhled viděla až na samotných fotografiích.

  Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

  Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

  Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

  Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

  V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

  Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

  V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

  reklama