reklama

ČR má mít strategické zásoby potravin pro všechny na tři dny. Realita je ale jiná

Jak je na tom Česká republika se strategickými zásobami potravin? Stát by měl mít na skladech rezervu pro všechny obyvatele na tři dny. V tuto chvíli jsou ale podle všeho státní zásoby ani ne na jeden a půl dne.

reklama

„To je dohromady 13 milionů porcí. Jde především o mražené maso, konzervy, sušené mléko, obilí, cukr nebo sůl,“ uvedla reportérka CNN Prima NEWS Pavlína Fabiánová.

„Když vezmete, že vedle toho jsou tady zásoby v supermarketech, fungující zemědělství, tak to není až tak jakoby špatná situace,“ reagoval na stav předseda Státní správy hmotných rezerv Pavel Švagr.

K tématu

Ministerstvo zemědělství dlouhodobě usiluje o navýšení potravinové bezpečnosti, tedy o zvýšení strategických zásob. „My ten požadavek na zásoby u základních potravin na 15 dní – a pokud jde o obiloviny, tak na 30 dní – vznášíme opakovaně,“ informoval resort.

Jeden den navíc stojí asi 500 milionů korun

Jeden den zásob navíc by vyšel zhruba na 500 milionů korun. V rozpočtu na letošní rok dostaly státní hmotné rezervy navíc 400 milionů korun. Většinu potravin správa skladuje u výrobců nebo dalších dodavatelů. Jak velké jsou zásoby jednotlivých potravin, to je utajovaná informace.

V některých evropských státech pak musí mít zásobu potravin třeba na 14 dnů ze zákona sami občané. V zásobách by mělo být to, co normálně jíme. Podle seznamu potravin, který doporučuje německá vláda, by lidem doma kromě rýže nebo těstovin neměl chybět olej, tuk, káva nebo čokoláda. Seznam zahrnuje i kompoty, vejce, med a maso nebo ryby v konzervách. Potraviny se postupně obměňují.

Kdo je připraven, není překvapen, je zase heslo, kterým se řídí takzvaní preppeři, tedy lidé, kteří se připravují na nečekanou krizovou situaci, jako je třeba blackout. Někteří mají zásoby potravin a hygienických potřeb pro rodinu třeba na dva až tři měsíce.

Tagy: potraviny bezpečnost Česká republika přípravy zásoby ministerstvo zemědělství

Další hlavní zprávy

Politika

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Místo usmíření a táhnutí za jeden provaz to v ČSSD čím dál víc vře. Spoustu straníků naštvaly „čachry“ staronového šéfa Jana Hamáčka ohledně resortů zahraničí a kultury. Nálada mezi sociálními demokraty je mizerná, roste frustrace, někteří úspěšní politici dávají od strany ruce pryč. „Naštvaní jsou všichni. Do Sněmovny se nedostaneme, to je jasné,“ řekl CNN Prima NEWS senátor Petr Vícha.

Koronavirus

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru

Čeští zdravotníci už podali více než 2,2 milionu dávek vakcíny proti koronaviru. Naprostá většina očkovaných ale zatím obdržela pouze první dávku. Jak dlouho bude Čechům trvat dosažení potřebné míry proočkovanosti? Kolik lidí prošlo nemocnicemi, kolik zemřelo nebo jaký je dosavadní počet potvrzených případů nákazy SARS-CoV-2? Podívejte se na průběh pandemie v číslech.

Moravskoslezský kraj

Pivaři už stojí u okýnek čtyři měsíce aneb Dějiny čepovaného v éře covidu

Pivaři už stojí u okýnek čtyři měsíce aneb Dějiny čepovaného v éře covidu

Zákaz popíjení piva a dalších alkoholických nápojů na veřejných místech skončil v pondělí, pokud totéž nezakazují obecní vyhlášky. V proslulé ostravské Stodolní ulici žádná taková vyhláška neplatí, přesto se tam v úterý nabízel „tekutý chléb“ u pouhých dvou výdejních okének. Zapomněl národ na chuť čepovaného, nebo má oprávněný strach z nákazy covidem?

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři
Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody
Náplavky a parky v pořádku, domácí oslavy ne. Policisté prozradili, kdy padnou pokuty
Komentátor: Opozice má dvě špatné možnosti. Nechat vládu, nebo dostat zemi do chaosu
reklama
reklama
Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Fotbal

Domácí zpravodajství

Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Pokračování případu zavražděné Niny: Policisté znají motiv, viník ale nebude potrestán
Další články
reklama
reklama