reklama

ČR má mít strategické zásoby potravin pro všechny na tři dny. Realita je ale jiná

Jak je na tom Česká republika se strategickými zásobami potravin? Stát by měl mít na skladech rezervu pro všechny obyvatele na tři dny. V tuto chvíli jsou ale podle všeho státní zásoby ani ne na jeden a půl dne.

reklama

„To je dohromady 13 milionů porcí. Jde především o mražené maso, konzervy, sušené mléko, obilí, cukr nebo sůl,“ uvedla reportérka CNN Prima NEWS Pavlína Fabiánová.

„Když vezmete, že vedle toho jsou tady zásoby v supermarketech, fungující zemědělství, tak to není až tak jakoby špatná situace,“ reagoval na stav předseda Státní správy hmotných rezerv Pavel Švagr.

Ministerstvo zemědělství dlouhodobě usiluje o navýšení potravinové bezpečnosti, tedy o zvýšení strategických zásob. „My ten požadavek na zásoby u základních potravin na 15 dní – a pokud jde o obiloviny, tak na 30 dní – vznášíme opakovaně,“ informoval resort.

Jeden den navíc stojí asi 500 milionů korun

Jeden den zásob navíc by vyšel zhruba na 500 milionů korun. V rozpočtu na letošní rok dostaly státní hmotné rezervy navíc 400 milionů korun. Většinu potravin správa skladuje u výrobců nebo dalších dodavatelů. Jak velké jsou zásoby jednotlivých potravin, to je utajovaná informace.

V některých evropských státech pak musí mít zásobu potravin třeba na 14 dnů ze zákona sami občané. V zásobách by mělo být to, co normálně jíme. Podle seznamu potravin, který doporučuje německá vláda, by lidem doma kromě rýže nebo těstovin neměl chybět olej, tuk, káva nebo čokoláda. Seznam zahrnuje i kompoty, vejce, med a maso nebo ryby v konzervách. Potraviny se postupně obměňují.

Kdo je připraven, není překvapen, je zase heslo, kterým se řídí takzvaní preppeři, tedy lidé, kteří se připravují na nečekanou krizovou situaci, jako je třeba blackout. Někteří mají zásoby potravin a hygienických potřeb pro rodinu třeba na dva až tři měsíce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Třetí vlna covidové pandemie klepe v Česku na dveře. Odborníci se bojí černého scénáře
Koronavirus

Třetí vlna covidové pandemie klepe v Česku na dveře. Odborníci se bojí černého scénáře

Epidemie COVID-19 se v Česku již několik týdnů zhoršuje. V sobotu došlo k největšímu víkendovému nárůstu nakažených od 8. května. Odborníci se obávají podobného počtu nakažených a hospitalizovaných jako během loňského podzimu a mnozí z nich vidí naději v očkování, konkrétně v aplikaci třetí dávky. Situace koronavirové pandemie se znovu zhoršuje i ve světě.

Krev, pot a stehy Tomáše Součka. Ještěže nepřišel o oko, píší fanoušci po ošklivém zranění

V neděli skončila úctyhodná série českého záložníka Tomáše Součka. Poprvé od 7. března 2020 se stalo, že by v dresu West Hamu United neodehrál v Premier League kompletních 90 minut. Mohl za to ošklivý a nešťastný okamžik v závěrečné patnáctiminutovce zápasu na hřišti Evertonu. Železný muž sestavy „kladivářů“ se mohl radovat z výhry jeho týmu, ovšem tyto tři body, zanechaly na obličeji exslávisty pořádné šrámy.

Zkrachují další menší dodavatelé energií. Záleží, jak tuhá bude zima, varuje ekonom

Situace na trhu s energiemi se vyhrocuje. Po krachu společnosti Bohemia Energy ukončují činnost i další dodavatelé. Podle ekonoma Lukáše Kovandy je potřeba se připravit na krach dalších menších společností. Záleží ale na tom, jak tuhá bude letošní zima. Kovanda v Novém dni na CNN Prima NEWS varoval budoucí vládu, která to podle něj bude mít z ekonomického hlediska strašně těžké.

Chlapec v sukni znásilnil na genderově neutrálních toaletách dívku. Její otec to neunesl

Školy po celé Americe se zabývají otázkou, zda by měly být toalety genderově neutrální. Někteří rodiče se ale obávají o bezpečí svých nezletilých dětí. Debatu v amerických médiích rozpoutala výpověď jednoho údržbáře, který popsal znásilnění své dcery na dívčích toaletách chlapcem v sukni. Otec to pak ale na zasedání školské rady pěkně schytal.

Škoda zastaví na 14 dní výrobu, v provozu nechá jednu linku. Může za to nedostatek čipů

Automobilka Škoda Auto od pondělí na následující dva týdny zcela zastaví výrobu ve všech třech svých tuzemských závodech, výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při této odstávce chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut, informoval vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama