Tuzemští zemědělci letos sklidí o 5,5 procenta méně pšenice než loni. Celková úroda obilovin bude nižší o 3,3 procenta. Částečně za to může snížení hektarového výnosu, z části také úbytek osevních ploch. Úroda základních obilovin bude asi o 2,5 procenta pod desetiletým průměrem. Ceny potravin, pro něž je pšenice, ječmen nebo žito klíčovým vstupem, tak zřejmě dále porostou.
Vzhledem k tomu, že letošní úroda obilovin bude s největší pravděpodobností podprůměrná, lze očekávat další zdražování pekárenských výrobků. Nabízí se možnost pokrytí výpadku domácí sklizně obilovin dovozem ze zahraničí, jenže ani tato varianta nemusí cenový problém řešit. „Zatím nevíme, jakou sklizeň obilí můžeme očekávat v ostatních evropských zemích. Dá se ale předpokládat, že i tam bude úroda nižší, a tím pádem by mohla cena obilí na evropském trhu vzrůst. Domácí ceny se pak tomu přizpůsobí,“ řekl CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.
Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) je nejpěstovanější plodinou na českých polích i letos pšenice ozimá, která zabírá téměř třetinu celkové osevní plochy. Letos by se jí mohlo sklidit skoro o šest procent méně než loni, a to necelých 4,5 milionu tun. Úroda pšenice jarní sice bude asi o sedm procent vyšší, ale její podíl na objemu pěstovaných obilovin je zanedbatelný. Naopak pšenice ozimá zaujímá na celkové sklizni obilí skoro dvě třetiny.
Z dalších obilovin mírně klesne také úroda ječmene (o necelé procento), naproti tomu ovsa bude přibližně o pětinu více než loni. Statistici očekávají o dvě procenta nižší úrodu řepky, jejíž osevní plocha se meziročně snížila o jedenáct tisíc hektarů (asi tři procenta).
Ani ovoce se neurodí
Podprůměrný rok lze očekávat také v případě úrody ovoce. Pouze angreštu, malin a ostružin se letos sklidí více, než činí pětiletý průměr. Celkový objem v tuzemsku vypěstovaného ovoce bude asi o dvanáct procent méně, než bylo v posledních pěti letech obvyklé. Vyplývá to z červnového odhadu sklizně Agrární komory České republiky.
Proto musíme i zde počítat s cenovým nárůstem. Na rozdíl od obilí jsou jednotlivé trhy s ovocem napříč Evropou fragmentované. „Ovoce i zelenina mají v různých zemích různou kvalitu, a tak nelze jednoduše hovořit o nějakém jediném evropském trhu. Dochází dokonce k tomu, že zemědělci šetří kvalitnější produkci pro domácí trh a za hranice vyvezou ovoce a zeleninu horší kvality,“ dodal Štěpán Křeček.
Je tak velmi pravděpodobné, že ovoce bude i nadále jedním z hlavních tahounů tuzemské cenové hladiny. Připomeňme, že v květnu došlo k jeho meziročnímu zdražení o 25 procent. Přes léto sice můžeme počítat se zvolněním pohybu cen, a to hlavně díky sezónnímu zvýšení jeho nabídky domácími pěstiteli, na podzim a v zimních měsících ale nejspíše dojde k návratu na dvouciferná tempa růstu cen.